„Kde volně plyne radost a láska, nemůže nastat jiný stav, než pohoda a zdraví,“ říká odborník na čínskou medicínu Bohumír Jehlička. Popisuje, jak se uzdravit

cm bohumir jehlicka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bohumír Jehlička (51) měl jako jeden z mála Čechů možnost v čínských nemocnicích pozorovat tamější lékaře při práci. Učaroval ho taoismus a čínský přístup k léčení, k člověku, k životu. Čtenářům Celostní medicíny prozradil, co je podle něj pro udržení pevného zdraví nejdůležitější.

Kde začít

„V hlavě. Tím, že budeme v pohodě. Nemoc vzniká v hlavě. Jakákoliv nerovnováha se pak přenáší do těla, a vzniká nemoc.“

Jak se uzdravit

„Pokud se chce člověk uzdravit, tak už polovina je to, že si uvědomí, že chce se sebou něco dělat. Cesta ke zdraví = změnit návyky. Protože pokud se člověk dostane do stádia, kdy mu tělo postupně začíná vypovídat službu a onemocní, znamená to, že dělal něco špatně. Nejrychlejším způsobem, jak se uzdravit, je vytvořit si nové, zdravé návyky.“

O síle rozhodnutí

„Můj oblíbený citát zní: „Jakmile se člověk jednou rozhodne, pohrouží se ve skutečnosti do mocného proudu a ten ho unáší na místa, na která v okamžiku rozhodnutí vůbec nepomyslel.“

 

Jak se zbavit strachu

„Důležité je, abys dělal v každé situaci to nejlepší, co umíš. Když budeš dělat to nejlepší, tak čeho by ses měl potom bát? Nemáš žádné špatné svědomí. Nic tě netrápí. Je to velmi osvobozující.“

Zdravé návyky – cvičení

„Základ je každý den se ráno protáhnout. Po létech mé práce jsem zjistil, že nejlepší cvičení, které znám, a které působí výborně na mě i na moje klienty, je cvičení Pěti Tibeťanů. Dokáže rozhýbat energii uvnitř těla po akupunkturních drahách a zamezuje energetickým blokům – stagnace nebo nadměrné hromadění energie na nevhodných místech v těle je totiž původcem budoucích neduhů.“

Zdravé návyky – strava

„Hlavní je prohřát ráno trávící orgány (žaludek, slezinu, slinivku). Znamená to připravit si na snídani teplou polévku nebo kaši – trávení pak celý den dobře funguje, i když si dáš něco takzvaně nezdravého jako například hamburger. Když si naopak ráno žaludek podchladíš – například konzumací jogurtu a syrového ovoce (jejichž konzumaci lze v našich podmínkách ráno doporučit snad jen během pár týdnů v horkém létě) – i když pak máš teplý oběd nebo dobrou večeři, tak trávení není nastartované, jak by mělo. V těle vznikají zbytky, které pak zůstávají ve střevech a lymfatickém systému a zanášejí organismus.“

Recept na vydatnou čínskou sní-daňovou polévku

„Základem je fazole adzuki nebo červená čočka a rýže, trocha olivového oleje. Přidáme nakrájenou zeleninu, např. mrkev, cibuli a petržel – vaříme zhruba 25 minut. Podle čínské tradice je polévku vhodné dochucovat podle pentagramu – tj. chutě by měly následovat po sobě v tomto pořadí z důvodu snadné stravitelnosti: nejprve dáme kyselou (např. Umeocet), potom hořkou (např. artyčok nebo chmel), sladkou (např. trochu medu), pikantní (např. chilli, trochu pepře nebo jakékoliv výraznější koření) a na závěr slanou (např. sůl nebo znovu Umeocet). Když si uděláte test a dáte tytéž ingredience v jiném pořadí, tak výsledná chuť bude jiná. Zajímavostí také je, že pro Číňany není cukr sladká, ale extrémně sladká (až nepřirozená) chuť. Pro Číňana je sladkou chutí chuť uvařené rýže.“ Čínská snídaňová polévka

Na závěr

„Každý člověk na Zemi má poklad, který na něj čeká. Nech se vést láskou a jdi i ty za svým pokladem.“

Webová stránka Bohumíra Jehličky: www.chinarelax.cz