L-Tryptofan

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

L- tryptofan je po chemické stránce kyselina 2-amino-3- (-3-indolyl) propanová. Paří mezi esenciální aminokyseliny, což znamená, že si je náš organismus neumí sám vytvořit, ale přijímá je z potravy. L -tryptofan je jedna ze dvou forem tryptofanu: L-Tryptofan a D-Tryptofan. D-Tryptofan je pro tělo nevyužitelný a navíc toxický, takže se dále zmiňuji jen o „L“ formě, která je z těchto dvou také jediná prodávána. Dále se můžete setkat s 5-HTP (5-hydroxytryptofan) s mírně odlišnými účinky, který se vyskytuje na americkém trhu.

Tryptofan se v krevním oběhu mění na serotonin. Mění se na něj tak, že se skrze mozkovou bariéru dostane do mozku, kde se na něj za přítomnosti pyridoxinu (vitaminu B6) přemění. Serotonin je biologicky aktivní látka. Má význam jako přenašeč nervových vzruchů v centrálním nervovém systému. Zde se podílí na procesech, které ovlivňují naši náladu a psychický stav vůbec. Protože je zodpovědný za přenos nervových vzruchů, tak jeho nedostatek způsobuje změnu nálady, depresi, poruchy spánku, podrážděnost vedoucí až k agresivitě. Serotonin může ovlivňovat v některých případech i vznik a průběh migrény.

Změny v jeho metabolismu mohou hrát roli i při vzniku závažných psychických poruch, jako je schizofrenie či maniodepresivní psychóza. Nedostatek serotoninu může být způsoben i nedostatečným příjmem tryptofanu z potravy či jeho špatným vstřebáváním. Většinou je to zdravotní problém starších lidí, ale trpí tím i mladší lidé při nemocích trávicího ústrojí či při konzumaci alkoholu. L-tryptofan bývá doporučován jako doplněk léčby u lidí s určitými psychickými potížemi (strach, vnitřní neklid, úzkost). Zde je ale třeba poznamenat, že lidé užívající psychofarmaka se musí o užití L-tryptofanu nejprve poradit s ošetřujícím lékařem. Rovněž proto je doporučován i jako doplněk při léčbě bolesti hlavy.

Tímto mechanismem působení může pomoci i při procesu odvykání kouření či pití alkoholu. Rovněž hraje roli v metabolismu důležitého hormonu – melatoninu. Melatonin je hormon, který ovlivňuje biologické rytmy, konkrétně cyklus spánku. Jeho množství v těle (rovněž závislé i na množství přijatého tryptofanu) určuje kvalitu spánku i regeneračních procesů probíhajíc ve spánku. Organismus dále vytváří z tryptofanu vitamin B3, který se vyskytuje ve dvou formách: jako kyselina nikotinová nebo jako amid této kyseliny – nikotinamid.

Tento vitamin ovlivňuje srdeční činnost a zprostředkovaně se podílí na regulaci krevního tlaku. Spolupůsobí při tvorbě energie v buňkách. Ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů. Také díky němu máme zdravou čistou pokožku a funguje nám dobře nervová soustava, srdce i trávicí systém. Pomáhá snižovat hladinu krevního cukru na normální hodnoty. Dále se podílí na vzniku látky acetyl koenzym A, která je důležitou látkou v tzv. Krebsově cyklu, kdy dochází k tvorbě tělesné energie. Krevním oběhem se pohybuje ve vazbě na krevní bílkovinu, albumin nikoliv volně jako většina aminokyselin.To je důležité, protože právě proto může dojít při použití směsí aminokyselin nebo i produktů označených výrobcem Tryptophan Free nebo dokonce obojího dojde k aminokyselinové nerovnováze v neprospěch právě tryptofanu. Z případného přebytku tryptofanu se v tlustém střevě vytváří tyramin, což je biogenní amin působící uvolnění noradrenalinu, který zužuje mozkové cévy a tím vyvolává migrénu, proti které chce pacient paradoxně užít právě tryptofan.

Zpočátku byl tryptofan používán samostatně (proti bolestem), ale pak bylo zjištěno, že při předávkování může způsobovat poškození jater či rakovinu žlučníku či tlustého střeva. L-tryptofan nesmějí užívat lidé trpící rakovinou, kteří trpí nedostatečnou funkcí jater či ledvin (důvodem je vznik eosinofilně-myalgického syndromu, EMS), který může být velmi nebezpečný.