Konopné semínko

cm konopne seminko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jedním ze současných zdravotních hitů je obliba konopného semínka, které obsahuje velké množství látek důležitých pro naše zdraví. Konopné semínko pochází z tzv. technického konopí. Technické konopí je odrůda rostliny Cannabis L Sativa, pochází z Asie, kde byla odedávna důležitou součástí jídelníčku. Z Asie přišla do Evropy, kde se rovněž její semínka staly součástí jídelníčku, ale bylo také využíváno v průmyslu pro technické účely. Společně se lnem se konopí ve velkém množství pěstovalo až do 19. století, než bylo vytlačeno levnou zámořskou bavlnou. Svoji roli sehrála v současnosti i média, díky nimž zákazníci hází všechno konopí do jednoho pytle jako zakázanou drogu.

Je třeba si ale uvědomit, že technické konopí totiž neobsahuje THC nebo ho obsahuje jen v tak malém množství, že nemůže ovlivnit vnímání ani při konzumaci většího objemu. Dnes jsou semínka z technického konopí běžně k dostání v prodejnách s biopotravinami.

Z hlediska obsažených látek konopné semínko obsahuje nenasycené esenciální mastné kyseliny, tedy kyselinu gama linolenovou a kyselinu olejovou. Poměr mezi oběma nenasycenými mastnými kyselinami omega-3 alfa linolenová a omega-6 linolová kyselina je v semínku 1:3, což je poměr blízký poměru v našem organismu. Tyto dvě kyseliny jsou důležité pro správný vývoj a fungování mozku, reprodukční systémy a metabolismus.

Konopné semínko obsahuje také vzácnou omega-6 gama-linolovou kyselinu, která rovněž, stejně jako ostatní zmíněné esenciální mastné kyseliny, působí pozitivně na pokožku. Všechny tyto mastné kyseliny jsou významné pro řadu pochodů v našem organismu. Jsou významnou součástí buněčných membrán. Pomáhají udržovat hormonální rovnováhu, zabraňují poškození pokožky (vysoušení a tvorba šupin) a lámavosti vlasů.

Konopné semínko je tvořeno z 25% bílkovinami, z 31% tuky a z 34% cukry. Uvádí se, že obsahuje až 20 aminokyselin. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin, jsou nezbytné pro stavbu svalové tkáně a jsou nezbytné pro udržení zdravého imunitního systému. Dále obsahují chlorofyl, lecitin, fytin a kyselinu cannabidiolovou se silným baktericidním účinkem. Z vitamínů vitamíny ze skupiny B, dále vitamin A, C, E. Z minerálů obsahuje hořčík, železo, vápník, zinek, jód, chrom, stříbro, síru, fosfor, draslík a další.

Konopné semínko se může užívat jak při prevenci, tak při vystavení fyzické a psychické zátěži. Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu, posiluje imunitní systém, pomáhá udržovat zdravou pleť, vlasy, dodává energii a posiluje svalovou hmotu. Dále je doporučováno při nemocech srdce a oběhového systému a pro lepší paměť. Tím, že pomáhá udržovat zdravou pleť, je možné ho doporučovat při nemocech, jako je lupenka nebo ekzém.

Některé zdroje konopné semínko doporučují i pro pacienty trpící Parkinsonovou chorobou. Rovněž je doporučováno sportovcům vzhledem k vysokému obsahu bílkovin. Jí se tak, že se namočí a naklíčené se dává rovnou do salátu nebo jídel. V obchodech se zdravou výživou si můžete koupit loupané konopné semínko, které se dá jíst bez namáčení (slupka se dá také konzumovat, ale někomu může vadit její chuť či tvrdší konzistence). Dají se přidávat v podstatě do všeho (je možné je jíst samotná jako oříšky), rozmixovaná s vodou vytváří dobře chutnající mléko (s ovocem pak příjemný koktejl). Jako součást jídelníčku je možné doporučit ovocný salát zasypaný loupaným semínkem a zakápnutý citronem.

Místo nezdravých brambůrků můžeme jíst pražená konopná semínka ochucená solí či kořeněná, sladce chutnají obalená v karamelu. Pražením (podobně jako pečením) se ale ztrácí nenasycené mastné kyseliny a další cenné složky.