Gastritida

cm horici zaludek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Gastritida je zánět žaludku. Podle svého charakteru se dělí na dva druhy – akutní a chronickou. Akutní je zapříčiněna buď střevní infekcí nebo dietní chybou. Pokud je spojena i se střevními problémy, označuje se jako gastroenteritida.

Akutní zánět žaludku je často zapříčiněn zánětem žaludeční výstelky. K dalším příčinám patří nadměrné pití alkoholu nebo hodně kořeněných jídel v naší stravě či také stres. Gastritidu může také způsobit nadměrné užívání léků proti bolesti ze skupiny nesteroidních antiflogistik (označovaných anglickou zkratkou NSAID). K nejvýznamnějším patří léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Aspirin), ibuprofenu (Ibalgin, Brufen, Ibuprofen) či diklofenaku sodného (Voltaren, Diclofenak), ale i dalších. Neléčená může mít za následek poškození žaludeční výstelky a vznik a rozvoj žaludečních vředů.

Jak už z výše řečeného vyplývá, při onemocnění je velmi důležitá úprava životosprávy. Nemocný nesmí pít alkohol ani konzumovat kořeněná jídla, rovněž ne silný čaj, kávu, masové výtažky či jídla bohatá na živočišné tuky a podobně. Z toho vyplývá, že by rozhodně neměl konzumovat typická čínská, indická či thajská jídla, která jsou v současnosti velmi oblíbená. Nemocný také musí dodržovat klid a a vyhýbat se nadměrné aktivitě.

Vhodný je dodržovat dietní režim, odborníci doporučuji první dny pít černý čaj (vlažný, neslazený) a jíst dietní suchary, popřípadě tvrdé pečivo. Potom je možné přidat obilné polévky, jako rýžovou či z ovesných vloček. Podle průběhu onemocnění je možné během týdne přejít postupně na běžnou, ale samozřejmě nedráždivou stravu. Pokud je průběh onemocnění vážnější, lékař předepíše léky proti bolesti, žaludeční zvýšené kyselosti či proti zvracení.

Charakteristickými příznaky jsou zvracení, nevolnost, průjmy. Důležitým příznakem je pálivý pocit v žaludku stoupající až vzhůru do hrudníku, dále pacient pociťuje nadýmání nebo pálení žáhy. Může se jednat o běžnou dietní chybu, ale je dobré si uvědomit, že za těmito příznaky se může například skrývat i závažná otrava.

Chronická gastritida je nenápadné onemocnění bez charakteristických příznaků. Maximálně lékaři uvádějí tupou bolest, ztrátu chuti k jídlu či pocit sytosti. Pokud nemocný zvrací krev, nebo ji má ve stolici (černá, dehtovitá stolice), je třeba neprodleně vyhledat pomoc lékaře. Tuto formu gastritidy je možné zjistit při laboratorním vyšetření (histologie). I zde existují různé typy, některé z nich mohou být dosti závažné. Může ji také způsobovat infekce Helicobacterem pylori, který má také na svědomí vznik žaludečních vředů.

Jako prevenci gastritidy se uvádí, že je třeba dodržovat střídmý jídelníček, vyhýbat se stresu, alkoholu, kouření, hlídat si váhu a pravidelně cvičit přiměřeně k zdravotnímu stavu.

Z doplňků stravy lze jako prevenci užívat extrakt z grapefruitových jadérek,  který působí i proti těm baktériím a virům, které mohu způsobovat nebo se podílet na vzniku gastritidy. Jako doplněk léčby při onemocněních žaludečního traktu, kam patří i gastritida, lze užívat i kolostrum. K odstranění některých příznaků, pokud se nejedná o akutní formu a není nařízena dieta, je vhodné užívat doplňky stravy, obsahující trávící enzymy, které mírní pocit nadýmání a zlepšují trávení.