Jak se ochladit v horkých letních dnech

cm zena ji meloun

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Miluji teplé letní dny, kdy člověk vyběhne na slunce, aby načerpal cenný vitamín D a onu krásnou energii, která ze slunce pochází. Vše dozrává a voní, nadbytek ovoce vybízí k chystání marmelád a nejrůznějších letních dezertů, zmrzlin či dření. Máme-li sušičku, sušme do zásoby, meruňky, švestky, rozinky či rajčata. V průběhu zimy pak přijde vhod. Ze zeleniny pak uchystejme nejrůznější pomazánky, pesta či lečo. Kdy jindy, než teď, když vše nabité zdravím a životodárnými enzymy. Tyto činnosti jsou, alespoň pro mne, velmi příjemné. Co však dělat, když sluníčka přespříliš a vítané ochlazení nepřichází ani v průběhu noci?

Pojďme si společně projít několik potravin, které nás zaručeně ochladí. U mnohých bychom to čekali, u mnohých však naopak vůbec. Schválně, zaručuji husí kůži i při teplotách 36 °C ve stínu. Řeč však nebude o ničem výrazně studeném, jako je zmrzlina či ledový čaj. Ne, tyhle všechny potraviny nás naopak zahřejí. Jak je to možné? Díky tomu, že jsou skutečně extrémně studené, organismus má tendence vyrovnat onen teplotní výkyv a tak, pro jistotu nás opět rozpálí. Už jako malinká jsem dostávala spíše vlažný čaj, kdy maminka, nedbalá mých protestů, sama nejlíp věděla, jak chladit uřícené dětské tělo. Na studené nápoje tedy zapomeňme a namísto nich si dopřejme zelený čaj s citrónem, případně vlažnou pramenitou vodu s limetkou a mátou.

Celer

Kdo by to byl řekl, že právě celer. Zkuste si z něj však uchystat šťávu v kombinaci s mrkví a sladším jablkem. Nejen, že si pochutnáte, tělo vyzbrojíte dostatečným množstvím karotenu, myristicinu, který má blahodárný vliv na naši psychiku, léčivými enzymy, také však organismus skutečně zchladíte.

Celer zbožňuji, lze jej nastrouhat, odšťavnit, nakrájet na tenké hranolky, obalit v koření a upéci, namísto těch klasických, bramborových. Lze z něj sušit lupínky, ve veganské kuchyni jím ozdobit pokrm, namísto sýru. Navíc, použijeme-li celer v receptuře, díky intenzivní chuti lze snížit množství soli. Listy pak obsahují větší množství vitamínu C, než céčkem nabité citrusy. Ráda využívám do smoothies. Celer snižuje krevní tlak, podporuje tvorbu žluče, zlepšuje činnost unavených ledvin. Navíc, hojněji si jej může dopřát také diabetický pacient, neboť do 200 g netřeba započítávat do sacharidového příjmu během dne.

Celer

Mrkvovo-celerová šťáva s chia semínky

  • 300 g mrkve
  • 200 g celeru
  • 100 g jablka
  • 10 g chia semínek

Mrkev, celer i jablíčko pečlivě omyjeme, nakrájíme na kousky a odšťavníme. Posléze přimísíme chia, která necháme chvíli tekutinou nasáknout. Tato kombinace nám zaručí, že vitamíny rozpustné v tuku, právě díky olejnatému semínku, budou co nejvíce zužitkovány. Šťávu neskladujeme, po chvíli začíná oxidovat, to znamená, reaguje s kyslíkem a my tak přicházíme o celou řadu benefitů, který si v sobě nápoj nese.

Celerovo-jablečný salát s vlašskými ořechy

  • 150 g jablka
  • 50 g celeru
  • 20 g vlašských oříšků
  • 10 g rozinek
  • 5 g medu
  • pomerančová šťáva

Jablka omyjeme, oloupeme a nastrouháme nahrubo, celer na-jemno. Promísíme s rozinkami a medem, posypeme vlašskými ořechy, zakapeme pomerančovou šťávou.

Meloun

Meloun řadíme mezi další silně ochlazující potraviny, které, stejně jako mrkev, obsahují dostatečné množství léčivého beta karotenu, jenž si dle potřeby tělo přetvoří ve vitamín A. Z 92 % je utvářen vodou, což v létě přijde taktéž vhod. Osobně jej velmi ráda snídám, většinou samotný, neboť je v kombinaci s čímkoli dalším, právě díky vyššímu procentu tekutin, hůře stravitelný. Pokud jej však máme potřebu s čímkoli spojovat, určitě vynechme parmskou šunku či jakékoli další živočišné výrobky a uchystejme z něj osvěžující ovocný salát se sladkými citrusy a kiwi. Meloun

Co se týká redukce váhy, u celé řady výživových poradců, na seznam hubnoucích potravin meloun patřit nebude, nicméně, u mne máte zelenou. Jeho glykemický index je sice možná 72, nicméně, glykemická nálož zaujímá pouhou hodnotu 4. To znamená, v porovnání s koncentrovanými potravinami, jako jsou např. sušenky, cereálie, brambory, jej můžeme zkonzumovat víc, aniž by došlo k rychlému nárustu hladiny krevního cukru. Díky té úžasné spoustě vody jej stejně sníme jen tolik, kolik žaludek dovolí. Což se u čokolády a různých dalších pamlsků říci nedá. U těch právě spousta lidí nezná únosnou míru.

Jste-li vlastníky výkonnějšího odšťavovače, meloun se naučte zužitkovat i s jeho cennou zelenou slupkou. Ta, aniž bychom to mnozí tušili, obsahuje vysoký podíl často deficitního zinku.

Tento minerál je:

  • nezbytný pro správnou funkci stovky enzymů,
  • nepostradatelný při tvorbě inzulínu,
  • reguluje tvorbu dopaminu, chemické látky, která zlepšuje náladu, zmírňuje deprese a zlepšuje náladu,
  • minerálem krásy, výrazně zlepšující stav naší pleti,
  • upevňuje oční rohovku,
  • má vliv na metabolismus sacharidů, bílkovin a celé řady vitamínů,
  • další z významných antioxidantů,
  • důležitý pro udržení optimálního množství vitamínu A v krvi,
  • potřebný pro správnou funkci bílých a červených krvinek,
  • urychluje hojení ran, pomáhá předcházet potížím s prostatou, je použitelný při neplodnosti.

Jak jsem se zmínila již výše, vychlazený meloun lze velmi jednoduše nakrájet, případně pak zpracovat v lahodnou osvěžující šťávu. Vše, co potřebujeme, je odšťavovač, do kterého nakrájíme samotnou slupku, anebo slupku s růžovou dužninou. Volbu nechám na vás. Osobně si ráda užiji dužninu a odšťavňuji již jen slupku. Ze slupky cca 4 kilového melounu získáme asi 1,5 litru šťávy. Slupku však pečlivě omyjme, ostatně jako vše, protože nikdy nevíme, jak bylo s ovocem a zeleninou zacházeno. Šťávu si užívejme bezprostředně po odšťavnění, neskladujme, ztrácí rychle svou sílu a podléhá zkáze.

Zelený čaj

V létě spíše než kávu upřednostňuji vychlazený zelený čaj, který kombinuji společně s limetkou či květy ibišku. Krásně nás uvolní, povzbudí, osvěží a zároveň, pomazlí každou z našich chuťových buněk. Zelený čaj je totiž vskutku lahodnou záležitostí, vůbec se jej tedy nebojme promísit s voňavou levandulí, červeným ibiškem, uklidňujícím jasmínem, líbeznou vanilkou. Nechť se posezení u šálku dobrého čaje stane naším každodenním svátkem.

Kromě toho, že zelený čaj jemně ochladí, taktéž se postará o náš imunitní systém. Dále přispívá k zachování acidobazické rovnováhy těla, čímž šetří drahocenný vápník, draslík a železo. Přínosný je rovněž fakt, že koncentrace antibakteriálních látek bývá u milovníků zeleného čaje až 5x vyšší, než u těch, co se tady probouzejí s hrnečkem kávy k snídani. Mezi další benefity patří jeho výborné diuretické vlastností. Jsou-li tedy vaše ledviny slabšího rázu, namísto okyselující kávy upřednostněte tento zelený antioxidační zázrak. Rovněž doporučuji při redukci váhy.

Zelený čaj

Poslední šálek čaje popíjíme před pátou hodinou odpolední, abychom v noci zamhouřili oka. Tento šálek bych uchystala z třetího čajového výluhu, který bývá obvykle nejslabší.

Chilli

Při svých toulkách po Bali mne udivilo, kolik chilli tu zdejší lidé dokáží vůbec pozřít. Bylo až úsměvné pozorovat, jak mnou jemně vyladěné pokrmy hojně „pepří“ tímto silně prohřívajícím kořením. Kořením, po kterém máte chuť plivat oheň a hrát si při tom na draky. Brzy mi však došlo, že onen pálivý kapsaicin tělo rozpálí natolik, že má okamžitě potřebu se silně ochladit. Zatímco se vaše tělo jemně orosí, prostřednictvím pórů uvolňuje škodlivé toxické látky, projasňuje pleť a pročišťuje dýchací cesty. Stejně jako zelený čaj, taktéž i chilli pomáhá při redukci váhy, navíc, po jídle přispívá ke stabilnější hladině krevního cukru, zvláště účinné pak při rakovině plic či slinivky břišní.

Osobně v malé míře používám do zeleninových salátů, polévek, bylinkových směsí či pomazánek. Z počátku bylo třeba si zvyknout, pochopit, že chilli sice prohřeje, za malý moment však přijde tak krásný pocit svěžesti a klidu… Samozřejmě v únosné míře, přemíra pálivého koření může vyvolat trávicí obtíže a podráždit celý gastrointestinální trakt.

Chilli papričky

Mezi další silně ochlazující potraviny řadíme:

  • listovou zeleninu
  • tropické ovoce, přesněji citrusové plody
  • kvalitní jogurt, kefír
  • klíčky

Jak vidíme, namísto typických českých omáček a knedlíků si v horkých parných dnech dopřejme misku dobrého zeleninového salátu, který zkombinujme s jogurtem, viz tzatziky, a jsme-li vegany, tak s pohankou.

Celkově dbejme spíše na čerstvost jednotlivých potravin, mysleme na to, že čím déle pokrm chystáme, ať už dusíme, vaříme či pečeme, tím více nás posléze zahřeje.

Věřím, že všechny ty parné dny ještě chvíli vydržíme, abychom již za nedlouho mohli prohánět papírové draky po polích a těšit se z prvních podzimních plískanic.