Diosmin

cm diosmin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Diosmin, se kterým se nyní častěji setkáváme v různých doplňcích stravy (ale nachází se i v léku Detralex vázaném na lékařský předpis), je flavonoid získávaný z rostliny Ruta aurantiae (routa vonná), patřící do rodu citrusů. Diosmin je syntetizován z hesperidinu izolovaného ze slupek pomerančů.

V kombinaci s další látkou, hesperidinem (také citrusový flavonoid) zlepšuje, jak uvádějí odborníci, žilní tonus a snižuje kapilární hyperpermeabilitu, protože chrání mikrocirkulací před zánětlivými procesy.

Jak si to přeložit?

Žilní (cévní) tonus je vlastně napětí cévní stěny, které vytváří širší prostor, aby cévou mohlo protékat více krve (tzv. cévní průsvit). Pokud dojde k ochabnutí tonusu, cévou protéká krve méně. Hyperpermeabilita znamená vyšší než normální propustnost cévní stěny. Mikrocirkulace je oběh tělních tekutin (krve, tkáňové tekutiny, lymfy) na úrovni jednotlivých tkání. Porucha mikrocirkulace má za následek zhoršení výživy tkání a může být příčinou nebo průvodním jevem řady onemocnění a patologických stavů jako například: edém, infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin. Diosmin ovlivňuje mikrocirkulaci několika různými způsoby: snížením adheze leukocytů a kapilární permeability, zvýšením odolnosti kapilár, změnou hemoreologie a zlepšením lymfatického toku.

Lékaři kombinaci diosminu a hesperidinu (v podobě tzv. mikronizované purifikované flavonoidní frakce) předepisují při léčbě chronické žilní insuficience dolních končetin provázené pocitem tíhy, bolestí, nočními křečemi, otoky či trofickými změnami včetně bércového vředu a jednak při léčbě akutní ataky hemoroidálního onemocnění a dále jako základní léčba příznaků a projevů hemoroidálního onemocnění.

Jedinou zásadní kontraindikací je známá nebo předpokládaná přecitlivělost na účinné, eventuálně pomocné látky obsažené v léčivém přípravku či doplňku stravy.

V souvislosti s léčbou Detralexem bývají popisovány vesměs nezávažné gastrointestinální (bolest břicha, dyspepsie, nevolnost či zvracení) či neurovegetativní (bolesti hlavy či závratě) nežádoucí reakce. U doplňků stravy zatím tyto nežádoucí účinky nejsou uváděny. Co se týče lékových interakcí, v současnosti nejsou známy žádné farmakokinetické ani farmakodynamické interakce. Takže shrnuto, doplňky stravy, které obsahují diosmin (obvykle s dalšími složkami) je možné užívat jako doplněk léčby při hemeroidech, křečových žilách, nedostatečnosti dolních končetin či bércových vředech. Ve složitějších zdravotních stavech je dobrá konzultace s lékařem.