Jablečný ocet – účinný pomocník nejen při hubnutí

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jablka nejsou jen zdravá součást našeho jídelníčku či dárek zlotřilé čarodějnice nebohé Sněhurce, ale jsou i zdrojem v současnosti hodně oblíbeného jablečného octu.

Tento ocet se připravuje zkvašením čerstvé jablečné šťávy. Obsahuje celou řadu velmi zajímavých látek, ať už jsou to vitamíny, minerály či další látky. V první řadě je to pochopitelně octová kyselina odpovědná za jeho kyselou chuť. Z vitamínů jsou to vitamíny ze skupiny vitamínů B – B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin), niacin, kyselinu panthotenovou a kyselinu listovou, dále vitamín C a provitamin beta karoten. Z minerálů je to draslík, vápník, hořčík, sodík, fosfor či železo. Z dalších látek je to jablečný pektin či kyselina maleinová. Takže sám o sobě představuje vydatný zdroj vitamínů a minerálů.

Obecně jablečný ocet posiluje metabolismus, podporuje imunitu nebo odstraňování toxinů z těla, nebo je dobrý pro zlepšení trávení. Z obsažených látek můžeme některé připomenout více. Jablečný ocet obsahuje výrazné množství draslíku, který je důležitý pro správnou činnost srdce a cév a dále příznivě působí na pokožku. Vápník je důležitý pro tvorbu kostí a zubů a hořčík podporuje látkovou výměnu. Kyselina maleinová podporuje srážlivost krve (proto by jablečný ocet neměli užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve), pozitivně působí při menstruaci a na cévy. Jablečný pektin příznivě působí na snižování hladiny cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Takže, pokud to shrneme, jablečný ocet je vhodnou součástí dietního programu, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, pomáhá v případě onemocnění, jako je chřipka či nachlazení, při vysokém krevním tlaku či podpoře detoxikace organismu. Ve zředěné formě je doporučován při akné.

Pro vnitřní užívání se obvykle doporučuje 3x denně dvě kávové lžičky do šálku vody a pije se mezi jídly. Je možno ho ochutit v této podobě medem či ovocnou šťávou. Jablečný ocet je tradičně dobře snášen, jen pokud užíváte léky, je doporučeno konzumovat jablečný ocet s určitým časovým odstupem po užívaných lécích.

Pokud to někomu takto nevyhovuje, na trhu je velké množství přírodních přípravků, které obsahují jablečný ocet ve formě tablet. Je zajímavé, že jablečný ocet můžete aplikovat i na vlasy po jejich umytí a tak zvýšit i jejich pevnost a lesk. Je součástí i některých přírodních přípravků jako jedna ze složek, například u přípravku Audiron. Objevuje se i v kosmetických přípravcích Dermaton oil nebo Artrin.

Jak si připravit jablečný ocet doma?

Na závěr bych uvedl jeden z mnoha návodů na přípravu jablečného octa. Vezměte kilo jablek a umyjte ho. Pak ho nastrouhejte i se slupkou a jadřincem, nejlépe na plastovém struhadle. Tento nastrouhaný materiál vložte do skleněné nádoby a zalijte vodou tak, aby sahala pět centimetrů nad nastrouhanou vrstvou. Přiklopí se víčkem a nechá týden na teplém místě. Dvakrát denně je toto potřeba promíchat dřevěnou vařečkou.

Po týdnu se vše scedí, opět uzavřeme nádobu a dáme na dalších 21 dní na temné místo, například do spíže. Potom přecedíme přes pláténko, nalijeme do láhví. Vše uzavřeme a uchováváme v lednici.

Dobrou chuť!