Když nás pálí žáha

cm horici zaludek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ten pocit “ohnivého meče” zasunutého v jícnu zná asi každý. Palčivá bolest vystupující z nadbřišku nahoru pod hrudní kost, někdy až do krku a hrdla. Způsobuje ji kyselina chlorovodíková (solná), která se za normálních okolností nachází v žaludku, kde pomáhá trávit potravu. Když se jí však tvoří nadměrné množství, nebo proniká ze žaludku nahoru do jícnu (například při tzv. refluxu), vyvolává pálení žáhy – pyrózu.

PYRÓZA MŮŽE ZNAČIT VÁŽNĚJŠÍ STAV

Příčinou pálení žáhy může být nadměrný příjem potravy, zejména pokud jde o jídla příliš sladká, mastná, pečená nebo smažená či kořeněná. Objevuje se i po kyselém víně, destilátech, zrnkové kávě. Sklon k pálení žáhy mívají častěji lidé trpící neurózou, žijící v enormním stresu, neustále se honící, kteří nenajdou dostatek času, aby si jídlo vychutnali a pořádně strávili.

Žáha pálívá i tehdy, když dojde k tzv. překyselení žaludečního obsahu. Bývá to při nadměrné produkci kyseliny chlorovodíkové, též po užívání některých léků (např. Acylpyrinu – kyseliny acetylsalicylové), při některých poruchách trávení souvisejících s kvasnými procesy v žaludku, kdy se v něm tvoří kyselina mléčná nebo kyselina octová.

Příčinou pálení žáhy bývá též gastroezofageální reflux. Je to stav, kdy kyselý obsah žaludku proniká nahoru do jícnu (tj. zpětně se vrací – regurgituje) a v jícnu svým leptajícím účinkem způsobuje dráždění a zánět sliznice. Samostatnou příčinou tohoto stavu může být brániční kýla (tzv. hiátová hernie) s povytažením, resp. přesunutím části žaludku do hrudní dutiny. Tento stav si často vyžaduje operační řešení.

Také zánět žaludeční sliznice či vředová choroba žaludku a dvanáctníku se mohou projevit pálením žáhy; zároveň je přítomný nepříjemný pocit tlaku a plnosti v nadbřišku a odpor k jídlu. Zmiňovaný zánět a vředy mohou způsobit v oblasti nazývané vrátník žaludku (pylorus) jeho zúžení, které následně ztěžuje jeho vyprazdňování. Projeví se též pálením a tlakem pod žeberními oblouky, může se dostavit zvracení. V těžších případech je nevyhnutelná operace na zprůchodnění žaludku.

Občasné pálení žáhy, zejména pokud se vyskytne po větším příjmu potravy, není závažným zdravotním problémem a zažil ho snad každý. V takovémto případě se dá zpravidla lehce zvládnout větším příjmem vody. Nejlepší je vypít alkalickou minerálku, případně ve sklenici vody rozpustit lžičku jedlé sody. Pokud se však pálení stane častým, chronicky se opakujícím problémem, je třeba pátrat po příčině, která ho vyvolala, a tu řešit. Tehdy může být projevem vážnějšího onemocnění (jak je uvedeno výše), které si vyžaduje odbornou pomoc a léčbu.

Sliznice potřebují klid a ochranu

V prevenci před pálením žáhy, při jeho odstranění nebo zmírnění, mohou účinně pomoci i některé přírodní přípravky. Především jsou to dobře známé zelené potraviny, řasy spirulina a chlorella. Pomáhají neutralizovat zvýšenou kyselost žaludečních šťáv, uklidňují podrážděné sliznice jícnu a žaludku. Při pálení žáhy akutně pomůže vypití jedné dávky přípravku

Zejména v souvislosti s ochranou sliznic a při žaludečních neurózách, kdy může být též častější pálení žáhy, podáváme bylinné koncentráty. Pomohou přípravky s obsahem přírodních humátů, které ochrání sliznice trávicí trubice před nadměrnou kyselostí a před toxiny vznikajícími při nesprávném trávení a z nezdravé potravy. V těle vážou humáty na sebe toxické látky, jež se potom z organismu snáze vyloučí. Zároveň vytvářejí na sliznicích žaludku a střev ochranný mikrofilm, který brání jejich poškozování a pronikání toxinů do krevního oběhu.