Jasno v životě: Jak zjistit to, co chci

cm zena zarovka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jedna z nejčastějších otázek, které dostávám na seminářích, je: „Jak mám přijít na to, co vlastně chci?“ Dlouhodobá nejasnost a zmatek zatěžují naši duši a vedou k poklesům nálady. Pár tipů, jak z toho ven, najdete v tomto článku.

Byla kdysi jedna dívka, která chtěla najít chlapce, jež bude mít rád koně. Vesmír její přání splnil a ona byla chvíli šťastná. Do doby, než ji začal její milý mlátit. Příště již byla dívka moudřejší, a tak si přála muže, který bude milovat nejenom koně, ale i ji samotnou. Vesmír její přání opět vyslyšel…

Chci vědět, co chci

Okamžiky, kdy prožíváme to, co bolí – co nechceme – mají v sobě ten dar, že díky nim si lépe uvědomujeme, co chceme. Tak jako dívka z příběhu o koních. Často si také nevážíme toho, co máme a pravou hodnotu věcí doceníme, až když o ně přijdeme. Proces vyjasňování se často děje právě skrze prožité životní lekce.

Chceme-li jít poznání toho, co chceme, trochu naproti, můžeme začít otázkou: „Co nechci?“ Možná nevidíme křišťálově čistě naše poslání a další kroky, které máme ze svého místa udělat, ale téměř každý dovede vyjmenovat to, co se mu právě teď nelíbí. Zde může ležet naše odpověď. Inspirativní příběhy velkých lidí jsou často o tom, že začali měnit ve světě to, co se jim v té době nelíbilo.

Jak píší Esther a Jerry Hicks v knize Zákon přitažlivosti, pomáhá také vyslovit nebo si napsat jednoduchou myšlenku (afirmaci): „Chci vědět, co chci.“ Vypadá to nevinně, ale vnímavý čtenář jistě pocítí jemný posun a blahodárnost tohoto postupu oproti dosud utrápenému a stále dokola omílanému tvrzení: „Vůbec nevím, co mám dělat.“

Jak by vypadal váš den, kdybyste věděli, že je poslední?

V mnoha spirituálních tradicích po celé planetě je nápomocným transformačním nástrojem také konfrontace s vědomím vlastní smrti. Gay Hendricks v knize Pět přání nabízí otázku, kterou si každý z nás může položit při představě, že se ocitl na samém sklonku života: „Byl můj život stoprocentně úspěšný?“ Zavřete si oči a nechte přijít odpověď: „Pokud nebyl stoprocentně úspěšný, tak proč? Co bych tu chtěl ještě zanechat? Co bych chtěl prožít? Co jsem nedokončil?“