Kaštan koňský (jírovec maďal, Aesculus hippocastanea)

cm kastan

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mast proti hemeroidům, čisticí prostředek, krmivo pro zvířata – to jsou jen některá využití jírovce maďalu či koňského kaštanu. Ale snad nejvíce tento mohutný strom známe z městských parků, kde slouží jako strom okrasný. Kmen bývá velmi mohutný, pevný a je rovný. Má sloupovitý charakter. Listy mají dlanitý tvar, jsou dlouhé i přes 10 cm a vyrůstají složeně. Tento strom zdobí na jaře a v létě přírodu opravdu krásnými svícnovitými, bílými květy (odborně se jedná o vzpřímené láty).

Jedná se o notoricky známé, velké, tmavě hnědé koňské kaštany, které rostou uschované v ostnaté, světle zelené slupce. U nás převážně vysazován v parcích či alejích, ve své domovině roste zejména v horských a údolních lesích, na půdách výživných, humózních, hlubokých, svěžích a na stanovišti světlém až polostinném. Kůra a semena se využívaly v lidovém léčitelství, ale je třeba si uvědomit (a to je velmi důležité!), že celá rostlina (a nejvíce zřejmě semena) je jedovatá, hlavní (nebo jedinou?) toxickou látkou v jírovci je saponin escin.

Při větších dávkách mohou působit toxicky. Proto se nesmí používat vnitřně, pokud není obsažen jeho výtažek ve volně prodejných lécích či řádně registrovaných doplňcích stravy a zde se nesmí překračovat doporučené dávkování. Při předávkování se mohou objevit příznaky otravy jako např. křeče, ztráta koordinace, zvracení, průjem, ochrnutí, dle některých zdrojů může dojít i k poškození ledvin a jater, u dětí byly údajně zaznamenány i případy úmrtí. Vzhledem k tomu, že účinky jírovce nejsou detailně prozkoumány, neměli by jeho drogy raději užívat děti, těhotné a kojící ženy a lidé s chorobami ledvin nebo jater.

Pro průmyslovou výrobu se sbírají se zejména plody (kaštany), méně květ a ještě méně kůra. Kaštany se sbírají na podzim v době plné zralosti, květ v době plného rozkvětu a kůra na jaře z mladých větviček. Droga obsahuje zejména glykosid eskulin (=aeskulin) a dále saponiny (např. escin), flavonoidy, éterické oleje, pektin aj.

Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se zevně na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy. Výtažek z kaštanu koňského se objevuje v přírodních přípravcích určených k zevní aplikaci, jako je např. Artrin či nerůznější masti ze série Koňská mast.