Chlamydiové zápaly plic mohou být zákeřné

cm plice1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zápaly plic neboli pneumonie (méně používaný název pneumonitidy) znamenají akutní infekci plicní tkáně. Zánět postihuje zejména plicní sklípky, ale i okolní tkáň (tzv. intersticium). Příčinných agens může být více, přičemž u dospělých jsou nejčastějšími patogeny bakterie – Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, a mnohé další. U malých dětí představují hlavní příčinu zápalu plic viry – například adenoviry, viry influenzy. Méně často se jako patogeny uplatňují houby (např. Aspergillus fumigatus, Mucor) a paraziti (např. Pneumocystis, Toxoplasma).

Původce nákazy

Chlamydiovou pneumonii vyvolává mikrob původně popsaný jako “tchajwanské agens”, který byl později přejmenován na Chlamydia pneumoniae. Infekci diagnostikujeme buď mikrobiologickým kultivačním vyšetřením, tj. přímým stanovením mikroba, nebo častěji sérologicky – stanovením hladiny protilátek v organismu.

Zákeřnost chlamydiových infekcí plic spočívá v tom, že se velmi snadno přenášejí infikovanými kapénkami mezi lidmi, zejména v uzavřených kolektivech a prostorech. Vdechovaným vzduchem se dostanou mikroby až do plicních sklípků. Tam se rozmnoží a po určité inkubační době, zpravidla 1 až 3 týdny, způsobí zápal plic. Dále je problém v tom, že pokud se infekce dostatečně dlouho a účinně neléčí, chlamydie v těle přetrvávají, záněty se opakují, recidivují a nemocní se stávají dlouhodobým zdrojem nákazy pro své okolí. Mohou způsobit až vznik epidemie. Navíc nedoléčené chlamydiové infekce mohou vyvolat kloubní, srdeční, nervové a oční zánětlivé komplikace.

Příčiny vzniku infekce

K predisponujícím faktorům zodpovědným za to, že jsme náchylnější onemocnět zápalem plic, patří zejména časté virové infekce dýchacích cest, nachlazení, kouření, chronický zánět průdušek, srdeční selhání, vyčerpanost organismu, oslabení imunity a samozřejmě kontakt s přenosným agens (původce infekce, nemocný člověk).

Průběh, příznaky

Infekce Chlamydia pneumoniae v dýchacích cestách vyvolává záněty hltanu a průdušek (faryngitidy, bronchitidy) a záněty samotných plic (pneumonie). Klinicky se projeví horečkou, malátností, bolestí v krku, kašlem s expektorací hlenů. Lidé v mladším a středním věku onemocnění zvládají zpravidla dobře, avšak u starších může být úmrtnost až do 10 %. Průběh onemocnění bývá těžší, zdlouhavější a závisí také na současné přítomnosti chronických onemocnění, zejména průdušek, plic, srdce, metabolických poruch.

Základní léčba

Léčba chlamydiového zápalu plic spočívá v podávání antibiotik tetracyklinové řady nebo erytromycinu. U dětí upřednostňujeme erytromycin. Aby byla dostatečně účinná, měla by léčba trvat 10 dnů až 3 týdny, v závislosti na klinickém obrazu. Obecně platí, že antibiotika by měla být užívána ještě alespoň 3 dny po vymizení příznaků nemoci. Překonaný zápal plic vyžaduje ještě několik týdnů trvající zotavení.

Během této doby je třeba organismus nadále šetřit, nevystavovat těžší zátěži ani riziku nachlazení či styku s infekčně nemocnými. Potřebné je přijímat dostatek tekutin, užívat případnou předepsanou léčbu, např. expektorancia (léky usnadňující vykašlávání hlenů), na podporu hojení sliznic dýchacích cest, vitaminy, výživové doplňky… Také strava by měla být racionální, lehce stravitelná, podle možnosti čerstvá vařená, s dostatkem zeleniny a ovoce.

ENERGY produkty lze užívat i s antibiotiky

Důležitou součástí prevence a doprovodné léčby mohou být kromě pravidelné zdravé životosprávy i přírodní doplňky výživy Energy, které zároveň podporují imunitu.

Základem je bylinný koncentrát z sadce prorostlého který je klíčovým v prevenci i při podpoře imunity. Zároveň je důležitým pomocníkem během samotné léčby zánětu dýchacích cest. Užívat jej lze akutně, tedy během nemoci, a to i s antibiotickou léčbou, v maximální dávce 3x denně 7 kapek, nejlépe ve sklenici vody asi půl hodiny před hlavními jídly.

Velmi prospěšným přípravkem, který obsahuje vitamin C, bioflavonoidy a ibišek súdánský. Působí antimikrobiálně, chrání buňky jako antioxidant a příznivě ovlivňuje imunitu. Užívá se 3x denně 1 tableta po jídle, dlouhodobě.

Čistě přírodní produkt s obsahem “dračí krve”, tj. pryskyřice ze stromu croton lechleri. Je účinný proti mnoha patogenním mikroorganismům a velmi dobře stimuluje imunitní systém. Užívá se 3x denně 7–10 kapek ve sklenici vody po jídle.

Další přírodní produkt s výrazným detoxikačním účinkem je lignohumát draselný. Obsahuje zejména humáty, které na sebe vážou toxické látky a tyto se následně z organismu přirozenou cestou odstraňují. Zároveň se zvyšuje účinnost užívaných přípravků a podporuje se imunita.

Velmi vhodný přípravek, zvláště proti kašli, je výtažek grepu, který je dostupný již ve třech formách. Zejména kapsle jsou mimořádně účinné při úporném dráždivém kašli, který bývá při zánětech plic pravidlem. Kapky je vhodné použít ihned na počátku onemocnění, při prvních příznacích, kdy účinně pomáhají při bolestech v krku, zahlenění, potížích s polykáním… Sprej je určen spíše pro lokální aplikaci při aftech a zánětech sliznic dutiny ústní, bolesti a zánětu hrdla.

Při zánětech plic jsou prospěšné i další produkty, které podporují imunitu, působí očistně, doplňují vitaminy potřebné pro organismus, minerály, stopové prvky, také enzymy, chlorofyl a vlákninu. Patří sem všechny přípravky z řady zelených potravin a několik léčivých čajů Energy.