Česnek v kuchyni, černé magii, medicíně a chemické laboratoři

cm cesnek1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo jí hodně cibule, toho nenavštěvuje lékař. Kdo jí hodně česneku, toho nenavštěvuje vůbec nikdo. Tato lidová moudrost pramení z faktu, že cibule i česnek jsou právem považovány za rostliny s mnoha příznivými účinky na lidské zdraví, ale vůně česneku nemusí být každému příjemná.

Česnek (Allium sativum) je stará kulturní rostlina, nejstarší záznamy o jeho použití pocházejí z Egypta, kde dobře znali jeho léčivé a preventivní účinky a užívali jej k léčení téměř všech chorob. Také Řekové a Římané si česneku velmi vážili a používali ho jako prostředek proti parazitům a jako přírodní antibiotikum. Vojenští lékaři česnekem léčili válečná poranění. Vědeckému zkoumání jej podrobil až Louis Pasteur v polovině 19. století, když studoval jeho baktericidní účinky.

Největší uplatnění nachází česnek v kuchyni jako zelenina specifické chuti a vůně, a i když každému zrovna nevoní, pro přípravu některých pokrmů je nepostradatelný. Vzpomeňme na topinky, bramboráky, různé polévky, pomazánky apod. Bohatým používáním česneku v kuchyních některých středomořských států je někdy zdůvodňováno, proč se v zemích, jako je Itálie či Španělsko, tak málo vyskytuje arterioskleróza.

Česnek magický

Česnek odjakživa hrál významnou úlohu v černé magii. Měl ochraňovat člověka proti zlým duchům, démonům a ostatním bytostem astrálního světa. Chránil před upíry a vlkodlaky a u jihoevropských národů se věřilo, že česnek zahání i samotného ďábla. Proti upírům se používal také květ česneku.

V lidové magii byl česnek bylinou bezpečí a duchovní očisty. Zavěšený v domácnosti odháněl od domu veškeré zlo, chránil stavení před zlými démony, jeho obyvatele před uhranutím, a dokonce snad zaháněl i zloděje a závistivé osoby. Také se někde vkládal pod polštář miminkům a malým dětem, aby jim během noci neublížilo nic z tohoto světa ani ze světa duchů. Podle legendy užíval česnek jako ochranu proti nečistým silám také Odysseus. Možná že jen díky jeho magické síle se ubránil vědmě Kirké, která všechny jeho vojáky změnila ve špinavé vepře, sotvaže přistáli na ostrově Aiaia.

Česnek léčivý

Využití česneku jako léku má velmi starou historii. Jeho vlastí je pravděpodobně centrální Asie, ale odtud se rychle rozšířil i do vzdálených oblastí – Středomoří, Číny a Indie. Egyptský papyrus z roku 1600 př. n. l. líčí stávku dělníků pracujících na stavbě pyramidy, kteří protestovali proti tomu, že nedostali česnek. Na Cheopsově pyramidě u Gízy byla nalezena tabulka informující o tom, že při její stavbě bylo za česnek a cibuli vydáno 1600 stříbrných talentů. Známý Ebersův papyrus, sbírka lékařských předpisů stará 3500 let, uvádí 22 různých receptů obsahujících česnek v diagnózách, jako je bolest hlavy, srdeční slabost, střevní cizopasníci, ekzémy, gynekologické potíže apod. Starověký řecký lékař Dioskorides doporučoval česnek na čištění krve. Římané byli přesvědčeni, že česnek léčí kašel a čistí plíce od hlenu a hnisu. Na příkaz císaře Nerona byl česnek přidělován římským legiím, „aby se zvýšila jejich bojeschopnost“. Lékaři ve starém Řecku, Egyptě, Číně a Indii považovali česnek za všestranný lék a léčili jím všechno, počínaje nachlazením a konče „stářím“.

Dnes je tato rostlina znovu objevována a znovu se stává předmětem farmaceutického a medicínského výzkumu. Většina příznivých účinků česneku pochází z více než stovky jeho složek obsahujících síru. Když cibulku česneku rozmačkáte nebo rozžvýkáte, změní se alliin (jedna z těchto složek) na allicin, chemickou látku odpovědnou za česnekový zápach i jeho léčivé účinky. Přeměna se děje účinkem specifického enzymu alliinázy, která se uvolní při narušení buněčného pletiva a rostlině slouží jako ochrana před škůdci.

Chemické vzorce biologicky účinných látek česneku

https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xvzorec_cesnek11m.jpg

Allicin jako příčina česnekového zápachu i baktericidního účinku česneku je znám již od roku 1944. Zdaleka to však není jeho jediná biologicky účinná látka. I v současné době jsou objevovány stále další. V roce 2009 byla objevena thiofenonová sloučenina zvaná thiacremonon. Ten vykazuje silný protizánětlivý a antiartritický efekt a byl u něj také zjištěn protinádorový účinek. V Koreji zcela nedávno, v roce 2010, izolovali další síru obsahující sloučeninu se složitým názvem 3-(allyltrisulfanyl)-2-aminopropanová kyselina. Na rozdíl od allicinu, který se tepelnou úpravou ničí, tato látka je teplu odolná. Hubí nejen četné bakterie, ale také patogenní kvasinky. A určitě to není poslední látka s příznivým účinkem na lidské zdraví, která byla v této prastaré kulturní rostlině nalezena.

Vezmeme-li v úvahu, že česnek je také bohatým zdrojem vitaminů A, B a C, že obsahuje stopové prvky, jako je selen, jod, mangan, měď, bor, molybden, kobalt a zinek, že snižuje hladinu cholesterolu, redukuje krevní srážlivost, zvyšuje imunitu, mírně snižuje krevní tlak tím, že rozšiřuje cévy a pomáhá tak zlepšovat krevní oběh, jistě mu odpustíme jeho zápach. Může dokonce sloužit k prevenci některých druhů rakoviny, a to jistě stojí za to, abychom jej zařadili do svého jídelníčku.