Dřín lékařský

cm drin lekarsky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dřín lékařský, latinsky Cornus officinalis, je keř, který se u nás příliš nevyskytuje, je pěstován jen vzácně. U nás roste hlavně příbuzný dřín obecný. Dřín lékařský je opadavý keř, kůra je šedohnědá, listy jsou vstřícné, na líci jsou více zelené a jsou porostlé krátkými chlupy. Tento keř dorůstá výšky 4 až 10 metrů.

Jako rostlinná droga se sbírají plody, které se využívají hlavně v tradiční čínské medicíně, kde se nazývá (přepsán do latinky) Shan Zhu Yu. Mají podobu červené peckovice. Jejich chuť je, pokud jsou plně vyzrálé, příjemná, mírně nakyslá. Uvádí se, že se už používá 2000 let, což je velmi působivá doba používání. Tyto plody obsahují různé organické kyseliny (jablečnou, vinnou, gallovou aj.), iridoidy (např.loganin), dále hořčinu kornin, tanin a pryskyřici, vitamíny, minerály a další látky.

V čínské tradiční medicíně jsou tyto plody doporučovány při závratích, hučení v uších, nadměrném pocení, ochablosti v bedrech a kolenou a v dalších indikacích. Rovněž se zde uvádí, že obsahují i látky ničící bakterie, viry i plísně. Mezi další zmiňované účinky v tradiční čínské medicíně patří podpora u sníženého krevního tlaku, u nemocí jater, zástavy krvácení a při problémech s vylučování moči. V neposlední řadě je nutno zmínit, že se v Číně používá i jako obecně povzbuzující tonikum.

V současnosti je předmětem zkoumání, zda dřín lékařský pomáhá i při cukrovce podporou vylučování inzulínu. Navíc jako další možnost pomoci při cukrovce je uváděno, že tato rostlinná droga může ochranně působit na buňky produkující inzulín a také, že pomáhá snižovat negativní působení cukrovky na ledviny. Na závěr bych ještě uvedl, že jsem se setkal i se zajímavou informací, že látky obsažené v bobulích dřínu lékařského působí proti zlatému stafylokokovi (Staphylococcus aureus).