Drmek obecný (Vitex agnus-castus)

cm bylinky herbs

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vitex agnus castus je latinský název pro drmek obecný, lidově mnišský pepř, slovensky Vitex jahňací. Drmek obecný je až 6 m vysoký, málo rozvětvený keř nebo strom. Má opadavé, vstřícné listy, složené z 5 – 7 lístků až 10 cm dlouhých, vespod bíle plstnatých, které po odumření černají. Drmek obecný je původem z teplejších oblastí Evropy. Roste po celé středomořské oblasti, v Malé Asii až po Kavkaz.

Již v antice byly známy účinky rostliny na ženské obtíže a rostlina byla zasvěcena bohyni plodnosti Heře. Ve starém Římě rostlina symbolizovala mravní čistotu. Mniši rozšířili drmek ve střední Evropě, kořenili svá jídla rozemletými semeny, aby potlačili pohlavní pud a mohli dodržovat celibát. Listy a květy drmku byly rozhazovány na cestu, po které novicové dříve vstupovali do kláštera. V těle působí podobně jako některé ženské hormony. Příznivě pomůže při bolestivé menstruaci a upraví menstruační cyklus. Používání vitexu pomůže při problémové menstruaci. Jedná se o bolestivou menstruaci, nepravidelnou menstruaci, krvácení z dělohy a nadměrné krvácení při menstruaci.

Dále je vhodné používat vitex při menopauze, akné, ženské neplodnosti a při prevenci samovolného potratu u pacientek s nízkou hladinou patřičných hormonů. Vitex Vám také pomůže při nachlazení a poruchách trávení. Celkové působení je způsobeno nepřímým působením na hormony. Některé zdroje uvádějí, že drmek obecný reguluje menstruační cyklus, či podporuje ovulaci (uvolnění vajíček). Svým působením pomáhá také při léčbě akné. Působí také proti bakteriím a houbám.

Mechanismus působení je poměrně komplikovaný. Z rostliny se sklízí plod. Jedná se o bobule, které se sbírají v říjnu. Z účinných látek obsahuje hlavně obsahové a účinné látky jsou vonné prchavé látky tzv. silice (limonen, cineol, pinen a sabinen). Dále flavonoidy (kaempferol, orientin a isovitexin) a hormonům podobné látky. Drmek obecný je velmi dobře snášen a ve výjimečných případech může působit žaludeční nevolnosti, bolesti hlavy, zvracení, sucho v ústech a kopřivku. Zvýšené opatrnosti je třeba při užívání léků označovaných jako antipsychotika a léků proti početí. Konzultace s lékárníkem či lékařem je v tomto případě na místě.