Kolagen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25 – 30 % všech proteinů v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezi-buněčné hmoty. V současnosti je známo nejméně 27 rozdílných typů kolagenů. Kolagen tvoří 30 % hmotnosti bílkoviny člověka, 10 % celkové hmotnosti člověka a až 70 % kůže. Je zodpovědný za pružnost, pevnost, správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk. Následkem stárnutí nastává deficit kolagenu, což je např. příčinou tvorby vrásek.

Kolagenové choroby tj. choroby charakteristické patologickými či degradačními formami kolagenu postihují např. srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu. Tablety často obsahují hydrolyzát kolagenu, který vyživuje vazivové tkáně a klouby. Tento hydrolyzát kolagenu, resp. kolagenní peptidy urychlují omlazování a regeneraci pojivových tkání člověka, i jakéhokoliv živočicha. Kolagen je nejčastěji spojován s kůží, jeho nedostatek s vráskami. Lidská kůže věkem ztrácí kolagen – slábne, až o čtvrtinu. Oslabuje ji dále slunce nebo kouření. Kůže přichází o kolagen a elastin, které v mladé kůži vytvářejí jakousi kostru kůže.

Ne každý zdroj kolagenu je zcela vhodný. Například často nejdostupnější klasická želatina, která není hydrolyzována, je velmi špatně stravitelná a jako proteinový zdroj nevhodná. Kolagen také ovlivňuje regeneraci a růst svalů. Zejména vytrvalostní zátěží vznikají ve svalech a v jejich kolagenních pouzdrech mokro-trhlinky, které vnímáme jako únavu a bolest po sportu. Hydrolyzátu kolagenu  se používá zejména k obohacení lidské výživy o kolagenní bílkoviny v kloubních přípravcích, ale také v laciných proteinových nápojích, kde uměle zvedá obsah proteinů.

Jeho význam roste hlavně u sportovců nebo těžce fyzicky pracujících, kde je kladen důraz na dobrou vstřebatelnost a vysokou kvalitu kolagenních bílkovin a kde je namáhání obzvláště vysoké. Pohybový aparát sportovců je nejvíce zatěžován. Podávané kolagenní bílkoviny nejčastěji slouží k zabránění vzniku problémů s pohybovým aparátem, případně k ulehčení a poúrazové léčbě. V kombinaci s malým množstvím vitaminů B a minerálů (Mg, Ca) se hydrolyzovaný kolagen poměrně úspěšně používá jako prostředek k vyléčení nebo ulehčení onemocnění kostí a kloubů, jako jsou artritida nebo osteoporóza.