Jak se cítíte ve své kůži?

cm zena na dece

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kožní onemocnění jsou nejenom nepříjemná a bolestivá, ale často zhoršují i pracovní a společenské uplatnění člověka. Kožními chorobami trpí stále více lidí. V Německu trpí různými kožními obtížemi 5 miliónů lidí, tj zhruba 6,5 %. U nás tento údaj ve statistikách uváděn není, ale lze předpokládat, že kožní problémy postihují zhruba stejné procento lidí.

Kůže je zrcadlem zdraví

Vzhled kůže je zrcadlem našeho zdravotního stavu. Veškeré disharmonické poměry v našem organizmu se projeví vznikem různých kožních problémů – akné, vřídků, ekzémů, skvrn, vrásek či pocitu suchosti kůže. Nejčastějším onemocněním kůže jsou záněty – dermatózy. Tyto záněty kůže jsou způsobeny nejenom infekčními zárodky, ale také chemickými látkami, které znečišťují naše životní prostředí a mohou i v malých dávkách vyvolat přecitlivělost – kožní alergii. Mnoho kožních reakcí vzniká v závislosti na změnách činnosti vnitřních orgánů, např. jater, ledvin, střev atd. Teprve nedávno se začalo ke kožním obtížím přistupovat diferencovaně a komplexně, neboť kožní obtíže vyžadují nejen lokální, ale i celkovou péči. Agresivní formy léčby antibiotiky či hormony jsou dnes odmítány a více se prosazují citlivé a přírodní metody.

Přínos moderní vědy

Ochrana kůže a péče o ni tvoří komplexní systém. Do tohoto systému patří na přední místa její výživa. Není-li o kůži správně pečováno zevnitř, není-li dostatečně zásobována vodou a vyživována stavebními látkami – především bílkovinami, vitamíny a minerály, ani ta nejlepší kosmetická péče není nic platná, neboť svěží pokožka závisí především na funkci elastických a kolagenních vláken tvořících spodní vrstvy kůže. Stárnutím dochází k degeneraci kolagenu, který ztrácí své fyziologické vlastnosti. Kůže se uvolňuje, ztrácí pružnost a skládá se do záhybů a vrásek. Prof. MUDr. Milan Adam, DrSc., náš přední odborník v oboru biochemie pojiva, zjistil, že tvorbu mladých kolagenních vláken kůže lze účinně podpořit dietou bohatou na kolagenní peptidy, které jsou schopny vyživovat a ovlivňovat metabolizmus kůže zevnitř.

Odkaz krásné Kleopatry

To, že o pleť je třeba pečovat, věděla už královna Kleopatra. Svoji pověstnou krásu si udržovala tím, že každý den pila kobylí mléko, které je biologickým, regenerujícím a všeobecně posilujícím prostředkem. Je zdrojem látek vyživujících a chránících kůži. Složení kobylího mléka je velmi podobné složení lidského mateřského mléka. Kromě imunoglobulinů obsahuje kobylí mléko i další cenné proteiny mobilizující obranyschopnost organismu. Tyto specifické  proteiny přispívají k výrazným  bakteriostatickým účinkům kobylího mléka. Jeho užívání se projeví na kůži a pleti větší odolností vůči působení infekčních zárodků a chemických látek. Kobylí mléko se s úspěchem používá i u tak závažných onemocněních, jakými jsou astma, lupenka či roztroušená skleróza. Kobylí mléko se tak stává čistě přírodním zdrojem látek pozitivně ovlivňujících zdravotní stav lidí.