Klinické příznaky polinózy III.

cm holcicka louka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V minulých dílech jsme si popsali, že příčinou obtíží jsou pylová zrna, která se uvolňují z prašníků rostlin a letí vzduchem, nebo je roznáší hmyz a jsou také jiné mechanizmy, které přinesou pylové zrníčko na sliznici. Reakce organizmu může být rychlá – časná, příznak se dostaví za 5 – 20 minut po expozici. Reakce může být opožděná – dostaví se za 4 až 10 hodin, ale známe také velmi opožděnou reakci za 24 – 48 hodin a to již na postižené tkáni dochází k infiltraci.

Nejdůležitějším mediátorem časné fáze zánětu je histamin (a dále leukotrieny, prostaglandiny, eikosanoidy a faktor aktivující destičky), nově jsou známé chemotaktické faktory (IL interleukiny, CSF – kolonie stimulující faktor), které do místa zánětu přitahují další zánětlivé buňky. První fáze je dočasná a organizmus se zklidní. V pozdní fázi se uplatňují slizniční eozinofily, které uvolňují proteolytické enzymy (MBP – velký bazický protein, ECP – eozinofilní kationický protein, jehož sledováním si můžeme potvrdit diagnózu, EPO – eozinofilní peroxidáza) a ty již významně přispívají k narušení slizniční integrity a navozují předrážděnou reakci. Do toho se zapojí nervové mechanizmy, kdy jsou drážděny periferní nervová zakončení. Tyto stavy jsou často velmi závažné, těžko se léčí a mají dlouhodobý průběh.

Nejčastěji se pylová alergie projevuje na sliznicích horních cest dýchacích a na očních spojivkách (zde až v 80 % případů), ale nejsou vzácné případy postižení také dolních dýchacích cest (10 – 20 %), pak hovoříme o pylovém astmatu. Napadena je také kůže (exantém – zarudnutí, angioedémy – otoky, urtikarie – kopřivky, ekzém) a vnitřní sliznice zažívacího traktu (bolesti břicha, pocit plnosti, nadýmání, průjmy). Můžeme pozorovat potíže kloubní, kdy pacient trpí bolestí, jako by měl revma. Téměř vždy je více nebo méně vyjádřena celková únava, vyčerpanost, snížená výkonnost, bolesti hlavy a naměříme teplotu kolem 37,5 st. U dětí je nápadné, že mají v létě infekt horních cest dýchacích, domnělou angínu a přitom to není infekční, ale alergická záležitost. Dětem, které trpí atopickým ekzémem, se zhorší stav kůže. Příznaky se mohou navzájem kombinovat.

V poslední části se budu věnovat léčbě.