Křečové žíly – varixy – periferní srdce – povídání o křečových žílách

cm stihla zena spodni pradlo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Srdce je svalová pumpa, která vytlačí okysličenou krev do všech tkání v těle i do těch nejvzdálenějších. Krev tam předá tkáním výživu a kyslík a vrací se zpět žílou do srdce, aby se opět okysličená mohla vrátit. A tak to jde stále dokola. Jenomže návrat krve z dolních končetin do srdce je složitý, musí překonat velkou vzdálenost a teče do kopce.

A zde pomáhá „periferní srdce“ neboli „svalově – kožní čerpadlo“. Na návrat žilní krve z dolních končetin se podílí stahy mohutného kosterního svalstva, hlavně lýtkového a napětí kůže. Spolupůsobí rytmické stlačování hlubokých žil tepnami, tlak uvnitř břicha, sací účinek hrudníku při dýchání, elasticita žilní stěny a samozřejmě poloha těla. Velkým pomocníkem jsou vnitřní žilní chlopně. V nehybném stoji jsou všechny žilní chlopně otevřené, při svalovém pohybu se chlopně uzavřou a krev je vytlačována směrem k srdci.

Problémy vznikají obzvláště při dlouhém stání, kdy vzniká především ve spodních žilách nohy vzhledem k nahromaděnému množství krve značný tlak. Dochází k nedoléhávosti až k anatomickému poškození chlopní a tento pomocný systém začíná selhávat. Krev se hromadí, žíly se rozšiřují, vidíme je na povrchu jako varixy, dochází k otokům celých končetin. Pokročilé křečové žíly mohou být postiženy ekzémy, záněty, trombózami nebo bércovými vředy. Na této nedostatečnosti se dále mohou podílet různé chorobné zánětlivé změny na žilních stěnách, často se současně vyskytují kýly, hemoroidy, deformity páteře, ploché nohy apod. Pravděpodobně jde také o dědičné onemocnění, které má podklad v chabosti pojivových tkání. Svůj vliv hraje během těhotenství hormon progesteron, který působí na svalovinu žilní stěny a nezapomeňme na negativní vlivy moderní civilizace.

Léčba
Můžeme dělit na základní principy. Operační, konzervativní a farmakologická. Nezbytnou součástí terapie je přikládání kompresních obvazů na den (hned ráno, na zvednutou nohu) nebo nošení kompresivních punčoch. Vhodné je spát na posteli se zvýšenými dolními končetinami, tak aby po celou noc byly zvýšeny nad úroveň srdce.

Co se týče farmakologické léčby, vhodné jsou tzv. venofarmaka, která pacientům přináší subjektivní úlevu při potížích (bolest, tíha, únava, křeče). Odborník by měl po vyšetření rozhodnout o typu křečových žil a navrhnout pacientovi nejlepší způsob jak je odstranit, protože jednou vytvořené varixy mají v budoucnu spíše tendenci ke zhoršení.

Podmínkou chirurgického způsobu léčby je průchodnost hlubokého žilního systému v končetině. Rozsáhlejší varixy se řeší odstraněním celých povrchových žilních kmenů, drobné varixy je možné odstranit sklerotizací, kdy se aplikuje speciální roztok do stěny cévní, někdy v kombinaci se vzduchem, současně na několika místech. Nejdůležitější by měla být práce na prevenci vzniku varixů.

Lze ji shrnout do těchto bodů:

  • cvičte a pohybujte se, chraňte se ale větších tělesných otřesů, dejte přednost spíše jízdě na kole než joggingu, hodně choďte a plavte
  • cvičíte-li s činkami, užívejte jen ty lehčí
  • kdykoli to je možné, mějte nohy ve zvýšené poloze, brání to městnání krve v žilách
  • vyvarujte se dlouhého stání nebo sedění a nepřekládejte nohy křížem nenoste těsný oděv ani boty, kalhoty mějte raději volnější a bez pásku. To vše může bránit pohybu krve vzhůru k srdci.

Pohled Symbinatur medicíny
Odkazuji čtenáře na článek – Přírodní zákony se nedají obcházet, kde vidíme křečové žíly ve třetí fázi Reckewegovi tabulky, tedy stav ukládání lidských jedů do stěny cévní, kdy si pacient sám přispěl k nemoci svým nesprávným životním stylem. Chápeme to tedy jako následek. V terapii proto musíme zaměřit pozornost do odstraňování všech stresorů, které na člověka působí- detoxikace, podpora pitného režimu, odlehčování jaterním buňkám, ve střevě se snažíme udržovat harmonii = symbiózu, (probiotika a k tomu sladkovodní řasu chlorellu) dodávat vlákniny a vitamín C, zeleninu, citrusové ovoce, luštěniny, těstoviny, celozrnné pečivo, rýže a červenou řepu. Vyvarovat bychom se měli tabákových a alkoholických výrobků a potravin, které obsahují skryté tuky a cukry. Jsou to sušenky, šlehačka, dorty, koláče a podobné výrobky. Je vhodné také omezit sůl, smažená jídla a konzervované potraviny.

Dáváme přednost přírodním prostředkům, které mají vztah ke stěně cévní. Kouření je mocný faktor, který situaci zhoršuje a bude zhoršovat. Sedavé zaměstnání…….užívání hormonální antikoncepce – žena s těmito problémy by si užívání HA měla velmi důkladně rozmyslet.

Varixan od Bylináře 2 x jednu kávovou lžičku i více.Koňský kaštan (Aesculus hippocastanum, Horse chesnut), který obsahuje účinnou látku aescin. Aescin patří mezi saponiny, podporuje žilní cirkulaci, ovlivňuje tonus žilních stěn, snižuje křehkost a lomivost. Gotu kola (Centella asiatica)- studie prokázaly, že extrakt z gotu koly může být prospěšný mimo jiné i při nedostatečnosti cévní. Ginkgo biloba – Rutin – pohanka….. – razantní antioxidant – chrání stěnu cévní, zlepšuje cirkulaci krve. Omega 3 – zlepšuje pružnost cévních stěn. Buňkám těla a tedy i buňkám stěny cévní, která je slabá můžeme zcela významně pomáhat endogenním dýcháním. Použitím tzv. Frolova přístroje, které zvyšuje buněčnou energetiku, příznivě působí v první etapě na krev, cévy, mozek, štítnou žlázu, ledviny, v další etapě i na střeva, játra, slezinu atd., dále zvyšuje účinek podávaných léků. Ve spojitosti s  Q10 se potom dostává k buňkám dost živin, kyslíku a pod. To je podle mne jednoznačné. Podrobné informace se můžete dozvědět na webové stránce celostní medicíny. Je tam tomu věnován samotný oddíl, existuje o tom i kniha.

Prevence je důležitá
Zlepšení situace můžeme docílit nejen změnou životního stylu a odstraněním škodlivých návyků, ale i pravidelným užíváním vhodných doplňků stravy. V praxi jde o redukci tělesné hmotnosti, nekouření, dostatek pohybu, omezení dlouhého stání či sezení, úpravu jídelníčku a zařazení dostatku vlákniny atd.