Děti a cukr

cm holcicka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Děti si sladkou chuť oblíbily již jako kojenci. Mateřské mléko má opravdu dosti sladkou chuť. Pravděpodobně to souvisí s příjemným pocitem při sání mateřského mléka. Určitý pocit bezpečí v mámině náručí tento psychický moment ještě posiluje. Postupně i s přibývajícím věkem je obliba sladkých pokrmů silně svázána s psychologií dítěte. Maminky jsou toho často přímými strůjkyněmi. Již od batolat řeší většinou nechutenství přislazováním.

Další motivace dětí (lákadla, odměny) jsou rovněž založeny na tomto principu. Děti již od útlého věku chápou sladkosti jako odměnu za něco. Odměňování dětí sladkostmi je že strany rodičů, prarodičů a ostatních velkou chybou. Není důvod, proč by děti nemohly být odměňovány například ovocem či různými oříšky. Celá tato záležitost je postavena na jisté míře pohodlnosti a zlozvyků nás dospělých. Tím není míněno, aby se sladká chuť vymýtila. Neměla by jenom být v popředí.

Děti by se měly učit, že určité věci jsou sladké sami o sobě a nemusíme je ještě zasypávat cukrem jako například ovoce. Cukr totiž přispívá k hromadění tuku v těle, k obezitě a je rizikovým faktorem pro vznik mnoha závažných onemocnění. V našich jídelníčcích převládá hlavně bílý rafinovaný cukr. Ten se od ostatních potravin liší zejména tím, že je pouze zdrojem energie a není nositelem jiných výživových faktorů. Naopak k trávení bílého cukru naše tělo potřebuje některé vitamíny skupiny B (zejména vitamín B1) a minerály hlavně (hořčík, chróm a zinek) a vlákninu. Takže při vyšší spotřebě sladkostí tělo dramaticky připravujeme o tyto důležité látky, které hlavně dětský organismus tak potřebuje k vývoji. Taky dochází ke zvýšenému vylučování inzulinu. Cukr a cukrovinky mají vliv i na vznik zubního kazu.

Lepší formy přislazování pokrmů:

Melasa:
vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Je to hustý hnědý cukrový sirup. Vzniká tím, že obsahuje vysoce využitelné železo. Melasa obsahuje mnoho minerálů a stopových prvků. Rafinovaný cukr neobsahuje žádný z nich. V organické hmotě melasy je i vysoký obsah vitamínů řady B. Melasa může být konzumována přímo, a to v množství 1 lžička pro děti denně.

Med:
se skládá z několika druhů cukrů. Kromě cukru obsahuje i důležité minerální látky, vitamíny (B1, B2, niacin) a enzymy. Obsahuje inhibitin, který ničí bakterie a hojí rány, dále cholin a acetylcholin. Vzhledem k tomu, že je med biologicky velmi hodnotnou a chemicky dosud nekontaminovanou potravinou, měl by alespoň v dětské výživě sloužit jako sladidlo. Vhodná dávka pro děti je 1 čajová lžička denně. Pozor ale – med nedáváme do vařicích nápojů, rozpouštíme ho do 40 °C, jinak ztratí téměř všechny účinné látky. A nedotýkáme se ho kovovými předměty.

Kukuřičný či ječný slad:
můžeme používat místo medu. Mají vysokou výživovou hodnotu. Při pečení můžeme místo bílého rafinovaného cukru použít ještě přírodní hnědý cukr (obsahuje minerály a vitamíny), ovocný či hroznový cukr. Dobrou alternativou pro slazení například nápojů je i javorový sirup.

Umělá sladidla:
Umělá sladidla ani nápoje s jejich obsahem pro zdravé děti nejsou v žádném případě vhodné!

Systematický nadměrný přísun cukru vede k návyku, který může ohrozit zdravotní stav dítěte s vážnými následky v dospělosti. Rodiče by se měli zamyslet nad tím, co svému dítěti dávají, a co dovolují, aby jim dávalo nejbližší okolí. Protože oni jsou zodpovědní za jejich stravovací návyky a tím pádem i za jejich zdraví do budoucnosti.

V článku jsem použila materiály z kuchařky p. Momčilové a moje osobní zkušenosti.