Houba Maitake

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti se v doplňcích stravy nesetkáváme jen s klasickými přírodními látkami, ale také je možné se setkat s novinkami, které ale v dalekých krajích již odedávna pomáhají upevňovat zdraví.

Jedním z nich je japonská houba Maitake, česky nazývaná jako sírovec (a také jako trstnatec lupenitý), latinsky Grifola frondosa. Doslovný překlad slova maitake z japonštiny je tančící houba. Pochází z Japonska, je ale rozšířená i v Americe. Můžete na ni i v menší míře narazit v našich lesích,ale její hledání je záležitost pro zkušeného mykologa. Dá se i pěstovat, pokud dodržíme doporučené podmínky.

Roste v trsech u kořenů stromů, pařezů či na zemi. Odborníci uvádějí, že může dosáhnout až váhy padesáti kilogramů. Dlouhé roky sbírání této houby patřilo v Japonsku k velmi výnosným zaměstnáním, protože tato houba zde byla velmi ceněna. Koncem minulého století již japonští vědci objevili způsob, jak maitake pěstovat, což dopomohlo k jejímu rozšíření do celého světa.

V současnosti je tato houba podrobována intenzivnímu vědeckému výzkumu. Výrazně podporuje obranyschopnost organismu, takže je doporučována u pacientů s oslabenou imunitou. Pomáhá také chránit oslabený imunitní systém před toxickým působením.

Houba Maitake je bohatá na minerály, vitamíny B2, D2 a niacin, obsahuje vlákninu, polysacharidy (betaglukan, alfaglukan a další) a známé antioxidanty. Dále je doporučována při únavě, k posílení energetického systému, při nespavosti, podrážděnosti a duševní vyčerpanosti a rovněž přispívá k normalizaci látkové výměny.

Pomůže nám rovněž zbavit se chronických zánětů, nachlazení či viróz. Snižuje četnost astmatických epizod a onemocnění dýchacích cest. Má pozitivní účinek na cévy, pomáhá snižovat cholesterol i krevní cukr, dále snižuje krevní tlak a pomáhá i při léčbě hemoroidů.