Hormonální nerovnováha jako faktor zkracující život

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hormony jsou buněční poslové virtuálně kontrolující všechny tělesné funkce, včetně našeho metabolismu a imunitního systému. Každý okamžik putují naší krví stovky hormonů, aby doručily mozku důležité zprávy. Spolu s věkem ale dochází k tomu, že hladina našich hormonů klesá a jako první příznaky tohoto stavu se objevují letargie a pokles vitality. Obnovení hormonální rovnováhy může tedy hrát důležitou roli v prevenci řady civilizačních chorob.

Upravení hladiny hormonů štítné žlázy a nadledvin např. příznivě ovlivní stavy vyčerpanosti a letargie, napomůže snížení nadměrné váhy a celkově pomůže lépe se vyrovnat se stresem.

Také problémy spojené s menopauzou a pre-menstruačním syndromem při správné funkci endokrinního systému po upravení hormonální hladiny vymizí, kromě toho dojde i k zlepšení sexuálních funkcí a paměti.

Skutečně rizikovým faktorem se ale stává příliš nízká hladina testosteronu vyskytující se u stárnoucích mužů.

Nízká hladina tohoto hormonu u mužů staršího věku totiž přispívá ke vzniku srdečních chorob a k větší mortalitě. Hladina hormonů u mužů se začíná měnit již krátce po třicítce, postupně dochází k jejich poklesu o 1-3% procenta ročně, okolo padesáti let se tento pokles posune až na 20% a v 80 letech činí zhruba 50%.

Pokles testosteronu se projevuje postupným snížením libida, ubýváním svalové hmoty, řídnutím kostí, rostoucí obezitou, úbytkem energie, zvýšenou podrážděností a insulinovou resistencí.

Výsledky výzkumů z června 2006 uvedené v americkém časopise Circulation magazine (vychází pod American Heart Association), prokázaly souvislost mezi poklesem určitých anabolických hormonů v mužském těle a výskytem chronického selhání srdce.

Testům se podrobilo 574 mužů a výsledky ukázaly, že muži s kardiovaskulárními problémy měli minimálně o 10 procent nižší hladinu hormonů než jejich zdraví vrstevníci.

V případě starších generací se v takové situaci volí vhodná náhrada testosteronu na přírodní bázi, řešením problému ale nemusí být pouhé suplementování testosteronu, nebo jeho přidávání do organismu. Už v rozmezí od 30 do 50 let totiž u některých mužů dochází ke zpomalení nebo úplnému zastavení produkce hormonů hypofýzy, v důsledku čehož varlata nedostávají signál potřebný k produkci testosteronu.

Chyba je tedy ve fungování systému a pokud ji chceme odstranit, samotné přidávání testosteronu nestačí a rozhodně není spásným východiskem. Je potřeba stimulovat hypofýzu, popřípadě léčbu vhodně nakombinovat. Nejšetrnějším a nejúčinnějším způsobem je pak zvolení vhodných přírodních preparátů.