Kladný vliv zeleného čaje

cm zeleny caj

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Většina odborné literatury přiznává, že dietní návyky předcházejí vzniku celé řady onemocnění, zejména rakoviny a koronárního onemocnění srdce. Proto není divu, že použití vhodných potravin nebo potravinových doplňků přitahuje stále větší pozornost. Také pití zeleného čaje, jak prokázala epidemiologická pozorování a laboratorní studie, může mít vliv na redukci některých nemocí.

Zelený čaj – jeho původ a způsob zpracování
K přípravě čaje slouží sušené listy rostliny Cammelia sinensis, která sice pochází z jihovýchodní Asie, ale v současné době se pěstuje ve více než 30 státech světa. Samotné složení čajových listů je závislé na klimatu, sezoně, způsobu pěstování a na typu a stáří rostlin.

Podle toho, jakým způsobem se rostliny zpracovávají, rozlišujeme zelený a černý čaj:

  • Při zpracování zeleného čaje se používají čerstvě sklizené listy – asi třetinu jejich hmotnosti tvoří polyfenoly, dále jsou to fluoridy, polysacharidy, vitaminy E a C, tein, hořčík, vápník, železo, fosfor, sodík a chlor. Hlavní polyfenoly zeleného čaje ovlivňují jeho barvu a chuť.
  • Při výrobě černého čaje se čerstvé listy nechají zavadnout a vyschnout – a to tak dlouho, než se sníží obsah vody v listech a zároveň i jejich hmotnost asi na 55% původní hodnoty. Drcením takto vysušených listů vznikají látky, které dávají černému čaji charakteristickou barvu a chuť.

Umíme správně připravovat zelený čaj?
Existuje spousta literatury, která se tímto tématem podrobně zabývá. Připomeňme si alespoň pár kroků:

  • Voda pro přípravu čaje by neměla být příliš tvrdá, měla by být čerstvá, nepřevařená a studená.
  • Neměla by se nechat vařit déle, než je nezbytně nutné.
  • Konvici, ve které se čaj připravuje, není dobré používat k přípravě jiného nápoje.
  • Správně bychom měli před přípravou čaje konvici předehřát, aby se vložené čajové listy dobře rozvily a uvolnily silice.
  • Čajová konvice, stejně tak šálky a další nádoby, které přijdou s čajem při přípravě do styku, by neměly být kovové, ale z keramiky, kameniny, skla nebo porcelánu. Nádoby se vymývají čistou vodou a zásadně se nesmějí používat saponáty.
  • Na jeden šálek dáváme jednu lžičku čaje a při přípravě více šálků najednou dáváme do konvice jednu lžičku navíc.
  • Lístky čaje je třeba udržovat v těsnicí nádobě a chránit je před přímým světlem. Za těchto podmínek můžeme čajové lístky skladovat déle než rok.
  • Čajové lístky nebo sáček s čajem nezaléváme vroucí vodou, ale vodou, která má teplotu mezi 70 a 80oC (vodu necháme asi 2 – 3 minuty chladnout, každou minutu klesá její teplota asi o 8 – 10oC). Čaj louhujeme další 2 – 3 minuty a pijeme ho teplý.

Nádory
V současné době se hromadí důkazy o tom, že zelený čaj působí proti vzniku a růstu zhoubných nádorů. Jedná se zejména o rakovinu kůže, plic, žaludku, jícnu, dvanácterníku, slinivky, jater, močového měchýře, prsu a tlustého střeva. Nižší výskyt onkologických nemocí v Japonsku a v Číně je přičítán právě pozitivnímu účinku zeleného čaje, který je v těchto zemích konzumován ve výrazně větším množství než např. v Evropě. V poslední době bylo zjištěno, že zelený čaj snižuje u pacientek s nádorem prsu výskyt metastáz do podpažních uzlin a zvyšuje účinky hormonální terapie. Velmi důležité je, že podávání sušeného extraktu zeleného čaje zvýšilo účinnost probíhající chemoterapie. Co se týče přesného dávkování – za bezpečnou a účinnou se považuje dávka, která odpovídá minimálně 10 šálkům zeleného čaje za den (více než 2,5 litru čaje). Přičemž terapie nádorů trvá minimálně 6 měsíců a zelený čaj se podává formou práškového extraktu.

Ischemická choroba srdeční
Bylo zjištěno, že polyfenoly zeleného čaje se chovají jako antioxidanty – brání poškození buněk a působí jako zametači volných radikálů. Přitom tato jejich antioxidační schopnost je překvapivě vysoká, dokonce vyšší než u vitaminu E nebo C. Četné epidemiologické studie prokázaly, že pití zeleného čaje snižuje výskyt:

  • ischemické choroby srdeční
  • aterosklerózy
  • vysokého krevního tlaku
  • omezuje srážení krve
  • rozšiřuje cévy
  • snižuje vysokou hladinu krevních tuků a cholesterolu

Záněty
Byl prokázán protizánětlivý účinek zeleného čaje – ten totiž likviduje látky, které jsou produkovány zánětlivými buňkami a které mají na organismus škodlivý vliv. Velmi dobré zkušenosti s použitím zeleného čaje jsou např. při zánětech sliznice dutiny ústní.

Nadváha
V nedávné době bylo zjištěno, že zelený čaj zvyšuje denní energetický výdej a spotřebu tuků. Z toho nevyplývá, že by samotné pití čaje stačilo k redukci hmotnosti, ale bude přínosné, když doplníme efektivní prostředky snižování nadváhy (tj. cvičení a omezení energetického příjmu) i několika šálky zeleného čaje nebo kapslemi.

Extrakt ze zeleného čaje, který se v čínském lékařství již od nepaměti používá při problémech s bolestí hlavy, těla, špatného zažívání a ke zlepšení tělesné i duševní pohody. Extrakt ze zeleného čaje je bohatý na bioflavonoidy a antioxidanty EGCG, které jsou 200x účinnější v boji proti volným radikálům než vitamin E.