Jsem aktivní díky kávě

cm pani v zupanu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Znáte v okolí někoho, kdo vede takovou řeč? Ráno nemohu existovat, dokud si nedám kávu. Snídám zásadně kávu. Jinak jsem nervózní, ospalý, nemám energii. Bez ranní kávy jsem nepoužitelný.

Káva, stejně tak čaj nebo coca-cola obsahuje povzbuzující kofein. Takže káva je užívána jako prostředek pro udržení bdělosti. Lepším nápadem je dostatečný spánek. Na odstranění ospalosti zkuste raději čistou vodu přiměřeně studenou. Často jde totiž o dehydrataci, která zvyšuje únavu, pak je lepší raději pít vodu než bičovat srdce k rychlejší činnosti. Velká káva s dávkou smetany a dvěma kostkami cukru obsahuje tolik energie jako miska cereálií. Mnoho lidí závislých na ranní kávě by jí mohlo pít mnohem méně, pokud by se nasytili při snídani a při obědě. Potraviny jsou rozhodně vhodnějším zdrojem energie než kofein.

Výzkumné studie sice nepotvrzují souvislosti mezi pitím kávy a rizikem rakoviny, hypertenze a srdečních komplikací, ale jistý vztah je zřejmý u lidí nemocných žaludečními vředy. Kávu by neměli pít lidé trpící chudokrevností, těhotné ženy a kojící. Káva může zasahovat do vstřebávání železa. Zvláště pak lidé, kteří se více potí, mají fyzickou námahu, také sportovci mají být na pozoru, protože pocení způsobuje větší ztráty železa. Pití kávy současně s jídlem nebo těsně po něm také snižuje vstřebávání železa. Ale hodinu po jídle nemá už kofein na vstřebávání železa vliv. U zdravého člověka je nepravděpodobné, že by mu káva ublížila, pokud nepřehání množství vypitých šálků.

Jestliže pijete mnoho kávy, zřejmě také špatně spíte, jste podráždění, roztřesení a přecitlivělí. Pokud si už vytvoříte „návyk“ na kávu, pak její vynechání vyvolává jisté abstinenční příznaky, např. bolesti hlavy, nesoustředěnost atd.

Vynechávání kávy se má dít postupně a pití kávy je vhodné střídat s bezkofeinovými nápoji.

Na trhu je velký výběr bezkofeinových káv, bezkofeinových čajů, bylinných směsí. Výhodné je dále pít vodu s citrónem, vývar, mošt, džus.

K dispozici jsou výrobky, které ve své filozofii používají nekofeinové směsi čajů záměrně.