Deprese a pět nejlepších potravin proti ní

cm polepena zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Inzeráty na léky a také konvenční lékaři sdělují veřejnosti, že deprese bývá způsobována nerovnováhou neurotransmiterů v mozku, mezi nimiž je nejvýznamnější serotonin. Toto tvrzení budí dojem, že řešením pro depresi je přísun serotoninu do mozku, ale dosud nemáme žádné vědecké důkazy o tom, že by taková léková terapie skutečně působila.

Při testech, kdy vědci snížili dobrovolníkům hladiny serotoninu, aby vyvolali depresi, se nic takového nepodařilo. A jiné studie doložily, že ani dramatické navýšení hladiny serotoninu v mozku nevedlo k odstranění deprese. Proč tedy lékaři trvají na předepisování léků, které mají škodlivé vedlejší účinky počínaje změnami nálad a konče sebevražedným nebo vražedným chováním, i když tyto léky zřejmě na depresi nepůsobí? Existují ale léčebné postupy, které mohou ulehčit při depresi, aniž by bylo potřeba polykat tablety. Mnoho příznaků deprese může být dáno do přímé souvislosti s deficitem vitamínů a minerálů v běžné stravě Američanů, která bývá přeplněna uhlovodany, kofeinem a cukrem. Deprese, změny nálad a úzkost mívají často společnou příčinu: chudou stravu. Zabránit depresi nebo se zotavit z depresivní epizody je často velmi snadné a znamená to změnit způsob stravování – zvýšit spotřebu klíčových složek, které jsou zdrojem nutrientů pro výživu mozku a pro regulaci jeho chemie.

Pět potravin pro léčbu deprese

Rybí olej: obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Výzkum prokázal, že lidé s depresí mají často nedostatek mastných kyselin, známých pod označením EPA. Účastníci studie z roku 2002, která byla zaznamenána do archivů všeobecné psychiatrie, užívali každodenně pouhý jeden gram rybího oleje a dostavila se 50% úleva symptomů, jako je úzkost, poruchy spánku, nevysvětlitelné pocity smutku, sebevražedné myšlenky nebo nezájem o sex. Omega-3 mastné kyseliny rovněž snižují cholesterol a zlepšují srdeční zdraví. Jejich zdrojem jsou především vlašské ořechy, lněné semeno a olejnaté ryby, jako losos nebo tuňák. Dalším skvělým zdrojem omega-3 je šalvěj španělská (Salvia hispanica – chia).

Hnědá rýže: obsahuje vitamíny B1 a B3 a kyselinu listovou. Hnědá rýže je rovněž potravinou se sníženým obsahem škrobů a to znamená, že uvolňuje glukózu do krevního oběhu postupně a zabraňuje tak jejím výkyvům. Hnědá rýže je rovněž zdrojem mnoha stopových minerálů, které potřebuje lidský organismus a je to potravina s vysokým obsahem vlákniny, která pomáhá udržovat zdravý trávící systém a snižuje cholesterol. Instantní varianty této rýže nepřináší takový prospěch. Kdykoliv na obalu potravin zahlédnete slovo „instantní“, vyhněte se jim.

Pivovarské droždí: obsahuje vitamíny B1, B2 a B3. Je potřeba se mu vyhnout jen pokud dobře nesnášíte droždí, ale jinak si přidávejte asi náprstek do každého nápoje. Tento potravinový doplněk v sobě obsahuje širokou škálu vitamínů a minerálů i v malé dávce. Lze v něm najít 16 aminokyselin a 14 minerálů. Aminokyseliny jsou důležité pro činnost nervového systému, a proto je toto droždí dobrou volbou při léčbě deprese.

Ovesné vločky: obsahují kyselinu listovou, pantothenovou a vitamíny B6 a B1. Oves pomáhá snižovat cholesterol, zklidňuje trávicí systém a pomáhá tlumit výkyvy hladin krevního cukru, které jinak způsobují rozmrzelost a změny nálady. I jiné celozrnné plodiny, jako např. kamutové zrno, pšenice špalda nebo merlík čilský bývají dobrou volbou, jak tělu dodat nutrienty pro výživu mozku a vyhnout se nástrahám, skrytým v čištěném zrní, ze kterého je vyráběna i bílá mouka.

Hlávkové zelí: je zdrojem vitamínu C a kyseliny listové. Zelí pomáhá proti stresu, infekcím a srdečním nemocem; působí rovněž proti mnoha druhům rakoviny, jak dokládá i Americká asociace pro výzkum rakoviny. Je mnoho způsobů, jak zařadit zelí do svého jídelníčku: může se dávat do příloh místo hlávkového salátu, zamíchat do oblíbené asijské pánve, udělat z něj klasickou zelňačku nebo z něj připravit šťávu. Abyste zabránili následné plynatosti po konzumaci zelí, přidávejte k němu ještě před vařením trochu fenyklu, kmínu nebo šabreje kmínovitého. Zelí je rovněž výborným zdrojem vlákniny, která stabilizuje cukr v krvi a čerstvá šťáva ze zelí je známý způsob léčby žaludečních vředů.

Za zmínku dále stojí: surové kakao, tmavá melasa a brazilské ořechy (s vysokým obsahem selenu) – jsou to rovněž výborné prostředky pro stimulaci mozkové funkce a odstranění deprese.

Čemu je vhodné se vyhýbat
Pokud pociťujete přicházející depresi, je potřeba se vyhnout určitým potravinám a substancím. Některé běžně předepisované léky – jako jsou antibiotika, barbituráty, amfetaminy, léky proti bolesti, proti vředům, antikonvulziva (antiepileptika), beta-blokátory, léky na Parkinsonovu chorobu, antikoncepční pilulky, léky na vysoký krevní tlak, léky na srdce a psychotropní preparáty – ty všechny se mohou podílet na zhoršování deprese. Jestliže ale některý z takových léků užíváte, nepřerušujte léčbu bez konzultace se svým lékařem; uvědomte si však, že se zřejmě podílí na vašich potížích, protože z vašeho těla odčerpává potřebné vitamíny a minerály.

Také byste se měli vyhýbat kofeinu, kouření a jídlům s vysokým obsahem tuku a cukru. Hlídejte si, aby ve vaší krvi byl stabilní obsah cukrů; také dostatek vitamínů B je důležitý pro ustálení nálady. Náladu zlepšuje i kakao, protože uvolňuje endorfiny v mozku, ale buďte opatrní před mléčnou čokoládou a cukrovinkami, které obsahují zbytečně mnoho cukru.

Další prostředky proti depresi

  • Vyhledávejte slunce. Přirozené sluneční záření je osvědčenou léčbou proti depresi.
  • Pusťte se do pravidelného cvičení – nejméně 3x týdně. Cvičení zlepšuje náladu a mění mozkovou chemii pozitivním způsobem.
  • Smějte se nahlas – smích je výborným lékem.
  • Užívejte kvalitní potravinové doplňky, abyste svému tělu dopřáli co nejvíc přírodní medicíny ze světa rostlin.