Kotvičník zemní

cm kotvicnik

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kotvičník je plazivá, zprvu velmi nenápadná každoroční jednoletá rostlina pocházející z asijské oblasti. Překvapivých a pohodlných výnosů dosáhnete pěstováním kotvičníku na nepoužívaném dlažbovém chodníku. Kotvičník lze ale dobře pěstovat i v truhlících na oknech či balkónech a nechat ho k jeho i vaší spokojenosti viset přes parapet dolů.

Na záhonku nebo mezi dlaždicemi na chodníku vytvoří nejdříve takový uťápnutý svazeček miniaturních charakteristických lístků podobných malinkému hřebenu, který sousední plevely bez problému přerostou, zastíní a udusí. Když ale vytrháte konkurenční plevel, tak zjistíte, že kotvičník se pod ním po zemi tak trochu rozrůstal skromně a nenápadně do okolí. Přitom rostlina je téměř nezávislá na zalévání, a proto se jí daří i ve škvírách v chodníku mezi dlaždicemi a rozjíždí se do všech stran na metr, i dál.

Když naroste do podoby připomínající mohutnou, bujnou a kudrnatě dlouhovlasatou kštici mladých žen, ozdobenou malými žlutými kvítky, přichází čas možné sklizně. Pokud je kvalita olistění viditelně dobrá a nežloutnoucí, není potřeba se sklízením příliš spěchat. Kotvičník totiž roste stále rychleji a jeho hmota utěšeně přibývá. Jen zprvu je potřeba růčo vytrhávat plevely. Posléze je však kotvičníkový pokryv záhonu natolik kompaktní, že plevelové nemají nárok.

Při vytrhávání plevelů se často popícháte o nenápadné koulovité semeníky s mnoha trnitými krátkými, ale pevnými špičkami. Od té chvíle se budete popichovat v této lokalitě pořád, protože kotvičník je nezmar a stále se vrací na své místo činu. Na záhon dalších deset let nechoďte naboso a bez rukavic s odolností na pořez sklem.

Sklizeň kotvičníku je docela překvapivá v tom, že uchopíte rostlinu u nenápadného kořene, snadno ji vytrhnete ze země a náhle máte v ruce veliký až téměř dvoumetrový tříkilový chuchvalec nati. Při tom se mnoho semeníků odláme a odpadne za účelem následného popíchání vašich rukou, nohou, dozrání na zemi a vyklíčení příští rok. Další rok vám na záhonku vyroste množství dalších rostlinek už samo a stačí je jen vhodně rozsadit alespoň 30 cm od sebe. Celkem dobře můžete na záhonku zároveň pěstovat salát nebo ředkvičky, protože zprvu si rostliny nebudou konkurovat.

Kořen kotvičníku je v poměru k rostlině titěrný a lze ho umýt nebo odstřihnout. Jako účinná droga je však velmi použitelný a semeníky také.

Ideální je sušit nať zavěšenou jako svazek na hřebíku nebo na provázcích, případně rozloženou na sítech sušáren při teplotě do 45 °C. Na neprodyšné podložce se snadno zapaří. Vzhledem k píchání semeníků nelze rukama nerozřezanou suchou nať stlačovat do pytle. Jedině v rukavicích proti sklu nebo v brnění.

Kotvičník obsahuje fytosteroly, flavonoidy a alkaloidy v tak dobré kombinaci, že se uplatní v mnoha zdravotních indikacích. Nejvíce fytosterolů, rostlinných mužských hormonů („anabolických steroidů“, steroidních saponinů) se sice nachází v semenech a kořenech rostliny, ale ty prakticky nelze sbírat, protože kořen je miniatura a semeníky mají výbornou píchací sebeobranu. Podobného účinku při použití nati se však vzhledem k možnosti úpravy dávkování dosahuje snadno.

Kotvičník má největší reklamu jako univerzální afrodisiakum a rostlinná viagra. Je to ideální bylina pro léčbu neplodnosti mužů i žen. U mužů má nejen příznivý účinek proti hypertrofii prostaty, ale i pro spermiogenezi. Zvyšuje totiž u mužů hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu až o desítky procent a u žen zase zvyšuje produkci folikulostimulačního hormonu (FSH) estradiolu. Takže je to takový potencotvorný a libidospouštěcí erotický magnet pro méně plodné, obstarožní a slabé sportovce, kteří jej užívají zároveň i pro růst svalové hmoty, a pro chabé neplodné a unavené sportovkyně s nepravidelným menzes po dlouhém braní hormonální antikoncepce, které už ani nemají zájem o sex. To se však při užívání kotvičníku brzy změní! U žen v klimakteriu je kotvičník vhodný pro snížení potíží s přechodem. Mimo to má příznivý vliv i na úbytek tělesného tuku.

Ledvináře s kameny a problémy při chorobách ledvin a močových cest potěší močopudný vliv kotvičníku. Cholesteroliky potěší výrazné snížení cholesterolu, prostatikům zmenšuje prostatu, oteklíkům vypouští otoky, jedlíkům přidává trávicí šťávy a zlepšuje peristaltiku střev, srdcařům opravuje krevní tok i tlak a navíc předchází infarktům rozšiřováním cév, diabetikům usnadňuje využití cukru, ale i tuku, a tak nějak podporuje rekonvalescenci polomrtvých z nemocnic, cvičencům růst svalů a revmatikům zlepšuje pohyblivost.

Zajímavé je pozorování vysokého všestranného efektu pravidelného užívání kotvičníku i u osob důchodového věku obého pohlaví. Děti do dvaceti let naopak kotvičník nepotřebují. Zatím nebyly nalezeny kontraindikace, ale vzhledem k přítomnosti alkaloidů a fytohormonů bych jej nedával ženám v jiném a kojném stavu.

Lžičku řezané nebo drcené nati kotvičníku doporučuji spařit ve 2-3 dcl vody po dobu nejméně 15 minut, ale lépe posečkat se scezením na pitelnou teplotu, a pít 2-4×D. Tím myslím pokaždé uvařit novou várku.

Z nati kotvičníku se připravují i tinktury a extrakty, avšak jejich efekt je poněkud slabší, což lze kompenzovat adekvátně zvýšeným množstvím vy-chlastaného moku. Ovšem potom je nutno dát si pozor na morální zábrany a desáté přikázání.