EPA a DHA

cm kocka lovi rybku

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V řadě doplňků stravy, které obsahují komplex omega 3 mastných kyselin, se často můžeme setkat s řadou zkratek, z nichž nejčastěji se vyskytující jsou EPA, DHA a ALA. Vzhledem ke složitým názvům těchto kyselin je řada uživatelů zmatena a často neví, co si pod tím představit. Nejčastěji je možné se setkat se zkratkami EPA a DHA.

EPA je kyselina eikosapentaneová. Tato nenasycená mastná kyselina se přirozeně vyskytuje v rybím oleji, který se získává hlavně z čerstvých jater některých druhů tresek. Nicméně vhodným zdrojem mohou i samotné ryby. Tato kyselina podporuje snížení hladiny cholesterolu, tedy jeho „špatné“ frakce LDL (lipoproteinu, přenášejícího cholesterol s nízkou hustotou) nebo také pozitivně působí v případě kardiovaskulárních nemocí. Zde působí na kvalitu cév, má protizánětlivý efekt.

EPA je často kombinována v doplňcích stravy s DHA, což je zkratka pro kyselinu dokosahexaenovou. Tato kyselina se stejně, jako EPA, vyskytuje v rybím oleji. Je důležitá pro správnou činnost buněčných stěn, oka, nervového a kardiovaskulárního systému. Má velký význam pro paměť a je tím pádem také důležitá u dětí  pro rozvoj mentálních funkcí (proto generace dětí dostávaly lžičku odporně chutnajícího rybího tuku – ale nejen z tohoto důvodu). Malé děti dostávají dostatečné množství DHA v mateřském mléce.

Obě kyseliny jsou, jak již bylo řečeno v přípravcích spolu a jejich účinky jsou velmi podobné, takže další informace se vztahují k oběma společně. Obě společně mají ten pozitivní efekt, že příznivě ovlivňují imunitní systém a obecně řídící procesy v organismu, což pomáhá například při lupence, ekzému, alergických reakcích kůže. Také mohou pomocí svého působení v hormonálním regulačním systému tlumit u žen nežádoucí účinky v klimaktériu či u premenstruačního syndromu. Jejich užívání je vhodnou prevencí nemocí jako ateroskleróza či infarkt myokardu nebo ischemické chorobě srdeční.

Pokud má tělo nedostatek těchto omega 3 mastných kyselin, projeví se to špatnou kvalitou kůže, vlasů a nehtů. Snižuje se obranyschopnost organismu, může dojít ke zhoršení paměti i vidění a dalším příznakům. Ovšem na druhou stranu je si třeba uvědomit, že tyto příznaky jsou poměrně obecné, mohou být i symptomy jiných nemocí. Užívání doplňků stravy s touto mastnou kyselinou ovšem není vhodné pro všechny pacienty. EPA i DHA snižují srážlivost krve, proto pokud dotyčný užívá léky proti srážlivosti krve, je nutno se nejprve o užívání těchto přípravků poradit s lékařem. Rovněž poradit by se měli diabetici. Užívání není vhodné ani pro kojící a těhotné ženy. U citlivých osob je výjimečně možná alergická reakce.

Vhodná u obou kyselin je denní dávka je 5 gramů. Lidé pravidelně konzumující ryby ho nemusí užívat v doplňcích stravy. Obě tyto kyseliny jsou často kombinovány s vitaminem E, který jako antioxidant zabraňuje jejich oxidaci, které je znehodnocuje.

Poslední z uváděných zkratek, se kterou se můžeme setkat, je kyselina alfa linolenová neboli ALA. Ta se, na rozdíl od obou příchozích, vyskytuje ve lněném oleji. Rovněž dokáže snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů. Je rovněž důležitá jako součást buněk. Její nedostatek může způsobit špatný stav membrán buněk, což má za následek, zjednodušeně řečeno, odchod potřebných látek z buňky a vstup látek cizorodých a nežádoucích.