Chlamydie

cm prezervativ

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chlamydie jsou jednou z nejzrádnějších a nejpodchycovanějších nemocí. Tato skupina organismů totiž stále většímu počtu pacientů znepříjemňuje život. Zpočátku jsou chlamydie velmi nenápadné, ale po pár týdnech ukazují, co všechno dokáží. Ještě donedávna se řadily mezi viry, protože se vyskytují pouze uvnitř živočišných buněk (v cytoplazmě) a jejich velikost je stejně nepatrná – menší než 0,5 µm. Po mnohých výzkumech se ovšem prokázala větší příbuznost s bakteriemi. Jejich velkou zvláštností je, že velmi často žijí v těle hostitele a vůbec navenek neprojevují svoji přítomnost. V každém případě potřebují bakterie ke svému šíření vlhké prostředí. Pouze fakultativně působí obtíže. V tom je i hlavní nebezpečí chlamydie. Lidé, kterým chlamydie nepůsobí potíže, fungují jako přenašeči, aniž by si to uvědomovali.

Tyto malé bakterie žijící uvnitř buněk vyvolávají krom známé pohlavní nemoci i plicní onemocnění. Nejznámější je Chlamydie trachomatis, která je původcem sexuálně přenosných onemocnění. Mezi způsoby, jak se nakazit chlamydiemi tohoto typu, patří pohlavní, orální či anální styk s infikovanou osobou nebo kontaktem například s potřísněnými prsty – záleží na charakteru sexuálních praktik. Přenos nákazy je možný i z matky na dítě během těhotenství. Mnoho nositelů chlamydie trachomatis tohoto typu vůbec neví o jejich přítomnosti. Nemusí se totiž vždycky projevit. Pokud se ale chlamydie projeví, tak většinou ve formě uretritidy, tedy zánětu močové trubice. Po inkubační době, která trvá kolem dvou týdnů, se objevuje pálení trubice při močení a různé výtoky. V případě, že se infekce chlamydie dostala do konečníku, dochází k proktitidě – zánětu konečníku. U žen se infekce může projevovat zánětem děložního čípku (cervicitidou), infekce se však poměrně bujně šíří dále a zasahují i oblast pochvy, dělohy a vaječníků. Pokud nedojde k účinné léčbě, tak je zde pravděpodobnost vzniku neplodnosti a mimoděložního těhotenství. Léčba se provádí pomocí antibiotik, musí být aplikovaná nejen u pacienta, ale i u všech sexuálních partnerů. Kromě pohlavních a močových cest umějí nakazit třeba konečník (zejména při análním sexu). Pokud si mikroorganismus bezděky vetřeme do oka, dokáže napadnout oční spojivku a vyvolat v ní zánět nebo i vážnější problémy. Nejlepší obranou proti této chlamydii není kupodivu kondom, ale spíš to, že nebudeme střídat své sexuální partnery.

Další z chlamydií je Chlamydia pneumonie, která napadá dýchací cesty. Šíří se vzduchem stejně jako chřipka pomocí kapénkové infekce a způsobuje vážné nemoci plic, mimo jiné dusící kašel. Obvykle napadá dýchací cesty. Projevuje se jako těžší chřipka. Doprovází ji silný suchý kašel, bolest v krku, chrapot a horečka. Dokáže vyvolat nejrůznější potíže. Počínaje infekcemi horních cest dýchacích přes záněty plic, bronchitidy a katary až po astma. Rovněž se vyskytuje také ve formě, která způsobuje záněty spojivek a může vést až k oslepnutí. Nevyhýbá se přitom ani dětem.

Kromě toho existuje ještě Chlamydia psittaci, která se na člověka může přenést z ptáků. Tato ptačí forma je ale ještě málo prozkoumaná. Podle všeho působí nepříznivě na nervový systém a může zhoršovat bolestivé stavy. Zatím se ale nezdá, že by lidi napadala ve větším měřítku.

V případě pacientů je třeba seriozně odlišit infekci způsobenou Chlamydií trachomatis od infekcí Chlamydia pneumonie. Skutečností je, že je velmi obtížné u konkrétních případů zjistit zdroj infekce. Tím mohou být jak hospodářská a domácí zvířata, tak i infikovaný člověk. Vezmeme-li v úvahu, že u chlamydie trachomatis je dosud známo 15 serotypů (imunotypů) a z toho pouze 3 (L1, L2 a L3) se řadí k sexuálně přenosným, pak tvrdit, že chlamydie byly získány pouze sexuálním přenosem, je vyložený nesmysl. I když nákaza chlamydiemi může začít jako respirační infekce (nákaza dýchacích cest), může být nemoc dále roznesena do dalších částí těla a napadnout mnoho dalších tkání včetně nervové, mozku, svalů, výstelky krevních cév a dokonce vaše imunitní buňky (makrofágy).

Chlamydie obsahují minimálně dva endotoxiny (jedovaté látky), které způsobují poškození tkání a zánět, vleklé ohrožení obranné soustavy a toxický náklad v těle. Tato nemoc infikuje buňky uvnitř a paraziticky je okrádá o energii, aby se mohla množit. Běžná terapie antibiotiky zabíjí pouze jednu ze tří životních fází chlamydií a zanechává zbylé formy k obnově infekce.

Informaci o tom, co se naším pacientům opakovaně osvědčilo i při „nevyléčitelné“ infekci chlamydiemi najdete v samostatném článku zde: Chlamydie – zkušenosti klientů s úspěšnou léčbou.

Doporučujeme Chlamydia test.