Jak pečovat o pokožku spálenou od sluníčka

cm dite slunce1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Blíží se léto a většina z nás se jistě těší na opalování. S opalováním je ovšem spojeno i riziko spálenin od sluníčka. Popáleniny vznikají, pokud je kůže nadměrně či dlouhodobě (nebo obojí) vystavena ultrafialovým paprskům slunečního záření. Neuchrání nás před nimi ani pobyt ve vodě, ba naopak – popáleniny snadno vznikají od odrážejících se paprsků ve vodě.

Příznaky popálenin jsou všeobecně známé, zde je důležité správně odhadnout, kdy se ještě můžeme o kůži postarat sami a kdy je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Obvykle se rozlišují tři stupně spálenin – mírný, střední a těžký. Při mírném stupni je kůže růžová až mírně zčervenalá a bolestivá na dotek. Po odchodu z dosahu slunečních paprsků a správném ošetření kůže zhnědne.

Při středním popálení je pokožka ještě více citlivější, je zčervenalá a tvoří se puchýřky. Zde je už třeba vyhledat lékařské ošetření. Po ošetření by se kůže měla oloupat a příznaky ustoupit. Nejvážnější je těžký stupeň spálenin, kdy už dochází k tvorbě větších puchýřů a pokožka je výrazně zrudlá. Nebezpečné je i to, že dochází k dehydrataci, bolestem hlavy, nevolnostem a horečce. Zde už je zapotřebí zavolat lékařskou pomoc. Rozhodně se nesmí puchýře propichovat, mohlo by tak dojít k infekci. Rizika i mírných (a opakovaných) spálenin jsou jednak v tom, že urychlují stárnutí kůže a mohou zvýšit riziko rakoviny kůže (maligního melanomu).

Jaké zásady je třeba dodržovat?

Popálená místa je třeba už chránit před sluníčkem. Je třeba pít hodně studených nápojů.Je dobré se osprchovat chladnou vodou či přiložit chladivé obklady (alespoň ručník či osuškunamočenou ve studené vodě).

Z přírodních přípravků je dobré v první řadě použít po opalování přípravky obsahující panthenol (kyselinu panthetonovou). Tato látka pomáhá urychlovat obnovu poškozených tkání, podporuje tvorbu kožního pigmentu po opalování a rovněž v neposlední řadě zklidňuje a příjemně chladí spálenou pokožku. Můžeme ho použít nejlépe ve formě gelu, pěny či spreje. Lze použít i přípravky s obsahem výtažku z aloe vera. Ten zmírňuje podráždění pleti po spálení a pomáhá regenerovat poškozenou pokožku.

Až popáleniny ustoupí, kůže už není tak červená a citlivá na dotek, lze použít i řadu dalších přípravků na regeneraci kůže – z nich je možné zmínit rakytníkový olej, krém Cytovital, krém Ruticelit, propolisový krém s panthenolem a bambuckým máslem a šlo by jmenovat řadu dalších.