Krvavec toten (Sanquisorba officinalis)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Krvavec toten patří do čeledi růžovitých (Rosacea). Je to vytrvalá, 30 až 120 cm vysoká bylina. Má přímou, jemně rýhovanou až téměř holou, dutou lodyhu. Květy jsou tmavě karmínové, proto i tato okolnost vystihuje latinský název byliny, která v češtině znamená krvavá bobule. Má řadu lidových názvů. Mezi nejzajímavější patří krvavé koření, kominíček či krkavec. Z této léčivé rostliny se sbírá a zpracovává kořen.

Mezi účinné látky patří třísloviny, saponiny, flavonoidy a vitamin C. Mezi hlavní uváděné účinky patří výrazné zevní a vnitřní stahující (tento účinek zapříčiňují ve výtažku z byliny obsažené třísloviny), dezinfekční, protizánětlivé, anthelmintické (proti červům) či protibakteriální. Z toho vyplývají oblasti použití, při kterém se tato léčivá rostlina používala v lidovém léčitelství. Měla zde poměrně široké uplatnění. Nacházela uplatnění při krvácení z ústní sliznice, menstruačním krvácení, zánětech střev infekčního původu, zánětech hltanu nebo zánětu mandlí.

Zevně se používalo pro urychlení hojení kožních defektů, hemoroidů nebo mokvajících infikovaných zánětů. Vzhledem k účinkům se doporučuje užívat drogu jen jako součást doplňků stravy, jako například Audiron, Ruticelit Profi krém.

V Audironu se používá pro své stahující, antiseptické a protizánětlivé účinky jako doplněk léčby při zánětech středního ucha. V Hemoranu se využívají při prevenci hemoroidů jako stahující a protizánětlivé účinky. V bioinformačním přípravku Intocel se využívá proto, že působí antisepticky, antibakteriálně a velmi dobře eliminuje ve střevech parazitující červy a prvoky. V krému Ruticelitu má význam obsah flavonoidů ve výtažku z rostliny, který zpevňuje cévy a působí celkově preventivně protizánětlivě.