Hemoroidy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hemoroidy, nebo také „zlatá žíla“, jsou způsobeny rozšířením žilního svazku, který se nachází na vnitřní straně řitního otvoru. Výrazně připomínají křečové žíly.

Hemoroidy jsou někdy příčinou krvácení provázejícího pasáž stolice. To může být provázeno místně pociťovanými nepříjemnými pocity, spojenými s otokem a výhřezem žilního svazku skrze řitní otvor. To se nazývá hemoroidální prolaps. Mohou být rovněž provázeny bolestí, svěděním nebo výtokem. Objeví-li se zčervenání a velmi bolestivý otok v oblasti řitního otvoru, došlo pravděpodobně k vnější hemoroidální trombóze. Tento stav není závažný a váš lékař vás snadno zbaví bolesti příslušnou léčbou. Existují různé typy hemoroidů v závislosti na jejich umístění, závažnosti a bolestivosti – vnitřní, vnější a vyhřezlé.

Hlavní příčinou je zácpa, a to i tehdy, vyskytuje-li se pouze občas. Mezi další známé faktory, jež vyvolávají akutní projevy jsou: dlouhodobý průjem, těhotenství, porod, potraviny způsobující místní podráždění – kořeněná jídla, alkohol, nadměrná konzumace kávy a čaje, potravinové alergie, poškození jater, zvedání těžkých předmětů. Včasná léčba je předpokladem toho, aby se předešlo zhoršení stavu – tedy prevence. Když se již problém objeví, Váš lékař vám podává medikamenty, ale léčbu tabletami je možno kombinovat s dalšími léčebnými postupy: sklerotizací (pomocí injekce), kryoterapií (tj. zmrazením) či chirurgickým zákrokem. Tyto léčebné postupy je třeba vždy kombinovat s určitými velmi jednoduchými dietními opatřeními a s úpravou životního stylu, aby se napomohlo obnovení správné funkce střev a předešlo zácpě.

Několik jednoduchých rad:

  • Vyhýbejte se konzumaci potravin, které mohou místně dráždit (kořeněná jídla, alkohol, nadměrné množství kávy).
  • Pamatujte na dostatečný denní příjem tekutin, tj. 1,5 – 2 litry denně!
  • Nezapomínejte na pravidelný aktivní pohyb, např. plavání, chůzi a turistiku, cvičení.
  • Vyhýbejte se aktivitám, které vyžadují dlouhé setrvání vsedě: cyklistika, jízda na  motocyklu.
  • Dbejte na dostatečné zastoupení vlákniny ve stravě: celozrné pečivo, ovoce, zelenina.
  • Každý den si vymezte čas na pravidelnou stolici k vytvoření podmíněného reflexu, nejlépe ráno po vypití sklenice vody.

Podle poznatků z celostní medicíny hemoroidy chápeme jako „přetlak jaterní“, souvisí to také se stěnou cévní (např. u křečových žil apod.). Hemoroidy jsou problémem pouze lidské populace, což je pravděpodobně důkazem, že v jejich výskytu hrají největší roli naše stravovací a životní návyky.

Doporučujeme změnit stravu, více brát vlákniny, podpůrné prostředky pro regeneraci střeva, pečovat o pravidelnou stolici a po každé stolici provést hygienu, koupel, sprchu apod. A použít desinfekční spray, pak po zklidnění sliznice používáme homeopatickou mast AVENOC. A nezapomeňme vzpomenout příznivý účinek sladkovodní řasy Chlorelly.