Hlávkový salát

cm hlavkovy salat

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hlávkový salát, odborně označovaný jako salát setý, latinsky Lactuca sativa, patří k oblíbené zelenině, která se z jara objevuje v našich kuchyních. Pochází z oblasti Středozemního moře. Jedli ho už naši předkové, je lehce stravitelný a plný vitamínů. Používá se klasicky do salátů či jiných chuťovek, ale také v teplé kuchyni.

Z vitamínů obsahuje kyselinu listovou, vitamíny C, E, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), karoteny a také řadu minerálních látek jako například hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo, zinek či jód. Karoteny jsou řazeny mezi důležité antioxidanty, hořčík má zase důležitou roli při zvyšování odolnosti vůči stresu. Kyselina listová stimuluje tvorbu žaludečních šťáv. Je ale hlavně důležitá pro těhotné ženy, protože její užívání působí jako prevence vývojových vad plodu. Podle barvy listů se dělí na dva druhy – zelený a červený. Červený má více karotenu, zelený zase více hořčíku.

Hlávkový salát je užitečný i jako doplněk dietních jídel – má malou energetickou hodnotu (obsahuje velké množství vody) a obsahuje velké množství vlákniny. Vláknina také pomáhá zlepšovat střevní peristaltiku a odstraňovat zácpu. Nesmí se však ochucovat tučnou salátovou zálivkou, jako je například majonéza.

Díky obsahu výše uvedených látek pomáhá zařazení hlávkového salátu do jídelníčku posilovat imunitní systém, zvyšovat výkonnost svalů, posilovat srdeční svalstvo, zvyšovat přísun kyslíku do buněk, zlepšovat využití bílkovin v metabolismu a také, jak již bylo zmíněno, pomáhat při zácpě.

Výživová kvalita hlávkového salátu se mění druh od druhu a je závislá na roční době, čerstvosti salátu či také na tom, zda jsou konzumovány vnější či vnitřní listy.