Imunita na talíři

cm syr salam olivy syr

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Naše imunita je velmi složitý provázaný systém, který ovlivňuje jak řada faktorů vnějších, tak vnitřních. Zvyšující se výskyt alergických a autoimunitních onemocnění dává tušit, že s imunitou naší populace to jde generaci od generace z kopce. Na první pohled by se zdálo, že na vině je znečištění životního prostředí, ale doopravdy je to jen jedna z mnoha příčin. Imunitu obecně velmi poškodilo a stále poškozuje plošné užívání antibiotik, jejichž časté podávání nebo dokonce vyžadování odráží dle mého názoru absolutní nedůvěru ve vlastní obranné mechanismy těla.

Mezi další vlivy, které imunitu zásadně ohrožují, patří nepochybně stres, nedostatek spánku a aktivního odpočinku a v neposlední řadě JÍDLO. To, co jíme, se dostává do kontaktu s naší střevní sliznicí, která je prvním kolbištěm pro boj s nezvanými hosty – místem naší nespecifické imunity. Pokud jsou střeva zatěžována přemírou bílého cukru, chemickými látkami z potravy, rychlým občerstvením, přepálenými tuky a alkoholem, není divu, že trpí a jejich tolerance proti patogenům klesá. Zvyšuje se tzv. propustnost střeva a cizorodé látky pronikají vesele do vnitřního prostředí organismu. To má pak za následek samotnou infekci, ale také alergické projevy a celkové snížení imunity. Jídlo je proto alfou a omegou pro udržení silného imunitního systému. Pro přehlednost a údernost textu uvádím zásady správného stravování v bodech:

  1. Respektovat pravidlo region + sezona – jíst ty plodiny, které v danou dobu vyrostou tam, kde žijeme.
  2. Jíst pravidelně několikrát denně potravu v co nejpřirozenějším stavu a netrpět hlady.
  3. Zvýšit podíl zeleniny a obilovin ve stravě.
  4. Po druhém roce života výrazně omezit všechny mléčné výrobky.
  5. Vyvarovat se přemíry lepku v potravě a místo klasického pšenično-žitného chleba zařazovat výrobky z kukuřice, jáhel či rýže.
  6. Velmi omezit cukr a sladkosti – zvyšují kyselost vnitřního prostředí a riziko onemocnění.
  7. Omezit konzumaci brambor – potenciální zdroj jedovatých a alergenních látek.
  8. Omezit živočišné tuky a bílkoviny v potravě.
  9. Úplně vyřadit konzervované potraviny.
  10. Jíst v sedě a v klidu a nepřejídat se.