Kyselina pantotenová

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tato látka patří do skupiny vitaminů B, je také označována jako Vitamin B5. Vyskytuje se ve dvou formách – jako pantetin a kalcium pantotenát. Název pantoten je odvozen od řeckého slova pantos, které znamená všudypřítomný. Tento vitamín se vyskytuje ve všech tkáních těla a jeho význam je důležitý. Tato kyselina má základní význam pro účinek řady enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů a cukrů, produkci glukokortikoidů, pohlavních hormonů.

Je rovněž součástí koenzymu A, který hraje důležitou roli v přeměně cukrů, tuků a jiných látek v našem organismu. Má rovněž význam pro využití ostatních vitamínů a funkci nervového systému a nadledvin či pro normální růst varlat. Dále zlepšuje stav organismu při chronickém únavovém syndromu, migréně, zažívacích obtížích a některých případech alergie. Kyselinu pantotenovou potřebuje náš organismus pro udržení správné komunikace mezi mozkem a nervovým systémem a k tvorbě určitých stresových hormonů. Kyselina pantotenová se používá i jako podpůrná léčba při odvykání kouření. Je obsažena ve většině druhů zeleniny, dále v obilninách i v potravinách živočišného původu, mezi které patří játra, ledviny, ryby či vaječný žloutek. Vůbec nejbohatším zdrojem kyseliny pantotenové je mateří kašička, která je potravou pro včelí larvu, ze které se má narodit královna. Bez mateří kašičky by se z larvy vylíhla prostá včela dělnice.

Nejrůznější zdroje dále doporučují kyselinu pantotenovou jako doplněk léčby kožních onemocnění, při prevenci aterosklerozy, na zlepšení paměti a koncentrace, na podporu hojení, plodnosti, růstu vlasů či při odstraňování křečí v nohách. Je zajímavé, že pomáhá i těm, kdo chtějí přestat kouřit. Zvyšuje totiž tvorbu antistresových hormonů v nadledvinkách.

K jejímu nedostatku dochází, vzhledem k bohatému obsahu v potravě jen velmi málo. Výjimkami mohou být případy malabsorpční poruchy či těžké alkoholové závislosti. Kyselina pantotenová (Vitamin B5) může také scházet při některých závažných onemocněních, větších chirurgických výkonech nebo těžkých úrazech. Její nedostatek se projevuje únavou, bolestmi hlavy, nauzeou, bolestmi břicha, necitlivostí a brněním, svalovými křečemi a nachylností k respiračním infekcím. V těžších případech může vzniknout i peptický vřed. Co se týče možnosti předávkování, zatím není známo, že by její nadměrný příjem měl negativní účinky.Kyselina pantotenová sama o sobě je na vzduchu nestabilní olej a tudíý se nehodí k zevnímu využití. Většina kosmetických produktů obsahuje její provitamín, pantenol. Ten má stabilní vlastnosti a dobře prostupuje pokožkou. Organismus tento provitamín rychle přemění na kyselinu pantotenovou.