Léčivé rostliny a krevní tlak

cm hmozdyr bylinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Krevní tlak lze definovat jako tlak krve na stěny cév. Určují ho dva faktory – objem krevního řečiště (lidově řečeno, kolik krve proudí v cévách) a stav (a vlastnosti, tedy pružnost a pevnost) cévního systému. Standardní normální hodnota krevního tlaku je u systolického 110 až 139 mm Hg (milimetrů rtuťového sloupce) a u diastolického 60 až 89 mm Hg. Jakákoliv výchylky (ne jednorázové, ale dlouhodobé) nad nebo pod tyto hodnoty je vysoký nebo nízký tlak.

Na krevní tlak působí mnoho vlivů – znám je například tzv. syndrom bílého pláště, kdy při kontrolním měření doma je vše v pořádku, ale při měření v ordinaci tlak vyletí nahoru a lékař předepíše léky. Pacient pak přemýšlí, jak to rozumně panu doktorovi vysvětlit. To by byl také příklad vlivu psychického rozpoložení pacienta. Roli může hrát ale i fyzický stav nebo okolní teplota (náhlé změny teplot – lidově tzv. “mění se tlak”). Důležitým faktorem je věk – u starších lidí je vysoký systolický a nízký diastolický tlak normální z důvodů opotřebení a menší pružnosti krevního řečiště. Více nebezpečný je vysoký spodní tlak, protože se jedná o nejnižší tlak v krevním řečišti, tudíž tlak, který jej namáhá neustále.

V článku se nejdříve a (a z větší míry) budu věnovat vysokému krevnímu tlaku, který je podstatně nebezpečnější pro naše zdraví, než tlak nízký. Kromě léků předepsaných lékařem lze hladinu krevního tlaku, hlavně u mírnějších forem ovlivnit i jinak.

Jak snížit krevní tlak?

Spočívá to především v úpravě životního stylu – úprava životního stylu, změna jídelníčku (omezení soli a smažených jídel), snížením váhy, správným spánkovým režimem, omezením kouření, vyvarování se stresu a vůbec dobrým duševním stavem, kdy mohou pomoci různé relaxační techniky, jako například jóga či autogenní trénink (jak říkají lékaři – Hlavně se nerozčilujte!). Právě zejména při mírné formě krevního tlaku mohou pomoci také čaje z některých léčivých rostlin nebo jejich směsi.

TIP Celostní medicína doporučuje knihu: Jak snížit vysoký krevní tlak přirozeně?

Je třeba zdůraznit, že u pacientů, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak, je možné, že bylinky mohou zesílit účinek užívaných léků a je tedy dobré předem upozornit svého lékaře, zda nemá námitek. Platí, že léčba srdce a cévního systému musí být pod kontrolou lékaře, který by měl být informován i o užívání podpůrných přípravků, ať už čajů či doplňků stravy.

Bylinky na vysoký krevní tlak

Nejznámější léčivou rostlinou v souvislosti s krevním tlakem je zřejmě hloh obecný (Crataegus laevigata). Jako rostlinná droga se z něj používá list s květem. Hloh obecný pomáhá upravovat napětí srdečního svalu, rozšiřovat koronární cévy a snižovat krevní tlak. Neměly by ho užívat těhotné a kojící ženy.

Součástí čajových směsí bývá i meduňka lékařská (melissa officinalis) a třezalka tečkovaná (hypericum perforatum), které sice přímo neovlivňují krevní tlak, ale zklidňují a působí obecně příznivě na psychiku. U krevního tlaku pak tolik nehrozí jeho zvýšení z psychických příčin. U třezalky je třeba upozornit, že bychom se s ní neměli chodit opalovat ven (může nám naskákat vyrážka – třezalka zvyšuje citlivost kůže na světlo, tzv. fotosenzibilitu) a neměla by se kombinovat s antidepresivy a hormonální antikoncepcí.

Dalším slibným pomocníkem je ibišek súdanský (Hibiscus sabdariffa), který prokázal u skupiny anglických dobrovolníků při delším popíjení (čaje z ibišku!) snížení krevního tlaku. Mechanismus působení je nejasný, může souviset s antioxidačním působením extraktu z této rostliny. Již ve starém lidovém léčitelství bylo na snížení krevního tlaku doporučováno jmelí bílé (Viscum album), které i dnes často můžeme najít v bylinných směsích na snížení krevního tlaku. Zde je mechanismem působení to, že rozšiřuje vlásečnice. Z dalších léčivých rostlin ovlivňujících vysokou hladinu krevního tlaku lze zmínit len setý (Linum usitatissimum), kde se používá olej, nebo fazol obecný (Phaseolus vulgaris).

Pak je zde několik léčivých rostlin, u kterých se dá říci, že tzv. normalizují krevní tlak. Tento výraz znamená, že pacientům s vysokým krevním tlakem ho pomáhají snížit a u nízkého krevního tlaku je tomu naopak. K těmto léčivým rostlinám například patří ženšen všehoj (Panax ginseng), česnek (Allium sativum), nebo petržel zahradní (Petroselinum crispum).

Léčba nízkého krevního tlaku

Na závěr je ještě možné se drobně zmínit o léčivých rostlinách pomáhajících u nízkého krevního tlaku. V úvahu připadá paulinia opojná (Paulinia cupata), známá pod názvem guarana, pro obsah kofeinu a dalších látek. Dále je možné uvést ještě lékořici lysou (Glycirrhiza glabra). Lékořicový kořen obsahuje aromatickou látku glycyrrhizin, která podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, které zadržují v těle sůl a podporují vylučování draslíku. Následkem toho se v těle změní hospodaření s vodou a stoupne krevní tlak. Zvyšuje se však nebezpečí otoků.

Jako třetí bylinku můžeme jmenovat rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis), který podle některých zdrojů posiluje krevní oběh, působí příznivě na nervový systém a také zvyšuje snížený krevní tlak. Jako zajímavost na závěr lze uvést, že z rozmarýnu se připravuje výborné rozmarýnové víno.

Rozmarýnové víno

Potřebujete:

  • 1 l bílého vína
  • 20 g usušených lístků rozmarýnu

Jak se připravuje?

1 l bílého vína smíchejte s 20 g suchých lístků rozmarýnu a nechejte 5 dní v uzavřené láhvi stát, potom přeceďte. Měly by se pít maximálně 2 skleničky denně k jídlu. Tak ať vám slouží. Na zdraví!