Jak se bránit jarní únavě

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S nastávajícími prvními slunečními paprsky jara se řada lidí místo toho, aby se radovala z příchodu nového ročního období a probouzeli se plni energie jako jarní příroda, cítí se oslabení, unavení, malátní, chybí jim energie a síla, i když vlastně netrpí žádným konkrétním zdravotním problémem.

Jde o to, že jarní únava není vlastně medicínský problém, ale jde o celkové oslabení našeho organismu celou řadou nejrůznějších negativních vlivů, jejichž efekt se sečte a objeví se s přicházejícím jarem.

Jaké mohou být příčiny jarní únavy?

Je jich celá řada. Během zimního období proděláme řadu onemocnění, které jsou virového původu, a často jim nevěnujeme takovou pozornost, jakou by si zasluhovaly – různé chřipky, rýmy, virózy a podobně prostě přechodíme (zima je vždy typickým obdobím pro toto onemocnění, i když letošní zima byla výjimkou).

Následkem toho je náš organismus oslabený. Dalším negativním jevem je málo ovoce a zeleniny v našem jídelníčku, zejména v syrové podobě, často převažuje nadměrná konzumace masa a nadměrný přísun cukru v potravě (to cukroví). K tomu se přidává malé množství pohybu, v zimě býváme většinou zalezlí v teple našich domovů.

Díky tomu jsme také méně odolní vůči stresu (vánoční svátky jsou koneckonců pro většinu z nás obrovská nálož stresových situací), tím se opět ještě více oslabuje imunita, kolotoč oslabení našeho organismu se znovu rozjíždí a přicházíme o další obranné síly. Situaci ještě zhoršuje, když nevěnujeme dostatečnou péči odpočinku, nespíme dostatečnou dobu a vůbec neodpočíváme. Svoji roli hraje samozřejmě také nedostatek slunečního svitu. Nedostatek svitu podporuje u citlivějších lidí sklon k depresím, špatné náladě a snižuje i sexuální aktivitu. Svoji roli hrají i biorytmy.

Musíme si uvědomit, že i jarní únava, jak je všeobecně označována, je druh únavy a jako taková je signálem, výzvou, abychom si odpočinuli, doplnili síly a relaxovali. Pokud to neposlechneme, pak se následky zanedlouho projeví ve vážnější formě.

Jak se tomu bránit?

Jednou z možností je doplnění vitamínů, ať už pomocí výrazného obohacení jídelníčku syrovou zeleninou a ovocem nebo užívání doplňků stravy – multivitamínů. Jídelníček je dobré obohatit i o jarní zeleninu, jako je řeřicha, pažitka, hrachové výhonky a další.

Z vitamínů je důležité preferovat ty s antioxidačním působením, jako jsou vitamín C a E, dále ženšen, koenzym Q10 a z minerálů selen, zinek, ale také například jód.

Důležité jsou také léčivé rostliny ze skupiny tzv. adaptogenů, kam patří již zmíněný ženšen, ale také echinacea, rozchodnice, leuzea a další. Tyto byliny celkově posilují náš organismus v případě zvětšené fyzické námahy či stresu.

Dalšími kroky je dostatečné množství pohybu a dostatek kvalitního spánku. Dále je dobré se jednou denně otužovat studenou vodou a jednou týdně chodit do sauny (v obou případech pokud nám to zdravotní stav dovolí, řada nemocných to nemůže).

Důležitý je také pravidelný příjem tekutin – složení by mělo být pestré – od vitaminových džusů, přes bylinné čaje až k minerálkám. Rovněž podstatné je omezit kouření a konzumaci alkoholu, jak je to jen možné. Dobré je také vyzkoušet některou z jarních detoxikačních kůr nebo alespoň pít čaj z kopřivy, který má očišťující účinky.