Jak přestat kouřit

cm zlomena cigareta

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Závislost na nikotinu a kouření cigaret je medicínský problém, a proto je jej potřeba taky řešit tímto směrem. Závislost je závislostí proto, že organismus si na dávky nikotinu zvyká a její nedostatek se pak váže na neurotrasmiterové dráhy a ovlivňuje to pak celou řadu neuromodulátorů v našem organismu. A když máme rozházenou hladinu dopaminu, serotoninu, endogenních opiátů apod. – to už je opravdu medicínská otázka – kam závislosti taky spadají.

Proto, když si někdo řekne „já lékaře nepotřebuji, já zvládnu přestat pít i sám“ nebo „já lékaře nepotřebuji, můžu přestat kouřit hned zítra“, tak oslabená vůle chuti po droze odolat nemůže, protože „dopamin“, protože „neuromodulátory“ a těch „protože“ by mohla být celá hromada. Existují však různé podpůrné kroky, které se využívají při regulérní terapii při odvykání od nikotinu. Nefungují však sami o sobě, ale je potřeba je brát jako podpůrnou terapii a postupy při již probíhající léčbě, nebo jako pomoc člověku, který již abstinuje a nekouří – a je již motivován opět nespadnout do své závislosti.

Pijte během dne malé doušky vody a jezte malé porce jídla

Výzkumy ukazují, že srkání malých doušků studené vody uvolňuje dopamin, podobně jako u kouření, a navozuje to v mozku stejné chemické reakce, které pomáhají zmírňovat negativní nálady a dodávají mozku pocit odměny (slasti – podobně, jako kuřákovi poskytne slast cigareta). Podobně jedení malých porcí pomáhá překonat potřebu po cigaretě. Doporučuje se vybírat jídla s nízkým obsahem tuku, zdravé, ovoce, zeleninu – a tím navíc předejdete přibývání na váze.

Dopřejte si bezprostřední odměnu

Dopamin funguje v mozku jako zprostředkovatel odměny. Kuřáci pocit bažení po odměně dobře znají. Jakmile si zapálí cigaretu – odměna v podobě slastného pocitu se dostaví takřka okamžitě. Nahraďte tedy cigaretu jinou odměnou, která pocit slasti přivodí taky okamžitě. Udělejte si seznam drobných rychlých radostí, které vás dokážou potěšit a jakmile vás popadne chuť na cigaretu, sáhnete do tohoto seznamu.

Čistěte si zuby pravidelně a pokud možno po každém jídle

Pocit čistých zubů a čerstvého dechu snižuje pravděpodobnost, že si člověk zapálí cigaretu. K tomu může pomoci kromě klasického kartáčku a zubní pasty, mátový čaj, žvýkačka apod. Po jejich užití si člověk obvykle již nechce zaneřádit ústní dutinu opět cigaretovým pachem.

Vyhýbejte se pití alkoholu

Je to jedna z nejčastějších příčin toho, že se lidé vrátí zpět ke kouření. Alkohol snižuje zábrany obecně, takže taky zhroutí zábranu vybudovanou proti kouření, sníží závazek k abstinenci – a navíc, v naši kultuře cigaretka k tomu panáku jaksi patří… To je nebezpečná kombinace.

Najděte si nekuřácké zóny

Když vás popadne chuť si zapálit, snažte se být v místě, kde je kouření zakázáno. Vejděte do obchodu, do knihovny nebo třeba do supermarketu, kina apod. Zákaz kouření se zároveň spojí s odpoutáním pozornosti – a navíc, v obchodě taky můžete udělat nákup a odškrtnout si tuto povinnost z denního harmonogramu.

Připomínejte si svůj důvod k zanechání kouření

Sepište si seznam všech důvodů, které vás vedly k zanechání kouření a pravidelně si jej projíždějte, zejména tehdy, kdy cítíte chuť si zapálit. Seznam mějte vždy po ruce a klidně si z něj udělejte kopie, aby byl pro vás kdykoli a kdekoli dostupný.

Buďte aktivní

Fyzická aktivita je silným nástrojem odpoutání pozornosti od chuti si zapálit. Navíc, tělesný pohyb je přirozeným zdrojem modulátorů nálady a redukce stresu. Nikotin, na který byl kuřák zvyklý, když měl potřebu regulovat stres, je tak nahrazen fyzickou aktivitou a pohybem. Fyzická aktivita se z tohoto důvodu doporučuje zejména v prvních týdnech abstinence.

Plánujte

Především v prvních týdnech je potřebné se opřít o strukturu, když se rozhodnete abstinovat od nikotinu. Plánujte si svůj denní program, veďte si diář, naplánujte si v něm každou skulinku času, od pracovních aktivit po večeři s rodinou či přáteli. Čím víc zaneprázdněni budete, tím víc to bude potlačovat hluché chvilky, do kterých se lehce může vmezeřit chuť po cigaretě. Když se později vaše vůle posílí, pak si můžete dovolit trochu svůj harmonogram zvolnit.

Vyhledejte podporu

V těžkých chvílích chuti po cigaretě mějte v záloze někoho blízkého, s kým můžete tento čas překlenout. Pomůže Vám to odpoutat pozornost od chuti si zapálit.

Pozor na kofein

I když nám káva pomáhá zejména po ránu nastartovat den, nebo během dne překonat stavy únavy, tak jejím vedlejším účinkem může být pocit napětí, nervozity a neklidu až stresu. A jak je kuřák zvyklý řešit stres? Cigaretou. Proto je pití kávy rizikem a často je i příčinou selhání ve svém abstinenčním předsevzetí.

Poznejte své špatné nálady

Špatnou náladu má občas každý z nás. Negativní emoce, jako je např. smutek, hněv či frustrace, jsou u kuřáků příčinou sáhnutí po cigaretě. Je proto důležité se naučit, že tyto emoce jsou vlastní všem lidem, proto se objevují, což je přirozené. Nepřirozené je řešit je cigaretou. Zkuste jiné (nedestruktivní) styly.

Buďte trpěliví a držte se svého rozhodnutí nekouřit

Když překonáte první týdny ve svém rozhodnutí nekouřit, jste na dobré cestě. Buďte však připraveni na překážky nebo dokonce i na selhání. Mnoho lidí se rozkouří ještě víc po neúspěšném pokusu přestat kouřit. Proč? Protože mají pocit selhání, neúspěchu, pocitů viny, nedostatečnosti apod. A to způsobí, že ještě víc to v nich podkope sebedůvěru – a pak známý kolotoč – pocity viny, stres, napětí – a jak je odbourat? Cigaretou. Čili takhle ne. Nezdar ve snaze přestat kouřit neznamená úplný kolaps. Je třeba z nezdaru opět vstát, oprášit se a zkusit to znovu.

A na závěr: nebojte se vyhledat odbornou pomoc. V dnešní době existuje spousta specializovaných ambulancí nebo zařízení, které se specializují na odvykání od kouření. Není nic proti ničemu se jít zeptat na jejich programy a možnosti.