Klimakterium a psychické problémy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V ženském organismu se nacházejí dva druhy pohlavních hormonů: gestageny, které působí převážně lokálně na děložní sliznici, a estrogeny, které mají účinky celkové. A právě úbytek estrogenů je příčinou vzniku tzv. klimakterických potíží. Klimakterium začíná mezi 45. – 50. rokem věku ženy a trvá asi 5 – 6 let. Potom nastupuje období zvané menopauza, kde již dominují organické změny vyplývající ze stárnutí organismu.

Příznaky klimakteria
Klimakterický syndrom není nemoc v pravém slova smyslu, ale jedná se o soubor příznaků způsobených nedostatkem estrogenu a kolísáním jeho hladiny v organismu ženy. Jeho hlavními projevy jsou návaly a nadměrné pocení, hlavně v noci. Mezi závažnější následky nedostatku estrogenů patří osteoporóza (řídnutí kostí) vedoucí ke zlomeninám kostí i při malém traumatu a zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob – estrogeny mají tu vlastnost, že chrání srdce a cévy, a tím pádem jejich snižující se hladina zvyšuje riziko infarktu na stejnou úroveň jako u mužů. Nezanedbatelný je také vliv estrogenů na metabolismus – v klimakteriu dochází k přibývání na váze při stejných stravovacích zvyklostech a v důsledku těchto metabolických změn se často vyskytuje hypertenze, diabetes mellitus a kloubní potíže vyplývající z nadměrné hmotnosti ženy.

Psychické obtíže
Dalším důležitým účinkem estrogenů je ovlivňování látkové výměny v mozku. Jejich nedostatek se projevuje celou škálou příznaků – snižování hladiny serotoninu způsobuje deprese, nedostatek endorfinů pocity úzkosti, kolísání nálad, popudlivost, plačtivost, uzavírání se do sebe. Trpí i spánek – od obtížného usínání, přes opakované probouzení se; snižuje se rovněž kvalita spánku, zkracují se fáze “hlubokého” spánku. Výsledkem je chronický spánkový deficit, projevující se zvýšenou únavou, zhoršováním psychické výkonnosti, poruchami paměti, sníženou schopností učit se novým věcem, zpomalenými reakcemi. To vše má za následek ztrátu sebedůvěry a prohlubování depresivních stavů.

Jak lze klimakterický syndrom ovlivnit?
Je třeba si uvědomit, že organismus ženy již nové estrogeny nevytvoří a musíme je dodat zvenčí. Nemá smysl léčit jednotlivé příznaky – brát prášky na spaní, na uklidnění, vápník v tabletách či zvýšit konzumaci kávy k odstranění únavy. Jednou z možností je tzv. HST neboli hormonální substituční léčba, přímé dodávání estrogenů v tabletách, krémech, implantátech, injekčně, či formou náplasti. Je ordinována gynekologem a odstraňuje celkem spolehlivě příznaky klimakteria. Velkým problémem je, že ne každá žena tento způsob léčby toleruje pro četný výskyt vedlejších nežádoucích účinků. Mezi nejčastější patří bolesti žil dolních končetin, u předisponovaných žen s nediagnostikovaným trombofilním stavem (vrozená porucha krevní srážlivosti) může vyvolat závažnou trombózu hlubokého žilního systému. Rovněž kouření zvyšuje riziko trombózy, a proto by žena, která podstupuje HST, měla být vždy nekuřačka! Mezi další nežádoucí účinky patří bolesti prsou, gynekologické výtoky, nadměrné menstruační či nepravidelné krvácení a další zvyšování hmotnosti v důsledku zadržování vody v organismu, což může dále způsobit i otoky dolních končetin a ovlivnění hypertenze.

Je tedy zřejmé, že velká část klimakterických žen není schopna hormonální substituční léčbu bez problémů snášet. Metodou volby je u této skupiny léčba tzv. fytoestrogeny – přírodními látkami s hormonálními účinky. Na našem trhu je celá škála preparátů obsahujících jejich zdroj (např. sóju, červený jetel a další), jejich účinky však ne vždy mají kýžený efekt.

Perila křovitá coby dominantní složka přípravku svým účinkem reguluje otevírání kožních pórů, působí proti nadměrnému pocení, zmírňuje napětí, bolest hlavy a celkově zklidňuje nervový systém. Tyto vlastnosti ji přímo předurčují pro eliminaci příznaků způsobených klimakteriem.

Co říci závěrem?
Každý člověk je individualita, a tedy každá žena prožívá období klimakteria jinak. Některá změnu na sobě téměř nepozná, u jiné může změnit kvalitu života od základu. Doporučoval bych každé ženě po 45. roce věku užívat doplňky stravy.

Není třeba se klimakterického období obávat, jedná se o fyziologické období v průběhu života ženy, trvající několik let, bohužel přinášející i nepříjemné zdravotní potíže, které se dají s pomocí přírodních přípravků zvládnout. Držte se zásady, že klimakteriem život nekončí, a využívejte předností zralého věku.