Krvácení z nosu

cm lekarsky kriz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Krvácení z nosu je v naprosté většině případů neškodnou příhodou, u které není třeba zásah lékaře. Vzniká samovolně (více u žen), při různých typech onemocnění ( hlavně vysoký krevní tlak), nebo při úrazu . I když se krvácení většinou zastaví samo, je možné dobu krvácení  zkrátit. Jsou však také krvácení silná a obtížně stavitelná, která si vyžádají odborné ošetření.

Existují v zásadě dvě příčiny náhlého krvácení z nosu: místní a celkové. Z místních příčin to jsou hlavně úrazy nosu, nosní operace, rozšířené cévky na přední části nosní přepážky, chronická cizí tělesa a nádorovitá onemocnění nosu. K celkovým příčinám krvácení z nosu patří infekční nemoci (chřipky, spalničky), dále nemoci, při kterých dochází ke zvýšení krevního tlaku, poruchy srážení krve a nedostatek vitamínů C a K.

Lékaři jsou schopni krvácení najít a zastavit pomocí nejrůznějších metod. Anemizují místo pomocí tampónků namočených do nosních kapek Sanorinu. Při tzv. tamponádě se nos ucpe obvazovým materiálem, který způsobí utlačení krvácejícího místa v nose. Také je možno podat příslušné léky nebo lékaři krvácející místo takříkajíc zataví pomocí elektrokatetru či laseru.

Význam při léčbě krvácivosti z nosu (ale i jiných druhů krvácivosti) mají výtažky z bylin , které obsahují třísloviny. Jsou to rostlinné polyfenoly, které sráží bílkoviny a tím zastavují krvácení. Tyto třísloviny např. obsahuje čistý latex z peruánské rostliny Croton lechleri.