Hluchavka bílá (Lamium album)

cm hluchavka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hluchavka bílá je vytrvalá rostlina patřící do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Rodové jméno hluchavka vzniklo díky tomu, že se hluchavky podobají kopřivám, ale nežáhají, lidově řečeno nepálí a jsou tedy „hluché“, proto se začaly označovat jako hluchavky. Listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité, hrubě pilovité, jemně chlupaté, až 3 cm dlouhé. Květy jsou souměrné, obojaké, sestavené do lichopřeslenů; mají barvu slabě nažloutlou. Kalich je pětizubý, koruna tzv. dvouprská. Plodem jsou tvrdky vejčitého tvaru. Kvete od května do září. Hluchavka je rozšířena po celé Evropě. U nás rostě nejčastěji v křovinách, příkopech a na rumištích.

Hluchavka bílá je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Účinné látky obsahují u této byliny květní koruny. Patří mezi ně flavonoidy, glykosidy, hemiterpeny (patří do rozsáhlé skupiny látek, terpenů, odvozených od isoprenu), deriváty kyseliny kávové (sama kyselina působí baktericidně), saponiny, slizy, betain (dusíkatá organická sloučenina) a třísloviny. O tom, zda bylina obsahuje či neobsahuje silice, se doposud mezi odborníky diskutuje.

Rostlina se používá v lidovém léčitelství ve formě nálevu jako látka podporující vykašlávání při katarech horních cest dýchacích a lehkých zánětech ústní dutiny. Vnitřně dále působí protizánětlivě a mírně diureticky. Upravuje střevní činnost a reguluje stolici. V lidovém léčitelství se řídčeji uvádí možnost použití při zažívacích, menstruačních a klimakterických potížích. Zevně je doporučována jako adstingens (látka, která zužuje cévy a tím stahuje živou tkáň) a protizánětlivá látka při lehkých zánětech kůže a sliznic. Dále zevně má účinek hyperemizující, překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost. Z čerstvých nebo sušených květů se připravuje lahodný, vonný bylinný čaj k snídani.

Mladé listy v kombinaci s kopřivou a bršlicí se upravují na způsob špenátu. Také celé mladé natě hluchavky byly užívány jako zelenina. Nať se používá jen zřídka, její účinnost není ověřena. Podle některých autorů je účinnější hluchavka purpurová (Lamium purpureum). Bylina nebývá součástí oficinálních léčivých směsí, neboť účinné látky nebyl dosud jednoznačně identifikovány.