Deprese má i své fyzické příčiny

cm deprese

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současné době tři miliony lidí ve Velké Británii trpí depresemi, které je do různé míry ovlivňuje v průběhu jejich života. Deprese může být často jen určitou životní  fází spojenou se zásadními okolnostmi v našich životech. Může mít ničivé důsledky, nebo jen slabý vliv. Je to překážka, která nám brání žít život naplno. (Ale vždy je to závažná překážka, která nám brání žít život naplno.)

Možné události vedoucí k depresi:

  • Ztráta zaměstnání.
  • Ztráta partnera.
  • Nákaza chronickou nemocí.
  • Nehoda.
  • Jakýkoliv další traumatický zážitek v našem životě.

Kromě prožitků velmi tíživé nálady spojených se ztrátou smyslu života další symptomy deprese také zahrnují ztrátu chuti po sexu, nespavost či nadbytečné spaní, bolesti hlavy a podrážděnost. Pokud deprese pokračuje delší dobu, její příčina zdá se nevysvětlitelná a léčba psychiatry či psychology se míjí účinkem, rozhodně stojí za to zkontrolovat nedostatky ve výživě, které by mohly depresi způsobovat. Čím dál více se prokazuje, že nedostatečná výživa může také způsobovat depresi. Mysl a tělo jsou spojené nádoby, emoce ovlivňují fyzickou kondici a nerovnováha v těle může ovlivňovat naši náladu, mysl a emoce.

Nerovnováha ve výživě může konkrétně znamenat:

Nedostatek mastných kyselin: Omega-3 mastné kyseliny regulují a zlepšují výkon neurotransmiterů v mozku, serotoninu nevyjímaje. Neurotrasmitery v mozku se využívají na zaslání zprávy z jedné buňky do druhé. Serotonin je neurotransmiter, který přináší pocit štěstí a radosti. Nízké dávky omega 3 mastných kyselin je spojen s depresemi. Omega 3 je často v nedostatečných hladinách u pacientů trpících na deprese. Často je to způsobeno moderní úpravou jídel a změny ve výběru potravin – nedostatečný příjem ořechů, semen rostlin a některých ryb. (Poznámka: podle některých pramenů by vhodným zdrojem měly být jen olejnaté DRAVÉ ryby, jako je například losos, makrela, sleď, pstruh, protože údajně jiné ryby nejsou dostatečným zdrojem omega-3 mastných kyselin).

Nedostatečná funkce štítné žlázy: Nedostatečné fungující štítná žláza je z jednou nejčastějších fyzických příčin deprese. Často je to způsobeno stresem kombinovaným s nedostatečným příjmem látek, které štítná žláza potřebuje pro svou zdravou produkci hormonu thyroxin. Hormon tyroxin se stará o to, aby buňky a mozek zůstaly aktivní. Prvky jako jód, zinek a selen jsou důležité pro zdravou funkci štítné žlázy.

Nedostatek aminokyselin: Aminokyseliny jako fenylalanin, tyrozin a tryptofan zajišťují základ výroby nezbytných neurotrasmiterů v těle. Tyty neurotransmitery zahrnují serotonin, noradrenalin, adrenalin a dopamin. Adrenalin, noradrenalin a dopamin jsou spojeny s pocitem motivace, radosti a schopnosti bojovat se stresem. Stres a špatná dieta mohou vyčerpat produkci těchto neurotransmiterů v těle.

Nedostatek vitaminů komplexu B, Vitaminu C, magnezia, železa a zinku: Symptomy deprese jsou spojeny s nízkou hladinou Vitaminu B3, B6, B12, Vitaminu C, kyseliny listové, hořčíku, železa a zinku, které jsou potřebné pro tělo v přeměně aminokyselin na neurotransmittery. Nedostatek některých z těchto vitaminů může také způsobovat vysokou hladinu homocysteinu. Vysoké hladiny homocysteinu způsobují záněty v mozku a těle a byla také nalezena spojitost s depresí a dalšími duševními zdravotními problémy.

Nerovnováha cukru v krvi: Dieta s vysokým příjmem rafinovaných uhlovodanů přispívá k nedostatku živných látek, což může vést k vysoké hladině homocysteinu a nízkému příjmu bílkovin. Dojde tak ke snížení neurotrasmitterů (zmíněných výše) a problémům s nerovnováhou cukru v krvi. Dle Dr. Joel Robertson, nedostatek serotoninu je  spojen s rychlým propadem krevního cukru. Tyto důsledky jsou spojeny s propadem tryptofanu v krvi (mezistupeň ve výrobě serotoninu).

Alergie či nesnášenlivost některých jídel: Ve chvíli, kdy tělo reaguje na některou potravinu jako na svůj individuální alergen (protože zdraví jedinci stejnou látku jako alergen nevnímají), vytvoří se okamžitá reakce imunitního systému. Ta může způsobit zvýšení hladiny histaminu, která je spojena s depresí. Některé potraviny jsou již známé spouštěním takovýchto psychologických potíží (včetně deprese)  vzniklých na podkladě individuální potravinové alergie. Nejznámějším alergenem tohoto typu může být pšenice, dále pak mléčné produkty, pomeranče, nepšeničná zrna, produkty obsahující kvasnice, korýše, sóju či produkty z rodiny lilkovitých.

Vyčerpání nadledvinek: Nadledvinky produkují řadu hormonů, především DHAE (dehydroepiandrosteron), adrenalin a noradrenalin, které jsou stimulující hormony. Stres může způsobit přetížení nadledvinek. Zdravá dieta a specifické doplňky stravy jako např. DHAE pomohou, pokud produkce nadledvinek již nestačí. (Poznámka: DHAE je v USA i jinde ve světě svobodných lidí – tj. mimo sféru vlivu Evropské unie – běžně k dostání bez receptu, u nás je volný prodej zakázán, možná proto, že zpomalením stárnutí bychom nadměrně zatěžovali stát čerpáním starobních důchodů.)

Pyroluria: Pyroluria je spojována s depresí a dalšími psychickými potížemi či důsledky, způsobenými geneticky vyšší potřebou zinku a vitaminu  B6. Zdravá dieta spojená s doplněním o 50 mg zinku a 500 mg vitaminu B6 každý den je dostačující. Lidé s poruchou zvanou pyroluria mají v těle příliš mnoho částic zvaných „pyrroles“, které berou tělu potřebné živiny. Zásoby zinku může vyčerpávat i stres.

Těžké kovy: Těžké kovy, jako např. rtuť, olovo, kadmium (i ve velice malých dávkách), jsou toxické a jsou spojeny s následujícími symptomy: úzkost, deprese, únava. Více vlákniny, antioxidantů a protichůdných minerálů, jako např. zinek a vápník, mohou snížit intoxikaci kovy.

Vysoká hladina histaminu: Někteří lidé jsou geneticky naprogramováni k nadprodukci histaminu. Vědci z centra Brain Bio v Pricenton, USA našli vysokou hladinu histaminu ve značné části pacientů trpících depresemi. Je u nich potřeba tuto nadprodukci vyvážit látkami působícími proti histaminu jako je například vitamin C, zinek, mangan a vitamin B6.