Hurá na borůvky!

cm boruvky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je jejich čas. Sbírají se zpravidla v 1. polovině července, v suchých a teplých letech, jako je ten letošní i koncem června. Na horách můžete borůvky sbírat i v září. Jejich sběr přináší trojí užitek: pobyt v lese Vám prospěje jak na těle tak na duši (pozor na klíšťata, použijte repelent a po návratu se prohlídněte, zda jste si ho nepřinesli sebou, také nezapomeňte na ochranný krém na opalování). Konzumace borůvek je velmi prospěšná a pokud nasbíráte pro své blízké, ještě budete pochváleni.

Léčivé účinky borůvek

Borůvky jsou zvláště bohaté na karoten, chránící imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály. Významný je i obsah vitaminu C, třísloviny taninu, antokyanů, železa a dalších biolátek. Borůvky čistí krev, dodávají životní energii a omlazují. Angličtí výzkumníci tvrdí, že jsou jemným prostředkem proti rakovině prostaty pro jejich diuretický účinek a pro obsah taninu, látky s protirakovinným účinkem. Borůvky pomáhají také při průjmech a jiných střevních potížích, napomáhají odvodňování, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, působí preventivně proti infekcím, posilují imunitní systém, prospívají tvorbě sliznic. Vysoce účinné biolátky borůvek regenerují oční barvivo a dokáží podstatně zlepšit vidění především při špatných světelných podmínkách. Také uklidňují nervy, lesní zvěř vyhledává borůvky při silném stresu, např. v době říje. Borůvky jsou velmi vhodným ovocem pro diabetiky, neboť mírně snižují hladinu cukru v krvi, stejně tak jako čaj z borůvkového listí.

Zpracování borůvek

Borůvky se nedají dlouho uchovávat, je třeba je rychle zpracovat a zkonzumovat. Nejsou-li plody suché a pevné, ale vlhké a měkké, začínají rychle plesnivět. V chladničce vydrží jen několik dnů. Zakoupené borůvky musíme přebrat a pečlivě omýt. Po okapání je můžeme konzumovat nebo zpracovat na šťávu, zavařeninu, můžeme si uvařit borůvkové knedlíky, nebo upéct koláč, také je můžeme zavařit, usušit a zmrazit.