Když prší moruše

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V průběhu léta procházíte vesnicí jižní Moravy a doslova slyšíte, jak „prší“ moruše. Přezrálé padají volně na zem, tam se objeví velký fialový flek a v něm se to hemží hmyzem a mravenci, kteří si pochutnávají na sladké dobrotě.

Je ale škoda, že padají na zem, aniž byly také člověkem využity. Plody ze země jsou již nepoužitelné. Když si dáte práci a natrháte malý košíček moruší, bude váš jídelní stůl rázem obohacen o vzácné a chutné ovoce. Dle vyprávění babiček se moruše sušily a používaly jako potravinářské barvivo a sladidlo. Usušené a rozemleté se dávaly na koláče, lívance, do dezertů, kaší a vloček spolu s ořechy a jiným sušeným ovocem. Vinaři je dodnes přidávají do vína, dělá se z nich i pálenka.

Měkké plody moruší jsou těžko skladovatelné, a tak nepočítáme s delším transportem. Nejlépe když je hned po natrhání sníme buď syrové, nebo si umixujeme koktejl, vhodné jsou i pro smoothie. Nadbytek se zpracovává do džemů, kompotů (v kombinaci s rybízem) a do sirupů. A co takhle udělat z nich zmrzlinu?

Morušovník

Co obsahují moruše

Plody moruše obsahují vitamin C, E, K, vitaminy skupiny B (B1, B5, B6), z minerálů železo, vápník, fosfor, křemík, draslík, hořčík, pro dobré trávení prospěšné pektiny a pozor – i vlákniny. Mají dost cukru, žádný tuk, ale obsahují i bílkoviny, a to je zajímavé! Z moderních poznatků je aktuální, že fialové (skoro černé) moruše obsahují resveratrol, účinný a potřebný antioxidant, nacházející se jinak v červených hroznech.

Použití pro zdraví

Z lidových zkušeností působí plody moruše proti bolestem v krku a podporují odkašlávání, mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Jsou výhodné při zácpě, protože svým obsahem pektinů a vláknin pomáhají při vyprazdňování střev. Také se podávají při únavě a slabosti a jsou vhodné při chudokrevnosti.

Druhy moruší

Moruše bílá (morus alba) pochází z Asie a má bílé či narůžovělé sladké plody. Zajímavostí jistě je, že listy morušovníku bílého jsou potravou pro housenky bource morušového. Vlákna z jeho kukel jsou surovinou pro výrobu přírodního hedvábí. I k lékařským účelům se používají listy moruše bílé, protože obsahují moranolin – zpomaluje vstřebávání cukrů a napomáhá tak udržovat zdravou hladinu glukózy, také napomáhá při obezitě, snižování vysokého tlaku a zkoumá se jeho vliv při virových infekcích.

Moruše červená (morus rubra) byla svými nakyslými plody známa v Americe.

Moruše černá (morus nigra) má svůj původ rovněž v Asii. Její plody jsou lahodné, tmavě fialové a hodně barvící.

Osobně mám v létě tento ranní program:

Zrána vyrážím na NORDIC WALKING, na konci své trasy procházím pod „pršící“ morušní, natrhám sáček bílých a fialových moruší a manželka pak umixuje koktejl! Je to dobrý start do horkého letního dne…