Eleuterokok ostnitý

cm bylinky2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) patří svými účinky do skupiny tzv. adaptogenů. Adaptogeny jsou skupina látek, které mají komplexní účinek, hlavně pomáhají obnovovat energii, povzbuzovat celkové zdraví, zlepšovat paměť či zlepšují přizpůsobení organismu stresu. Někdy bývá eleuterokok označován, poněkud nesprávně jako sibiřský ženšen, protože se blíží svými účinky ženšenu a pochází ze sibiřských částí Ruska, ale také i z Číny. Jako léčivá bylina se podle některých údajů užívá v Číně již 5 000 let.

Používaná část jsou kořeny, ale v poslední době se také využívá nadzemní část. Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří tzv. eleuterosidy (velká skupina), dále deriváty kyseliny benzoové, polysacharidy, tokoferoly a další látky. Tato bylina má významnou imunostimulační aktivitu, dále zesiluje činnost některých žláz s vnitřní sekrecí, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje aktivitu některých enzymových systémů, má pozitivní účinek na metabolismus, pomáhá zlepšovat psychický stav a rovněž se udává jeho ochranný účinek při některých typech infekcí zásahem do obecné adaptačního syndromu vyvolaného infekcí.

U eleuterokoků se používají tekuté, ale i suché výtažky. Využití má hlavně u nemocí ovlivněných stresem či při stresu samotném, u gerontologických pacientů s astenickým syndromem či všeobecně při celkovém oslabení. Zde ale záleží na dalších okolnostech doprovázejících toto oslabení. Rovněž význam má u neurotických stavů, v případě pochybností je třeba u vážnějších stavů se poradit s lékařem. Dále je uváděno, že může pomoci i při herpetických infekcích. Po třech týdnech užívání některého přípravku obsahující výtažek z eleuterokoka se doporučuje udělat jeden týden pauzu.

Nežádoucí účinky jsou velmi vzácné, někdy se objevuje útlum či ospalost, u některých uživatelů zřídkavě na začátku užívání krátkodobé poruchy spánku nebo excitace. Nesmí se užívat současně s digoxinem a sedativy (zejména barbituráty, které se ale v současnosti předepisují vzácně). Nesmí se užívat při tzv. spánkové apnoe, narkolepsii, vysokém krevním tlaku a dále v období těhotenství a kojení.