Cuketa, zelenina plná blahodárné síly

cm cuketa

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Můžeme ji zapékat, přidávat do dušených zeleninových směsí, pomazánek, placek, bábovek a buchet, hodí se na polévky, dipy, topinkové směsi, dokonce i špagety či cuketové chipsy, které z ní lze jednoduše nasušit. Osobně cuketu taktéž i odšťavňuji, její chuť je lahodná, oříšková, v kombinaci s ananasem velmi osvěžující. Níže pak přikládám recept na cuketový chléb.

Pozdní jaro, taktéž horké léto vybízejí ke zvýšené konzumaci ovoce a zeleniny, kdy všechno dozrává, překypuje šťávou a neodolatelně voní, naplněno životodárnými enzymy, které pak putují tělem a celkově nás regenerují. To vše je výsledkem horkého léta a teplejšího podzimu, později již tělo s vitamíny šetří, aby přečkalo dlouhou chladnou zimu, kdy všeho poskrovnu. Samozřejmě, i v zimě si můžeme koupit sladké pomeranče a hutné mango, nicméně pokud k nám putuje přes půl světa, téměř vše živé poztrácelo na cestě.

Dnes bych vám ráda představila cuketu, která vévodí létu a kterou lze upravit na desítky, ne-li stovky, způsobů. Vyznačuje se celkovou jemností, čímž do ní vtiskneme chuťový aspekt jakékoli bylinky.

Cuketa neplatí za pouhou gurmánskou lahůdku, nese si s sebou celou řádku léčivých schopností, z nichž bych v prvé řadě vyzdvihla její hojivý účinek střeva. Obsahuje slizy pečující o střevní výstelku, kterou celkově regeneruje. Cuketovou polévku, cuketovou šťávu či šetřivě uchystané smoothie lze doporučit všem, kteří se potýkají s Crohnovou chorobou či Ulcerozní kolitidou. Povzbudíme-li funkci střev, zvedne se celkově taktéž i imunitní systém. V takovém případě postačí využít jednu cuketu denně, abychom podpořili tento terapeutický účinek. Cuketu, stejně jako jiné druhy čerstvé zeleniny, řadíme na seznam silně zásaditých potravin, čímž napomáhá udržet acidobazickou rovnováhu těla.

Cuketa dále pročišťuje ledviny, neboť je z 90 % tvořena vodou. Vodou, jež nám příroda nabízí ve své nejčistší podobě. Vše, co rostliny přijímají, filtrují, aby pak jejich kořen, dužnina i listy získaly to nejlepší. To nejlepší pak smíme přijmout taktéž my. Jedná se o princip dokonalé rovnováhy. Pokud nás trápí otoky, nepříjemné zavodnění, dopřejme si každý den opět jednu cuketu. Podaří-li se sehnat mladé cukety, lze je pak nastrouhat jako klasickou okurku s troškou citrónu, sezamového semínka, pepře a špetky soli. Se solí šetřeme, v rámci odvodňování by totiž bylo kontraproduktivní. Namísto semínka lze použít olej, abychom dosáhli snazší vstřebatelnosti vitamínů rozpustných v tucích, které cuketa hojně obsahuje. Zmíním například vitamín E či betakaroteny. Cukety pak doporučuji konzumovat všem, kteří se snaží na svět přivést potomka. Vitamín E, jakožto vitamín plodnosti a života, toto snažení výrazně usnadní.

Tuto tykvovitou zeleninu může bez obav zařadit nejeden diabetický „pacient.“ Nejen, že povzbudí činnost svých přetížených ledvin, jemně jim uleví, taktéž, jedná-li se o diabetes II. typu, pomocí správně seskládaného jídelníčku, napomůže snazší redukci těla. Cuketa, stejně jako houby, jež jsou na tom z hlediska vlákniny a vody podobně, dokáže velmi dobře zasytit. 100 g zeleniny obsahuje zhruba 20 kcal. Doporučuji pak upřednostnit více méně k večeři, kdy za použití minimálního množství sacharidů a tuku, během chvíle vykouzlíme voňavou lahůdku. Vyzkoušet můžeme například polévku či zapékanou zeleninovou směs.

Zapékaná cuketa s mozzarellovou čepicí

  • 3 střední cukety
  • 4 rajčata
  • 4 cibule
  • oregáno
  • 2 mozzarelly
  • mořská či himalájská sůl

Cuketu omyjeme, pokud se nejedná o domácí plod ze zahrádky, doporučuji omýt přípravkem Vegiwash. Pak můžeme nakrájet i se slupkou. Zapékací mísu vyložíme kolečky cukety, posléze vrstvíme rajčata, cibuli a opět zopakujeme, kolečka cukety, rajčat, cibule, jemně posolíme, okořeníme oreganem. Nakonec na směs položíme plátky mozzarelly. Pečeme zhruba 55 minut na 180 °C.

Cuketový chléb

  • 600 g cukety
  • 50 ml olivového oleje
  • 250 g špaldové mouky
  • 2 čl kypřícího prášku
  • 3 vejce, rozmarýn
  • 50 ml mandlového mléka
  • 50 g goudy, olivy, sůl

V míse promísíme mouku, kypřící prášek, rozmarýn a sůl. V druhé míse promícháme olivový olej, nastrouhanou cuketu, vejce, mléko, sýr a olivy překrojené na půlku. Zamícháme do suché směsi s moukou. Chlebíčkovou formu vymažeme, vysypeme a naplníme směsí, pečeme zhruba 60 minut na 180 °C. Pochutnejte si.

Čím dále cuketa nadchne?

Na své si přijdou rovněž nastávající maminky, nejen, že cuketa pomáhá předcházet vzniku nepříjemných otoků, taktéž obsahuje důležitý vitamín B9 (kyselinu listovou), která pečuje o správný vývoj plodu v prvních týdnech po oplodnění. Kromě toho je zásaditá, jak jsem psala výše, čímž přispívá k efektivnějšímu hospodaření s důležitým vápníkem.

Vrátím-li se ještě jednou k diabetikům, i těm cuketa nesmírně prospěje. Nejen, že ji netřeba započítávat do denního sacharidového příjmu, pokud ji tedy neobalujeme v těstíčku, díky vláknině příjemně zasytí. Doporučuji upřednostnit na večer, kdy zajistí stabilnější ranní glykémii… Pokud totiž doslova bojujete s ranní hladinou krevního cukru, naučte se, třeba právě přes léto, chystat spíše ze zeleniny. V kombinaci s vejcem či kvalitními druhy sýru. A sacharidy ponechte spíše na snídani, svačinky, dále pak oběd. Večeři se snažte naopak odlehčit. Jste-li na inzulínu, zároveň přizpůsobte injekční režim.

Tak milí přátelé, s chutí do toho, naplňte se vitamíny, kterých teď bude přes léto hojně. Všem přeji hezké letní dny.

Další zajímavé recepty naleznete v našich zdravých kuchařkách.