Jizvy – jak zlepšit průběh hojení

cm stehy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kůže je důležitý orgán těla. Je místem kontaktu mezi vnějším a vnitřním prostředím těla. Musí být celistvá za každých okolností, pokud není, hrozí tělu nebezpečí, že dovnitř pronikne infekce. Pokud dojde k úrazu, poruší se intergrita – okamžitě se nastartuje hojivý proces, jehož cílem je ránu uzavřít. Úrazem však dojde k definitivnímu poškození zdravých buněk, kůže se zahojí jizvou. Z čerstvých buněk vazivové tkáně, jemných cév a vláken se vytvoří nové vrstvy kůže, které ránu vyplní a poškozené místo postupně opět uzavřou. Tyto reparační buňky jsou označovány jako zrnitá tkáň. Podle závažnosti může obnova kůže trvat několik dnů až týdnů, nepřekážejí-li průběhu hojení nečisté okraje rány, infekce nebo nové poškozování.

V této fázi je vhodné co nejdříve pomoci hojivému procesu homeopatickým lékem Graphites. Bereme si jej v ředění 9 CH, 5 globulí 2 x denně po dobu minimálně 14 dní i déle, podle charakteru a velikosti defektu. Každá jizva vyzrává cca 3 – 6 měsíců, někdy i 2 roky. Zpočátku dochází k zarudnutí jizvy, která je pak barevně nápadná, až s odstupem několika měsíců dochází k jejímu vyblednutí. V optimálním případě nakonec najdeme na kůži jen tenkou bledou linii v místě, kde byla jizva původně. Jizvy nelze nikdy definitivně odstranit. Lze je jen učinit minimálně kosmeticky patrnými. Vedle normálního hojení jizev se může vyskytovat i patologické hojení, kdy dochází k tvorbě keloidních, nebo častěji hypertrofických jizev.

Graphites můžeme podpořit 10 granulemi léku Thuya 15 nebo 30 CH jedenkrát týdně. Thuya je hlavním lékem osobitého reakčního terénu, jehož základní charakteristikou je tvorba benigních  útvarů na kůži a sem patří i jizva. Každou jizvu je vhodné promašťovat, aby nedocházelo k přesychání kůže. Lze použít jakýkoliv mastný krém, od nesoleného vepřového sádla, přes obyčejnou indulonu, borovou mast, bílou vaselinu či měsíčkovou mast až po Calcium pantothenicum. Dále je nutno jizvu chránit před slunečním zářením alespoň první 3 měsíce po výkonu. Ve slunečném počasí pak používat krémy s vysokým ochranným faktorem, alespoň faktor 20. Mezi další postupy, které zamezí tvorbě nevzhledné či dokonce keloidní jizvy, patří tlakové masáže, laseroterapie biostimulačním laserem a aplikace silikonových gelů. Chirurgické řešení je ponecháváno většinou až jako poslední možnost.

Tlakové masáže se provádějí takto: Na zahojenou ránu (cca 1 – 2 týdny po odstranění stehů) zatlačíme prstem proti podkladu tak, aby se nehtové lůžko odkrvilo, tlak ponecháme cca 30 sekund, poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme. Takto tlakem promasírujeme celou délku jizvy. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Masáž provádíme minimálně 3 x denně po 10 minutách, čím častěji, tím lépe. Účinek očekáváme cca za 1 – 2 měsíce. Jsou-li masáže správně a dostatečně často prováděny, mají výborný efekt.

V přírodní medicíně použijeme např. Cytovital mast, homeopatickou Traumeel S mast anebo moderní silikonový gel Dermatix. A celkově organizmus podporujeme užíváním aloe vera anebo využíváme účinek žraločí chrupavky. Aloe urychluje uzdravovací proces při poraněních, popáleninách apod., stimuluje růst zdravých buněk pokožky a omezuje produkci zjizvených tkání těla. Zajizvené tkáně podobné mozolu jsou produkovány bazálními buňkami, které se nacházejí v poslední vrstvě kůže. Během jednoho až dvou dnů vystoupí bazální buňky nahoru k epidermální vrstvě a vytvářejí stroupek. Pod strupem se tvoří zrohovatělá tkáň, což je silná zajizvená tkáň, vytvořená k ochraně těla od traumatu. A právě tento proces podporuje aloe vera.

Nové epidermální kožní buňky začínají uzavírat zraněnou oblast. Zatímco bude tělo stále vytvářet povrch podobný strupu, nemá už pod sebou silnou, tvrdou tkáň. Pod strupem je zdravá kožní tkáň, ne zrohovatělá tkáň či zajizvená tkáň. Aloe aktivuje enzymy, které naše tělo včetně pokožky přirozeně obsahuje a jejichž zvýšená aktivita je v době hojení žádoucí. Pokud je zjizvená plocha velká, podpoříme výstavbu kolagenových a elastinových vláken kůže přesličkou rolní, která ve svém stvolu obsahuje oxid křemičitý. Doplněním této formy přírodního křemíku dochází k obnovení pružnosti a pevnosti pokožky.

Pokud se k léčení jizvy přistoupí opožděně nebo se vytvoří keloidní jizva, nabízí se ošetření laserem anebo plastickou operací, ale od zákroku je vhodné začít výše popsaným postupem, aby se vytvořila nová tkáň, která se co nejvíce blíží té původní.

Celková nabídka přípravků na ošetření jizev.