Kozinec blanitý (Astralagus membranaceus)

cm kozinec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kozinec blanitý náleží do čeledi bobovitých. Pěstuje se v oblastech s mírným pásem. Má žluté květy, které sladce voní a dokreslují křehký vzhled rostliny. Sbíraná část je kořen. Tradičně  se z něj připravoval nálev, který se  ochucoval medem a citronem. V Číně je užíván velmi dlouho v lidovém léčitelství jako energetické tonikum, afrodisiakum a adaptogen.

Je v tradiční čínské medicíně také používán na podporu obranyschopnosti a pro celkové zvýšení energie organismu. Můžete na něj v literatuře narazit právě pod čínským označením Huang hi. Je zajímavé, že je botanicky spřízněn s hrachem a lékořicí.

Z účinných látek rostlina obsahuje glykosidy, dále látky označované jako astragalany (odvozené od latinského názvu, ty patří k saponinům), aminokyseliny (kyselina gamaminomáslená, cystein a další), steroly (například beta-sitosterol), betain, slizy, nenasycené mastné kyseliny a další. Co se týče účinků, výtažek z této rostliny povzbuzuje imunitní systém. Tento efekt spočívá v tom, že účinné látky obsažené v rostlině, astragalany, stimulují buňky imunitního systému k produkci látek známých jako interferony.

Interferony jsou vysoce aktivní proteiny, které jsou důležité pro likvidaci virové infekce. To znamená, že užívání potravinových doplňků obsahujících výtažek z kozince blanitého je vhodné pro pacienty s oslabených imunitním systém. Naopak takové doplňky nesmí užívat pacienti užívající léky potlačující imunitu. K dalším uváděným účinkům této byliny patří účinek diuretický, celkově detoxikační a snížení kyselosti žaludku. K dalším účinkům například patří to, že chrání preventivně játra. Rovněž má příznivě ovlivňovat činnost sleziny a pomáhat snižovat hladinu tuků (hypolipidemický efekt).