Graviola: příslib v léčbě rakoviny

graviola ucinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti se u nás objevily šťávy a doplňky stravy s obsahem výtažku z rostliny s původním označením graviola. Tato amazonská bylina je předmětem mnoha studií na poli rakoviny i antioxidační kapacity. O jaké rostlině přesně mluvíme a proč by mohla v budoucnu změnit léčbu rakoviny?

Graveola: co to je?

Jedná se o strom rostoucí v oblasti Karibiky, střední a jižní Ameriky, v dnešním době se však pěstuje v tropickém pásmu po celém světě. Jeho latinské jméno je Annona muriatica, česky anona ostnitá. Jedná se o dřevinu dorůstající až do výšky deseti metrů. Má zelené, podlouhlé listy, které neopadávají. Její žlutozelené plody obsahují mírně nakyslou dužinu a používají se k výrobě šťáv a džusů.

Účinky gravioly

Graviola je velmi dlouho užívaná v přírodní medicíně v oblasti Jižní Ameriky. Používají se téměř všechny části stromu – kůra, listy, kořeny, plody i semena. V lidovém léčitelství našly uplatnění při mírnění křečí v oblasti trávicího traktu, snižování krevního tlaku, jaterních problémech, nachlazení a dalších nemocech. Olej z listů a nezralé plody se smíchávaly s olivovým olejem a používaly se ve formě obkladů při revmatismu, artritidě a neuralgických potížích.

Další účinky gravioly:

  • při onemocnění parazity
  • má antimikrobiální a sedativní účinek
  • zlepšuje imunitu
  • snižuje LDL cholesterol
  • obecně zlepšuje vitalitu
  • snižuje hladinu krevního cukru
  • pomáhá při problémech v žaludeční oblasti
  • snižuje krevní tlak, působí kardiodepresivně (tlumí srdeční rytmus) a rozšiřuje cévy (neměli by ji užívat pacienti, kteří užívají léky na snížení krevního tlaku a léky na srdce, mohlo by dojít v obou případech k nežádoucímu zvýšení účinku léků; ani lidi s nízkým krevním tlakem!)
  • Graviola by se neměla užívat při těhotenství a kojení.

Co o ní říkají moderní přístupy?

Nicméně graviola má před sebou i velmi zajímavou budoucnost. Je předmětem vážného zájmu vědců. Obsahuje látky označované jako annocenové acetogeniny, jejichž účinky jsou předmětem řady odborných vědeckých studií. Vědci předpokládají, že tyto látky mohou hrát důležitou roli při léčbě rakoviny. Jde o to, že tyto látky mají selektivně ničit rakovinné buňky bez toho, aby ničily ty zdravé.

Za mnohočetnou rezistenci u rakoviny může pumpa

Při léčbě rakoviny může nastat jev nazývaný jako mnohočetná rezistence (multi drug resistence). Při něm dochází k tomu, že rakovinné buňky, které odolaly chemoterapii, mohou posilovat svoji odolnost proti lékům užívaným při předcházející chemoterapii, ale i proti jiným léčivům. Vědci to vysvětlují tím, že tyto rezistentní buňky vytvářejí mezi-buněčnou pumpu, kterou dokážou vytěsňovat ze svého vnitřního prostředí podávaná léčiva. Těchto buněk je malé procento, ale pokud přežijí, mohou se rozmnožit a dochází k metastázám.

Pomohou acetogeniny?

Odborníci zjistili, že acetogeniny likvidovaly právě tyto odolné buňky. Dá se říci, že je „zbavily šťávy“, jinými slovy zablokovaly přívod energie do zlé buňky. A právě tyto buňky potřebují velké množství energie, aby mohly provozovat pumpu, kterou vypuzují léčiva ven. Přesně vzato jde o blokaci určitého enzymu s komplikovaným názvem ubichononoxidoreduktáza NADH.

Pokud je vám část názvu ubichinon povědomá, je to tím, že jde o jiný název pro známý antioxidant koenzym Q10, který funguje jako zdroj energie pro buňky, bohužel i pro buňky špatné. Celé je to poněkud komplikovanější, nicméně v kostce to tak funguje podle názoru odborníků. Důležité je, že pacient nesmí současně užívat přípravky s koenzymem Q10, který by dodával energii rakovinným buňkám.

U normálních, zdravých buněk acetogeniny nepůsobí negativně díky tomu, že nepotřebují tak velké množství energie, jako ty špatné a nevzniká mezi nimi, řečeno obecně takové nepřátelství.

pacient

Přislib do budoucna při léčbě rakoviny

Graviola je perspektivní a velmi zajímavá rostlina, její potenciál do budoucna je velmi slibný.

Už jen to, kolik vědeckých studií a prací je jí věnováno, ukazuje, že může hrát významnou roli při léčbě rakoviny. Problémem je to, že aby byly obsažené látky využity jako klasický lék, musí ji farmaceutické firmy upravit tak, aby jednak byly zachovány její účinky a také (a to je podstatné) aby byla její molekula upravena tak, aby mohla být patentována a celý velmi náročný proces se firmě vyplatil.

TIP Celostní medicíny: Zajímá vás onkologická prevence? Vřele doporučujeme obsáhlý a spíše již odborný kurz Institutu funkční medicíny a výživy právě na toto důležité téma.

Dnešní využití

Prozatím můžeme působení gravioly vyzkoušet v doplňcích stravy nebo přírodních rostliných šťávách, které obsahují biologicky cenné látky, jako například chemotypy esenciálních olejů (1,8-cineol, linalool, alfa-terpineol), antioxidanty (bioflavonoidy, betakaroteny, quercetin), třísloviny, rutin, enzymy, vitamíny (A, C, B1, B2, niacin) a dokonce i bílkoviny. Pro optimální působení je nutné přípravek užívat minimálně dva až tři měsíce.

V původních zemích patří mezi oblíbené zpracování šťávy, džemy, saláty, zmrzlina i sladkosti. V EU je pro doplňky stravy povoleno pouze použití samotných plodů graviolu.