Dubové kapky – první pomoc

cm dub

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pakliže jste daleko od civilizace, nikde lékař, lékárnička, kibic, signál a nikdo, na koho byste mohli břemeno odpovědnosti přesměrovat, je to jen na vás. Tedy jen tehdy se držte těchto rad!

  1. Malá ranka: Kousnul vás hmyz, vbodnul žihadlo, infikoval kdečím včetně exotických sajrajtů, zapíchl se do vás nehygienický trn, tříska, jehlice, hřebík, mořská potvora špičatá, kaktus, parazit, jehla feťákova ap. Potírejte dubovkami RK několik minut a při případné obavě z infekce (klíště, infikovaný komár, muchnička, tse-tse, medúza, blecha, štír) přiložte obkládek z vaty na 3 hodiny i déle. Každou půlhodinu RK do obkládku přikápnout.
  2. Odřeninka: Očistěte písek v ráně kartáčkem pod studenou tekoucí vodou. Potom vložte korkový špunt nebo něco skousnutelného mezi zuby, promočte dubovkami tampón a ránu plošně umývejte. Až asi po minutě utichne ozvěna, ponechte tampón jako obklad na ráně minutu až tři a poté nechte volně na vzduchu osychat. To opakujte alespoň 3 hodiny každých 20-30 minut. Ránu držte pokud možno co nejvíce nahoře. Sluníčko či lampa svítící na ránu zrychlí hojení (na celého člověka spíše zpomalí).
  3. Větší krvácivá ranka: Nešikovný nůž či jiný nástroj do vás zabodnul-li se, tedyž postříkejte si dubovkami prsty i krvácivou ránu s okolím. Sevřete a stlačte její okraje prsty k sobě a držte asi půlhodinu, a co 5 minut přidejte několik kapek RK. Prsty ránu nepouštějte! Potom prodyšnou náplastí stahujte okraje rány k sobě. Ne k vám, ale k jejím okrajům! Ideální jsou takzvané mašličky z náplasti nahrazující šití.
  4. Větší rána s tepenným krvácením: Polijte si ruce a okolí rány dubovkami. Tepnu v ráně stlačte prsty proti kosti nebo podržením v prstech. Ránu udržujte co nejvýše nad tělem (postiženého). Zbývajícími funkčními končetinami účastníků vyrobte škrtící obvaz mezi ránou a srdcem. Pak tlakový na ránu. Je nanejvýš vhodné volat 155, 112, 150, 158, 156, SOS, póómóóóóc, mejdej, vzývat Bohy, modlit se. Postižený by měl dýchat a je-li schopen, tak ať si tu tepnu podrží sám. S voláním by měl pomáhat jen zcela výjimečně. Jste-li postižení vy sami, tak to máte teda blbý. A ještě navíc jste vážně zranění.
  5. Popáleninka: Nejhned až okamžitě vtírejte 5-10 minut dubovky do postižené pokožky směrem k srdci. Potom je dobré ještě alespoň 10 minut mazat měsíčkovým olejem, lymfolejem , máte-li. Nemáte-li, tak si místo toho opakujte mantru: „Panebože, ještě že mám alespoň ty dubovky! Nebudu příště tak šetřit nad nákupem u  dědka kořenáře!“
  6. Větší nebo hlubší popálenina: Ochlaďte rychle studenou vodou nebo sněhem a hned vtírejte Řepíkovou směs REK 15-45 minut a potom MO 1-8 hodin. Není-li REK, použijte tedy dubovky RK, ale REK je v tomto případě lepší a RK jen náhrada.
  7. Máte-li vodu z nejistého kontaminovaného zdroje, naberte 1-3 l do PET lahve a přidejte 1 lžičku RK na každý litr. Hodinu to nechte samovolně míchat při chůzi, přičemž biologické znečištění i těžké kovy vyreagují s tříslovinami a přebytečné třísloviny zoxidují na flobafeny. Vodu lze pít i z ní vařit. Vznikne lahodně pramenitá nahořkle bažinatá příchuť.
  8. Průjem-li: Pokud jste nedodrželi bod 7), lze očekávat z nejistého pramene docela jistě řídký případ. Tříchlapové pití (kdy dva vás drží a jeden nalévá) si připravte následovně: Rozpusťte do 0,5 l vody rovnou lžičku soli kuchyňské, přidejte 1-2 lžíce RK, případně 1 lžíci tymiánové směsi  a půl lžíce zeměžlučové směsi. Potom to naráz vypijte. Když to uděláte včas, dokud se salmonely ap. teprve množí, stačí jednou. Je-li i nadále zle, bude hůř = musíte si to udělat ještě několikrát. I kvůli dehydrataci a iontové poruše.
  9. Bolí vás v krku, nosohltan zarudlý i se všemi mandlemi a nemůžete polykat ani mluvit: Několikrát i vícekrát denně si z rozprašovače stříkněte či kápněte do krku neředěné RK.
  10. Začíná vás pálit v nose, bolí dutiny, ucpala se Eustachova trubice a zalehlo ucho: Pomalu se nadechujte a při tom si stříkněte z rozprašovače neředěné RK do nosu. Budete se kát z hříchů a slibovat uslzeně právě se zjevivšímu Bohu, že už budete hodní.
  11. Máte ucpaný nos: Kápněte si několik kapek do ucpané dírky při záklonu hlavy. Po chvíli se vysmrkejte a zopakujte to, až dokud dubovky neprotečou do nosohltanu. To poznáte snadno, protože ten strašný pocit dělobuchu v hlavě se ještě zhorší. Za chvilku se vám ale naštěstí uleví. Následuje údržba ad 10).
  12. Bolí vás zub či parodontózuje dáseň: Pokapejte každou chvíli neředěnými RK z obou stran zubu. Lze použít i rozprašovač nebo si RK nalít na hustý jemný kartáček a čistiti.
  13. Obdržela jste výtok: Rozřeďte si RK vodou 1:4 těsně před aplikací tamo a oněch asi 5 ml aplikujte několikrát denně (ne těch stejných!). Na noc místo RK aplikujte asi 2 ml MO.
  14. Vymačkáte-li si vřed, uhra, píštěl a hnis: Přiložte obkládek z dubovek na čtvrt hodiny.
  15. Máte-li podrážděnou pokožku, kožní alergii, svědění, kopřivku, mokvavý ekzém či pásový opar: Potírejte podle potřeby neředěnými RK.
  16. Otrava krve (červený pruh na končetině) nebo zánět žil, také infekce boreliózou s červeným lemem, či rudý nebo již hnědnoucí flek: Přiložte na 6-8 hodin obklad z tenkého plátna prosycený neředěnými RK na velký úsek končetiny a zakryjte igelitovým obvazem z tašek či pytlíků proti odparu. Lze podle potřeby opakovat.
  17. Divně vyhlížející rána po úderu na holeni v oblasti nad kotníkem vypadající na růži či bércový vřed: Přiložte dubovkový obklad na ránu i s okolím na 1-2 hodiny. Nechte oschnout na sluníčku nebo suchém teple a podle potřeby opakujte s novým obkladem.
  18. Při stolici objevíte krev či hemeroid: Umyjte zadek v umyvadle mýdlem, pozastrčte vyhřezlé části a prstem hemeroid půl minuty stlačujte, je-li na dosah. RK těsně před aplikací zřeďte vodou 1:4, namočte jimi složený záchodpapír a přiložte mezi půlky. Zastrčením mezi hýždě se obkládek zafixuje a můžete ho tak nechat do vysušení nebo několik hodin. Osvědčená je i aplikace 1-2 ml MO gumovým násadcem na injekční stří-kačce do konečníku. MO před RK. V případě, že omylem použijete RK neředěné, bude aktivován nerv, který odtud vede do obličeje, čímž získáte zvláštní non-IQ výraz.
  19. Když jsem si nasypal písek do očí a získal tak strašně uplakanou náladu, dal jsem do 1,5 l vody bez bublinek v PET láhvi 1 lžičku kuchyňské soli s čepicí a 1 lžíci RK, silně poslepu protřepal a tímto si oči pilně vyplachoval. Potom jsem vložil oční mast Opthalmoseptonex a šel spát. Druhý den tmavé brýle a bylo po problému.
  20. Když bolí ucho: 2 kapky RK každou hodinu či dvě.
  21. Meziprstní plíseň: Potírejte plesnivé místo neředěnými RK nebo vložte mezi prsty tampón s RK. Na nehtovou plíseň použijte tampónový obklad asi na 4-8 hodin denně dle potřeby a vašich možností, každou hodinu přikápněte další kapku RK.
  22. Proleženina nebo podobná díra do těla například po pavoučím kousnutí: Přiložte obklad s dubovkami na několik hodin, každou hodinu přikápněte 2-4 kapky RK. Potom obklad sejměte a co hodinu až tři ránu postříkněte neředěnými RK z rozprašovače.
  23. Jedovatý vzduch: 1 lžíci RK nalijte do 0,5-1 l vody a tím promočte šátek, přes který budete dýchat prchaje. Pokud při prchání stihnete šátek průběžně namáčet, tím lépe.
  24. Když si nevíte s ničím rady, máte zánět nebo bolest čehokoliv kdekoliv a nic než dubovky není po ruce: Zamíchejte si 2 lžičky RK do 3 dcl vlažné vody, řekněte si 3-7× soustředěně mantru: „Dubovky do mě, bolesti ze mě!“, a hned vypijte. Lze to takto udělat až 3×D mimo jídla po 2 dny, déle nedoporučuji.