Jak poznat hned na začátku, že to je ten pravý

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tým psychologa Johna Gottmana dokáže na 95 % předpovědět, zda budou dva lidé za patnáct let ještě manželé. Stačí mu k tomu slyšet jeden jejich hodinový rozhovor. Zní vám to neuvěřitelně? Pojďme se společně podívat, na jaké chování u partnera si dát pozor a jaké vlastnosti naopak vyhledávat.

Je pro nás vhodný (osudový) v životě jen jeden partner? Domnívám se, že je to velmi individuální. Někdo potká za život jednu osudovou lásku, se kterou stráví zbytek života. V dnešní době je to však spíše výjimkou – pro každého z nás existuje určitě několik vhodných protějšků. Čeho si tedy ve vztahu všímat?

Nikdy nečekejte, že to bude lepší – varovných signálů si všímejte už od počátku

Mějte svou vizi nejlepšího možného vztahu a očekávejte, že se vám v životě bude dařit. Nikdy však nic neočekávejte od svého partnera. Můžete milovat změny a pracovat sami na sobě, realita je taková, že druzí lidé se měnit nechtějí. Pokud vám nevyhovuje partner takový, jaký je teď, je lepší ze vztahu rychle odejít.

Výzkumy Gottmana mě nadchly, protože mám podobnou zkušenost. Můžete namítnout, že se váš milý změnil během společně strávených let k nepoznání. Jde ale o to, že určité indicie lze i tak zachytit na samém začátku. Problém je, že ve stavu zamilovanosti se na partnera díváme růžovými brýlemi a některé věci nevidíme nebo nechceme vidět.

Čemu konkrétně se vyhnout a co hledat

Podle mezinárodní odbornice na lásku, Barbary de Angelis, existují skupiny vlastností a chování, kterým bychom se měli velkým obloukem vyhnout. Patří sem hlavně závislost na alkoholu, hazardu a na drogách, lhaní a žárlivost.

Ve vztahu a manželství je dobré dělat kompromisy. Nikdy však kompromis nedělejte při svém výběru. Nežeňte se do vztahu jen proto, že jste sami, nebo že se bojíte, že nikoho lepšího k sobě „neseženete“. Když totiž budete jen s někým průměrným, nebo s někým, kdo vám dokonce ubližuje, sami se okrádáte o možnost být ve stejnou dobu se svou opravdovou láskou.

Český kouč Aleš Kalina mluví o „metodě vnitřního trku“. Pokud jste se svou milou nebo milým a cokoliv vás zarazí a cítíte u toho nepříjemný pocit, je velmi pravděpodobné, že něco podobného budete se svým protějškem prožívat celý život – a je jenom na vás, jestli vám to stojí za to. Například váš partner řekne něco hrubého, začne se nevhodně chovat ve společnosti, na něco pro vás důležitého zapomene; nevěnuje se vám tak, jak byste si přáli atd.

A co naopak u druhého hledat? Spolehlivost, emoční vyzrálost a stabilitu. Stoprocentně vyřešenou minulost. Váš protějšek by vám měl být v každém případě oporou, měli byste mít možnost se na něj spolehnout a důvěřovat mu. Umíte si ho představit jako rodiče vašich dětí? Umíte si představit, že spolu zestárnete? Je také žádoucí mít podobné hodnoty a podobné vnímání světa. A též mít někoho, kdo nebude váš společný psychický prostor zatěžovat nadměrným množstvím negativních emocí a změnou nálad.

Jak poznat svého partnera co nejlépe? Spousta lidí to dělá intuitivně a doporučuje to i Aleš Kalina: Jeďte spolu na delší dovolenou. Právě v zátěžových, neobvyklých situacích – kdy jste navíc drtivou většinou času spolu, se pravda ukáže nejlépe. Jedna klientka popisovala, jak měla možnost absolvovat se svým partnerem tříměsíční pouť po Itálii: „Poznala jsem ho ve všech možných situacích. Teď vím, že je to přesně ten člověk, se kterým chci strávit život.“

Co rozhoduje: způsob, jakým spolu komunikujete

A cože bylo ve výzkumu psychologa Gottmana tím, podle čeho dovedl z 95 % usuzovat na úspěšnost vztahu?

Způsob komunikace.

Vyškolení odborníci jsou opravdu s téměř stoprocentní přesností schopní analyzovat rozhovory jednotlivých párů. V knize Mžik o tom píše Malcolm Gladwell. Gottmanova spolupracovnice Carrereová dokáže již po neuvěřitelných třech minutách předpovědět s velkou úspěšností, které manželství se rozvede a které vydrží. Podle Gottmana má každý z nás určitý „komunikační podpis“, který se většinou moc nemění. Zjednodušeně řečeno, v každém vztahu převládají obvykle výrazně buď pozitivní, nebo negativní emoce. Gottmanova rada pro nás? Ať si všímáme v komunikaci těchto čtyř varovných signálů: defenzivnosti (pasivity, nezájmu), zapírání, kritiky a pohrdání (nadřazenosti). Zatímco kritika bolí („Jsi sobecká“), tak pohrdání („Jsi mrcha“, „Ty jsi úplně neschopný!“) by mělo být zcela nepřípustné – podle Gottmana je tím nejvýznamnějším znakem, že vztah zřejmě moc dlouho nevydrží.