Fluor – nepřítel nebo pomocník?

cm zubni pasta

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Fluor patří k chemickým prvkům, který má své příznivce i odpůrce, co se týče zastoupení v naší potravě. Fluor (latinsky Fluorum) je nekovový prvek, značně toxický, zelenožlutý plyn, chemicky mimořádně reaktivní. Byl teoreticky znám, ale vyrobit se ho podařilo teprve roku 1886 Henrimu Moissanovi, který za to obdržel Nobelovu cenu. Fluor je biogenní prvek, je důležitou a nezbytnou součástí našeho organismu. 95 % veškerého fluoru v těle se nachází v kostech a zubech.

Z toho vyplývá i jeho význam. Je důležitou složkou pro tvorbu pevných a zdravých kostí. V zubech snižuje pravděpodobnost poškození zubní skloviny kyselinami a bakteriemi. Z důvodu nedostatku fluoru je fluor (nejčastěji ve formě fluoridu sodného nebo fluorofosforečnanů) součástí většiny zubních past.

Je důležitý pro tvorbu silných a tvrdých kostí a pro zdravé zuby. Snižuje kazivost zubů. Jeho nedostatek se projeví nižší kvalitou kostí, zvýšenou tvorbou kazů a slabší pevností zubní skloviny. Z těchto důvodů mají některé zubní pasty záměrně zvýšený obsah sloučenin fluoru (fluorid sodný, fluorofosforečnany). Dále se fluor podílí na tvorbě organických sloučenin v játrech a ledvinách a umožňuje vazbu fosforečnanu vápenatého ve tkáních.

Předpokládaný nedostatek fluoru ve stravě (obsahuje ho jen málo zdrojů, například mořské ryby či černý čaj) byl také důvodem, že se v minulosti někdy přistupovalo k fluorizaci pitné vody. Toto bylo už problematické, vzhledem k tomu, že fluor je ve vyšších dávkách hodnocen jako protoplasmatický jed. Průměrná denní dávka fluoru je v průměru pro dospělého muže 4 mg a pro dospělou ženu 3 mg. Při předávkování, zejména u dětí, dochází k tvorbě nevzhledných skvrn na zubech, které jsou bohužel nevratné. Děti jsou ohroženy proto, že u nich teprve probíhá proces mineralizace skloviny. Proto je lepší, aby děti do 3 let věku používaly zubní pasty bez fluoru.

Dospělý člověk má většinou kompletně prořezaný chrup (mineralizovanou sklovinu), a proto mu nadměrný přísun fluoru sklovinu nepoškodí. Výjimkou jsou těhotné ženy, kdy při vyšších dávkách může dojít k poškození plodu. Estetická stomatologie je schopna do určité míry zmírnit škody, ale bohužel již nevrátí stav chrupu do původního stavu. Je možné zuby vybělit, nicméně záleží na míře poškození skloviny.